„Historia Skarżyska nazwami ulic pisana” – gra miejska dla młodzieży

Jedną z imprez, jaką przygotowała na tegoroczne Dni Skarżyska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. W. Sedlaka jest gra miejska skierowana do młodzieży szkół średnich „Historia Skarżyska nazwami ulic pisana”, gra odbyła się w piątek, 7 czerwca. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja II LO im.A. Mickiewicza, drugie reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych. 

Problem nazewnictwa ulic w mieście w kolejnych okresach historycznych nie doczekał się jeszcze opracowania historyków i wiadomości na ten temat są rozproszone w różnych wydaniach regionalnych. Biblioteka podejmując temat chciała  zachęcić młodzież i swoich czytelników do jeszcze większego zainteresowania literaturą regionalną, przy czytaniu której można na własny użytek zrobić odkrycie, że istniała kiedyś, np. ulica 17 Marca, a dziś przeciętny mieszkaniec miasta nie umiałby odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat tę datę wybrano na nazwę ulicy, dziś Czerwonego Krzyża.

A to nie jedyna siedemnastka w nazwie ulicy, która komuś nie odpowiadała, bo wszyscy pamiętają niedawne jeszcze zamieszanie z ulicą 17 Stycznia. Uczestnicy gry „Historia Skarżyska nazwami ulic pisana” rozważali  również dawne i obecne funkcje ulicy, które trafnie opisał w rozdziale „Droga”, w książce „Kamień na kamieniu” – Wiesław Myśliwski i zapoznali się z historią najstarszej skarżyskiej drogi, popularnie nazywanej szosą Krakowską, na podstawie książki Jerzego Krauze „O budowie traktów bitych w Królestwie Polskim ze szczególnym uwzględnieniem drogi Warszawa-Kraków”.

Na zaproszenie biblioteki do zabawy w odszukiwanie dawnych nazw ulic odpowiedziały dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej i II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza.

ZST  prezentował  zespół w składzie: Bartosz Kaluga, Kamil Nowakowski, Jakub Pilipczuk, Mikołaj Wiatr, pod opieką Beaty Grzybowskiej.

W zespole II LO znaleźli się : Alicja Sitarz, Klaudia Matla, Patryk Dróżdż i Piotr Górowski, z opiekunką   Renatą Karpetą.

Zespoły z punktu startowego, którym była Filia nr 2 Biblioteki przy ul. Sezamkowej wyruszył na trasę gry w piątek,  o godz. 9:00, a ich zadaniem było  odszukanie kolejnych punktów kontrolnych w grze, nazwanych przystankami i wykonanie zadań konkursowych nawiązujących do starych nazw ulic.

Miejscem finału gry była  biblioteka pedagogiczna, ale uczestnicy dowiedzieli  się o tym dopiero na ostatnim, szóstym punkcie kontrolnym.

Piotr Salwa, pracownik biblioteki,  przygotowując grę spotkał się z dużą życzliwością osób z różnych środowisk, które pomagały w gromadzeniu potrzebnych informacji na temat dawnych ulic i pragnie podziękować za przychylność i udostępnienie materiałów do gry: pracownikom Wydziału Gospodarki Nieruchomościami z Urzędu Miasta,  Marcinowi Medyńskiemu z Polskiego Towarzystwa Historycznego, Andrzejowi Gellerowi,  Agnieszce Brodniewicz z grypy facebookowej Dawne Skarżysko,  Ewie Wiatr, która z ramienia Społecznej Akademii Nauk czynnie włączyła się w przygotowanie gry, wolontariuszom, którzy obsługiwać będą wybrane punkty kontrolne gry: Urszuli Nowak-Czapelskiej,  Januszowi Czapelskiemu,  Janowi Tomaszewskiemu,  . Adamowi Bobek i   Katarzynie Kowalskiej, oraz na koniec Pawłowi Wełpie z Pro-Skarzyska, który jako  pierwszy zainteresował się pomysłem na grę i udostępnił kontakty z osobami, które udzieliły wsparcia merytorycznego organizatorowi.

info pras., Foto:Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Skarżysko-Kamienna nie przestaje walczyć o tzw. Szybką  Szprychę. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Skarżysko-Kamienna odbyła się  konferencja prasowa z udziałem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz i prezydenta...
W środę, 18 września,  w  Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej  podpisano umowy stypendialne. Stypendia ufundowane przez Zakłady Metalowe Mesko S.A.  trafiły do czternastu uczniów...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze