Dodatki mieszkaniowe

Masz problem z płatnościami? Masz niskie dochody i ledwo wiążesz koniec z końcem? Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy przysługuje: osobom posiadającym tytuł prawny do lokalu, spółdzielcze prawo do lokalu, ale także najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki, związane z jego zajmowaniem, osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Ważne jest spełnienie kryterium dochodowego (dane w tabeli). Oprócz kryterium dochodowego należy spełnić także kryterium metrażowe. Norma dla 1 osoby – 35 m2  do 45,50 m2, dla 2 os. – 40 m2 do 52 m2, dla 3 os. – 45 m2  do 58,50 m2, dla 4 os. – 55 m2  do 71,50 m2, dla 5 os. – 65 m2  do 84,50 m2, dla 6 os. – 70 m2  do 91 m2. W razie zamieszkiwania większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m2.

Ponadto jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, powierzchnię powiększa się o 15 m2.

W przypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się, do czasu uregulowania zaległości.

Kryterium dochodowe:
– dla gospodarstw wieloosobowych
100% = 1.100 zł brutto
125% = 1.375 zł brutto
– dla gospodarstw jednoosobowych
150% = 1.650 zł brutto
175% = 1 925 zł brutto
Wymagane dokumenty
– wniosek o przyznanie dodatku
– deklaracja o wysokości dochodów wnioskodawcy i wszystkich członków gospodarstwa domowego
– zaświadczenia potwierdzające osiągnięte dochody za 3 miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku
– informacja zarządcy dotycząca wydatków za mieszkanie z miesiąca złożenia wniosku
– dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu
Czy wiesz, że…
Nie przyznaje się dodatku mieszkaniowego, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 2% kwoty najniższej emerytury tj. 22 zł.

s

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Prokuratura Rejonowa w Starachowicach, wspólnie ze świętokrzyskimi stróżami prawa wyjaśnia okoliczności śmierci mieszkańca gminy Bodzentyn. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, jego zwłoki wyłowiono...
Dziś Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci i wręcza im prezenty. W natłoku jego obowiązków, co stało się już tradycją z pomocą przychodzą mu kieleccy...

Ostatnio dodane

Grupa SPEED w akcji

KGW na Targach Kielce

Zaginął Jan Basa

Najnowsze komentarze