Będą zbierać podpisy o „szybką szprychę”

We wtorek, 11 czerwca,  przy lokomotywie obok dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej odbył  się briefing prasowy prezydenta miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kroniga  z udziałem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz. Tematem spotkania były działania na rzecz uwzględnienia Skarżyska w projektowaniu tzw. „szybkich szprych”.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że Skarżysko jest jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce. Miasto ma olbrzymie tradycje w tym zakresie. Wyrażamy zaniepokojenie brakiem planów inwestycyjnych ze strony ministerstwa w tym zakresie – mówił Konrad Kronig, prezydent miasta.

-Postanowiliśmy wyjść z inicjatywą zbiórki podpisów, liczymy na to, że włączą się w tą zbiórkę także mieszkańcy miast ościennych, bo trzeba pamiętać, że brak „szybkiej szprychy” w Skarżysku-Kamiennej to tak naprawdę w przyszłości możliwość wykluczenia komunikacyjnego dla blisko 200 tysięcy mieszkańców, bo mówimy nie tylko o powiecie skarżyskim, ale także starachowickim i części powiatu szydłowieckiego – podkreślał prezydent.

– Przyszedł czas, że w tą walkę o szybkie połączenie Skarżyska-Kamiennej z Centralnym Portem Komunikacyjnym musimy walczyć razem. Parlamentarzyści, samorząd na czele z prezydentem miasta i przede wszystkim mieszkańcy – mówiła posłanka Marzena Okła Drewnowicz. 

– Złożyłam interpelację do ministra infrastruktury z zapytaniem dlaczego żadna z linii kolejowych zaplanowanych przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie będzie przebiegała przez miasto Skarżysko-Kamienna, gdzie jest jedna z czterech stacji kolejowych w Polsce posiadających status stacji rozrządowej i jednocześnie jeden z większych kolejowych węzłów towarowych w kraju – zaznaczała Marzena Okła-Drewnowicz.

– Jak mieliśmy do czynienia z inwestycjami kolejowymi Skarżysko było zawsze na pierwszym miejscu tych planów inwestycyjnych. Teraz stało się zupełnie inaczej – dodaje.

W odpowiedzi na interpelację posłanki jasno wynika, że tej „szprychy” przebiegającej przez Skarżysko nie będzie.  Jest ich zaplanowanych 10 w skali całego kraju, w tym dwie mają przebiegać przez województwo świętokrzyskie.

– Zapytałam wprost czy jest szansa, żeby któraś z nich przebiegała przez nasze miasto. Dostałam odpowiedź wymijającą, że z punktu widzenia skomunikowania Powiatu Skarżyskiego szczególnie istotne jest przewidziane w ramach ciągu nr 7 szybkie połączenie kolejowe Skarżyska-Kamiennej z węzłem CPK, a za jego pośrednictwem  ze wszystkimi regionami kraju – mówi posłanka.

Zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji połączenie to zostanie zapewnione z wykorzystaniem zelektryfikowanej na całej długości linii kolejowej nr 25 wraz nową łącznicą CMK.

– Nam chodzi o to, żebyśmy się nie przesiadali, tylko, żebyśmy tak jak inne miasta, mieli możliwość bezpośredniego połączenia. Dlatego dzisiaj z wielką determinacją i przyjemnością złoże ten pierwszy podpis, żeby ten głos wszystkich skarżyszczan i nie tylko był słyszany u pana ministra – podkreśla parlamentarzystka.

– Zbiórka będzie trwała do odwołania, tzn, do momentu aż zbierzemy odpowiednią w naszej ocenie liczbę podpisów. Będzie przeprowadzona we wszystkich miejskich jednostkach, a mieszkańców, którzy chcą złożyć podpis, zapraszam do Biuro Obsługi Interesantów w skarżyskim Urzędzie Miasta – powiedział Konrad Kronig. 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Tu się rodzi po ludzku

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze