Gorąca dyskusja o „strefie ciszy” na Rejowie

Starosta Skarżyski w grudniu 2019, zaprosił mieszkańców powiatu do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie wprowadzenia zakazu lub ograniczenia używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów. Opinię w powyższej sprawie można  wyrazić wypełniając ankietę internetową w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 stycznia 2020 r. We wtorek, 7 stycznia, odbyło się otwarte spotkanie konsultacyjne przedstawicieli starostwa, wędkarzy, motorowodniaków i mieszkańców.

Ankieta dostępna jest na stronie internetowej Powiatu Skarżyskiego. W ankiecie zawartych było kilka pytań dotyczący wprowadzenia lub ograniczenia używania jednostek pływających na Rejowie. Np. Czy używanie takich jednostek powinno być ograniczone czy zakazane, czy ograniczenie lub zakaz powinno być całoroczne, czy w różnych terminach,  czy ograniczenie powinno obowiązywać w wybrane dni tygodni, lub w wybranych godzinach. Można też było napisać własne uwagi. 

Wpłynęło ponad 300 ankiet

Zainteresowanie ankietą było duże, wpłynęło ponad 300 ankiet oraz dwa pisma, które  dotyczyły całorocznego zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi.

– Założyliśmy, że konsultację, będą prowadzone w formie badania ankietowego, oraz drugą formą będzie otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami.Ankietę można wypełniać do 8 stycznia, zachęcamy jeszcze do wypełniania, jest on dostępna na stronie internetowej starostwa – mówiła Małgorzata Nosowicz, sekretarz Powiatu Skarżyskiego.

-Po zakończeniu konsultacji, czyli od 9 stycznia, my jako starostwo mamy 21 dni na podsumowanie ankiety, napisanie sprawozdania, ile osób wzięło w niej udział, jakie były opinie i wyniki – powiedział Adam Ciok, nieetatowy członek Zarządu Powiatu.

– W czasie obchodu mieszkańcy i wędkarze zwracają uwagę na to, że zbiornik Rejów należy do wszystkich  i każdy by chciał tam spokojnie wypocząć. Były zgłoszenia od ludzi, którzy wypoczywali w sezonie letnim, o tym, że boją się pływać, ze względu na dużą ilość skuterów wodnych, żalili się, że pływają w sposób niebezpieczny i jest głośno- mówił asp. Marcin Miernik, dzielnicowy osiedla Zachodnie.

– Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego Jacek Jeżyk, poinformował zebranych, że do biura rady wpłynęły dwa pisma dotyczące całorocznego zakazu używanie jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi.

Wędkarze i mieszkańcy nie chcą skuterów

W imieniu 2500 wędkarzy z kół wędkarskich z terenu Skarżyska oraz mieszkańców wypoczywających na Rejowie  zwrócono się z prośbą o wprowadzenia zakazu  użytkowania na zbiorniku Rejów skuterów wodnych. Ostre jazdy oraz popisy skuterów doprowadziły do bardzo dużej erozji, zniszczenia brzegów zbiornika oraz podmywanie falami w.w urządzeniami – czytamy w jednym z pism.

Ze względu na bardzo duży hałas wytwarzany przez skutery zniknęły łabędzie, duże stada perkozów, a także zmniejszyło się stado kaczek. Dzięki skuterom, rekreacji i wypoczynek nad zalewem stała się wręcz niemożliwa – piszą dalej wędkarze i mieszkańcy. Posiadamy piękny zbiornik, a nie możemy z niego korzystać.

– Jestem zwolennikiem wprowadzenia całorocznego zakazu, używanie sprzętu pływającego o napędzie spalinowym. Ludzie na zbiorniku przebywają cały rok na okrągło, jak nie wędkarze, to rodziny, które wypoczywają. A w takich warunkach nie mogą tego robić – mówił jeden z wędkarzy.

-Ktoś pójdzie po rozum do głowy jak dojdzie do tragedii, jak ktoś zostanie potrącony przez skuter – mówił jeden z obecnych.

Motorowodniacy chcą konsensusu

– Jestem przedstawicielem tych osób, które korzystają intensywnie z zalewu Rejów. Posiadam skuter, pływam na nim, posiadam też rodzinę, z którą często spacerujemy na Rejowie. Tak jak mówicie nie tylko pływam i „zakłócam” spokój, ale też korzystam z tej przyrody. Często się zdarza, że spotykamy osoby, które przepływają z jednej strony brzegu na drugi, nawet jeśli mają żółty czepek, uważam, że powinni mieć też bojkę, bo płynąc pod słońce nikt go nie zauważy jak będzie płynął w szarym czepku. My jesteśmy ze Skarżyska i wiemy, że dookoła wyspy się nie pływa. Są osoby z Radomia, które pływają wszędzie, na to wpływu nie mamy, każdy odpowiada za siebie. Nie zgadzam się z tym, że pływami przy plaży, taki skuter, z taką mocą silnik potrafi z głębokości około metra zaciągnąć kamyki, dla dla nas jest niezbyt dobre, bo serwis kosztuje.  Staramy się pływać na wodzie głębokiej – mówił Wojciech Żelaśkiewicz

– My jesteśmy za tym, żeby wyznaczyć jakieś dni, tylko nie w grudniu, kiedy jest lód. Jesteśmy, za tym  żeby wprowadzić jakieś ograniczenia. Dojdźmy do jakiego konsensusu, na naprawdę tego czasu dużo nie potrzeba, żebyśmy spędzali go nad Rejowie. Ustalmy jakiś dzień, ustalmy granice gdzie pływamy – zaznaczał

– Macie Państwo jako wędkarze wiele zalewów dookoła, gdzie możecie wędkować, my tak naprawdę mamy tylko jeden zalew w mieście Rejów – mówił Wojciech Żelaśkiewicz.

 Konsultacje społeczne trwają od 18 grudnia 2019 r. do 8 stycznia 2020 r. Wyniki konsultacji opublikowane zostaną na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie później niż w ciągu 21 dni od dnia zakończenia konsultacji.

 

Zbyszek Biber

2 KOMENTARZE

 1. Wędkarze pchają się na kąpieliska – także w sezonie. Ta kwestia powinna zostać rozwiązana raz i jednoznacznie – tlyko, że najpierw miasto to powinno mieć gospodarza, zamiast lansiarza lub innych miernot które z normalnej pracy nie utrzymałyby się nawet tydzień. Upadła mieścina ma takich „włodarzy”, że anwet najbardziej oczywistych atutów wykorzystać nie ptorafi ….

 2. Ja nie rozumiem dlaczego mowa jest o całkowitym zakazie używania silnikó spalinowych.
  Podczas badań akustycznych nie wzięto pod uwagę tego, że np silniki spalinowe o mocy do 6KM nie powodują zwiększenia się hałasu, a najczęsciej używający ich wędkarze poruszają się na wolnych obrotach bardzo powoli (nie słychać wtedy wogóle silnika).
  Dlaczego więc planowane jest całkowity zakaz ich użytkowania?
  Proszę poszukać badań i decyzji innych powiatów w Polsce w podobnych tematach. Tam gdzie był problem z hałasem zdecydowano się jednak na ograniczenie mocy np do 4 lub 6-ciu KM i możliwosć stosowania silników elektrycznych.
  Nocowałem kilkuktrotnie nad zalewem wędkując. Najbardziej przeszkadzały mi…. POCIĄGI, potem w kolejności skutery wodne oraz duże łodzie motorowe.
  Następnie: czy badacze mierzyli hałas wydawany przez pociągi i przez sygnały ostrzegawcze wydawane przez nie?
  Na 100% nie. Więc badania są stronnicze. Ankieta też byłą stronnicza w swojej budowie.
  Nie mogą więc być jedyną podstawą do podjęcia decyzji.
  Oczywiście jestem za ograniczaniem wariactw motorowodniaków, którzy nagminnie łamią ogólnie przyjęte zasady i przepisy dotyczące wysokości obrotów silnika oraz prędkości w zależności od odległosci od brzegów.
  Jednak od tego jest Policja, któa niestety tylko i wyłącznie ogranicza się do zbierania mandatów za parkowanie przy ulicy dojazdowej do parkingu przy plaży. A szkoda.
  Widzę jakąś chorą tendencję w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji w rejonie zbiornika Rejów.
  Ścieżki dla piechurów i rowerzystów wokół zalewu – dla wędkarzy co? – nic tylko zakazy. Żadnych zorganizowanych dojazdów do wody (oprócz jednego miejsca slipowego). Brak zatoczek przy barierkach przy nowej drodze dojazdowej do parkingu przy plaży. Brak pomostów…
  Sprawa nie jest prosta. Nigdy nie zadowoli się wszystkich. Ale nie można podejmować skrajnych i niesprawiedliwych decyzji dla jednej ze stron.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze

%d bloggers like this: