Budowa S7 prawie na półmetku, pojedziemy szybciej niż planowano

Trwa budowa drogi ekspresowej S7, nowy odcinek o długości 7,6 km połączy wybudowany w tym roku fragment drogi ekspresowej S7 od Radomia do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego z istniejącym węzłem drogowo-kolejowym w Skarżysku-Kamiennej. Dzięki inwestycji, która zakończy się w 2020 roku, droga nr 7 na całym świętokrzyskim odcinku o długości prawie 100 km zyska pełne parametry trasy ekspresowej. Nowa droga będzie biegła po nowym śladzie na zachód od istniejącej trasy.

W piątek, 26 października, odbyła prezentacja przebiegu prac, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła dziennikarzy na wizytę studyjną.

– Budowa idzie zgodnie z planem, ponieważ  pogoda w pierwszym roku dopisywała, wykonawca starał się ją wykorzystać. Mamy nadzieję, że kontrakt oddamy terminowo – podkreślał Jacek Bojarowicz – z GDDKiA w Kielcach.

– Każdy inwestor powie, że można by coś zrobić szybciej, ale już zbliżamy się do połowy zaawansowania kontraktu – zaznaczał Bojarowicz.

Zgodnie z harmonogramem prac inwestycja ma być ukończona w maju 2020 roku, ale jak podkreśla wykonawca robót firma Budimex, może zostać oddana do użytku już pod koniec 2019 roku.

– Jeśli w przyszłym roku będzie nam sprzyjać pogoda, tak jak w tym roku, może uda nam się skończyć prace znacznie wcześniej – mówił Jarosław Gajewski, kierownik budowy.

– Najtrudniejszą częścią inwestycji było wyjście w niektórych miejscach z podłoży, dużo zależało od warunków gruntowych. Na odcinku początkowym,  zostały wykonane dwa materace wzmacniające, czyli specjalnie konstrukcje stabilizujące grunt – zaznaczał Gajewski.

Do tej pory wykonano 770 tysięcy m3 nasypów, co stanowi około 63% całości, wykonano 365 tysięcy m3 wykopów (83% całości). Wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu na początku projektowanego odcinka od strony Warszawy oraz na końcu zadania od strony Kielc.

Obecnie trwa wykonanie prac związanych z budową konstrukcji jezdni trasy głównej oraz dróg dojazdowych, montaż przepustów docelowych ułatwiających odwodnienie. Trwa wykonanie wzmocnień postawy nasypów w postaci materacy z kruszyw oraz budowa mostów. Prace w ramach wykonania kanalizacji deszczowej i oświetlenia wykonane są w 30% całości.

Zakończono już prace związane z przebudową kolizji wysokiego napięcia, kolizji technologicznych, kolizji sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacji sanitarnej.

Informacje o inwestycji:

Długość odcinka – 7.57 km
Przekrój drogi – 2 jezdnie po 2 pasy ruchu (2×2),
Szerokość pasa ruchu – 3,5m
Szerokość pasów awaryjnych – 2,5m
Szerokość pasa dzielącego – 12,0 m ( w tym rezerwa na 3 pas 2×3,5m= 7m)
Max. Obciążenie – 115kN/oś
Ilość węzłów – 2: Skarżysko Kamienna Północ, Skarżysko Kamienna Zachód
Ilość obiektów inżynierskich: 2 mosty, 6 wiaduktów drogowych(5 w ciągu S7 i 1 nad S7) + 2 przejścia dla zwierząt średnich (2 wiadukty w ciągu S7), 5 przejść dla zwierząt małych (przepusty), 3 ściany oporowe, 4 mury oporowe
Wartość robót: 259 835 846,88 zł
Data podpisania umowy z wykonawcą: 10.10.2017r.
Okres realizacji: 22 miesiące – z wyłączeniem trzymiesięcznych okresów zimowych (15 grudzień -15 marzec)
Data zakończenia kontraktu: 9.05.2020r.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej oferuje mieszkańcom powiatu skarżyskiego profilaktyczne, bezpłatne badania kolonoskopowe wraz ze znieczuleniem oraz konsultacją gastroenterologiczną. Szpital jest bowiem partnerem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze