Skarżysko bez dojazdu do portu lotniczego

Ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Niestety, mimo posiadanego węzła kolejowego Skarżysko-Kam., znalazło się poza „szóstą szprychą”, która dawałaby takie możliwości. Dlaczego?

Wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne spółki Centralny Port Komunikacyjny z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Ministerstwem Infrastruktury nabiera coraz większych rumieńców. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma być otwarty w 2027 roku. Wraz z budową nowego lotniska między Warszawą i Łodzią ma powstać sieć kolejowa o łącznej długości 1,6 tys. km. Twórcy CPK planują dziesięć tzw. szprych, czyli linii kolejowych z różnych części kraju, które mają się zbiegać w projektowanym węźle przesiadkowym w Baranowie i w Warszawie. Ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do CPK w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Niestety nie ma wśród nich Skarżyska-Kam., które ma węzeł kolejowy.
– CPK poinformował o budowie 10 odnów kolejowych do Centralnego Portu Lotniczego. Tzw. „Szprycha nr 6” z Radomia przez Iłżę i Ostrowiec Świętokrzyski do Rzeszowa pomija nasze miasto. Czy władze miasta, powiatu mogą poczynić starania o dołączenie Skarżyska-Kam.? – sugeruje pan Marek, nasz Czytelnik.
Szprycha nr 6 obejmująca Radom i woj. podkarpackie obejmuje takie miejscowości, jak Grójec – Warka – Radom – Iłża – Ostrowiec Św. – Stalowa Wola – Łętownia – Rzeszów – Sanok.

Szprycha nr 7 obejmująca natomiast Kielce i Tarnów:

– Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Kraków – Podłęże – Nowy Sącz/Chabówka

– WMŚ – Czechowicz-Dziedzice – Jastrzębie Zdrój – granica państwa

– WMŚ – Katowice

– CMK – Opoczno – Końskie – Kielce – Busko Zdrój – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna

Jak wynika z powyższego ani jedna ani druga linia kolejowa nie uwzględnia Skarżyska-Kam. Co zamierzają władze lokalne, by nie zaprzepaścić takiej szansy dla miasta?

– Jesteśmy bardzo zawiedzeni takimi działaniami i pominięciem Skarżyska – miasta z kolejarskimi tradycjami i dużym węzłem kolejowym – w projektowaniu szybkich korytarzy kolejowych. To wyklucza nie tylko samych mieszkańców Skarżyska, ale cały obszar zamieszkiwany przez około 200 tysięcy osób – poinformowała Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Skarżysku-Kam.

Jak podkreśla Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej, skarżyski samorząd nie pozostanie wobec takich rozwiązań bierny.

– O planowanych działaniach będziemy mogli szczegółowo poinformować wkrótce – dodała rzeczniczka.

Podobnie jak nasz Czytelnik, także Samorząd Powiatu Skarżyskiego, zadaje sobie to niezrozumiałe z logicznego punktu widzenia pytanie, dlaczego Skarżysko-Kam. miasto, gdzie usytuowany jest największy węzeł kolejowy północnej części regionu świętokrzyskiego zostało pominięte w planach modelu budowy infrastruktury kolejowej CPK?

– Inwestycja polegająca m.in. na wybudowaniu w ramach Programu CPK pajęczyny nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy tzw. 10 szybkich „szprych” planowana jest do realizacji najwcześniej na rok 2021, dlatego też Samorząd Powiatu Skarżyskiego nie zamierza być bierny w tym temacie – poinformował starosta Artur Berus. – W związku z tym, iż Starachowice również zostały pominięte przy uwzględnieniu w budowie i modernizacji linii tzw. szybkich „szprych” oba samorządy – Powiat Skarżyski i Powiat Starachowicki zamierzają wspólnie interweniować do przedstawicieli Spółki CPK, PKP Polskie Linie Kolejowe i Ministerstwa Infrastruktury o ponowne przeanalizowanie tras tzw. 10 szybkich „szprych” oraz wystosować apel z prośbą o uwzględnienie w ich przebiegu obu miejscowości – Skarżysko-Kamienna i Starachowice.

 

ewan

1 KOMENTARZ

  1. Przez małą miejscowość Iłżę szlak poprowadzi ale ominie 50 tysięczne miasto wiadomo dlaczego tamte to województwo mazowieckie bogatsze a świętokrzyskie biedoty niech se gniją….

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Boisko przy „Ekonomiku” oficjalnie otwarte

We wtorek 18 czerwca przedstawiciele Zarządu Powiatu Skarżyskiego wicestarosta Anna Leżańska oraz członkowie zarządu Katarzyna Bilska i Adam Ciok przy udziale dyrektor szkoły Joanny Romanowskiej symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalne otworzyli nowopowstałe wielofunkcyjne...

Najnowsze komentarze

Najbardziej popularne

Dziś prezydenta miasta Skarżyska-Kamiennej przekazał dobrą wiadomość dla mieszkańców  dołączy do miast posiadających sieć restauracji McDonald’s. 31 maja br. rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej na rogu ulic Konarskiego i Krasińskiego – dwóch działek o powierzchni 0,4089 ha...

Cela już na niego czeka

Krakowski Sąd Apelacyjny podtrzymał w mocy orzeczenie wydane w grudniu 2018 r. Młody mieszkaniec Starachowic, który kilka miesięcy temu, na terenie Skarżyska-Kam. dokonał dwóch napadów, na jedną i tą samą placówkę bankową, 1 rok i 10 miesięcy spędzi za...
W środę, 19 czerwca, we wszystkich skarżyskich szkołach  zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych  odebrali świadectwa i dyplomy, a nauczyciele kwiaty i podziękowania za trud włożonych w ich naukę i wychowanie.  Od dziś, przez ponad dwa miesiące, szkolne...
W dniach 14-16 czerwca w Piotrkowie Trybunalskim bardzo dobrze zagrali badmintoniści Orlicza Suchedniów w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców i Juniorów. Podwójną mistrzynią Polski została Wiktoria Dąbczynska, w finale wygrała z Joanną Rudną ABRM Warszawa 21:14/21:13, drugi złoty krążek odebrała za grę podwójną...
We wtorek 18 czerwca przedstawiciele Zarządu Powiatu Skarżyskiego wicestarosta Anna Leżańska oraz członkowie zarządu Katarzyna Bilska i Adam Ciok przy udziale dyrektor szkoły Joanny Romanowskiej symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalne otworzyli nowopowstałe wielofunkcyjne boisko przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej. Modernizacja boiska zrealizowana została w ramach projektu pn. „Modernizacja infrastruktury...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze

%d bloggers like this: