Będą zbierać podpisy o „szybką szprychę”

We wtorek, 11 czerwca,  przy lokomotywie obok dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej odbył  się briefing prasowy prezydenta miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kroniga  z udziałem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz. Tematem spotkania były działania na rzecz uwzględnienia Skarżyska w projektowaniu tzw. „szybkich szprych”.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że Skarżysko jest jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce. Miasto ma olbrzymie tradycje w tym zakresie. Wyrażamy zaniepokojenie brakiem planów inwestycyjnych ze strony ministerstwa w tym zakresie – mówił Konrad Kronig, prezydent miasta.

-Postanowiliśmy wyjść z inicjatywą zbiórki podpisów, liczymy na to, że włączą się w tą zbiórkę także mieszkańcy miast ościennych, bo trzeba pamiętać, że brak „szybkiej szprychy” w Skarżysku-Kamiennej to tak naprawdę w przyszłości możliwość wykluczenia komunikacyjnego dla blisko 200 tysięcy mieszkańców, bo mówimy nie tylko o powiecie skarżyskim, ale także starachowickim i części powiatu szydłowieckiego – podkreślał prezydent.

– Przyszedł czas, że w tą walkę o szybkie połączenie Skarżyska-Kamiennej z Centralnym Portem Komunikacyjnym musimy walczyć razem. Parlamentarzyści, samorząd na czele z prezydentem miasta i przede wszystkim mieszkańcy – mówiła posłanka Marzena Okła Drewnowicz. 

– Złożyłam interpelację do ministra infrastruktury z zapytaniem dlaczego żadna z linii kolejowych zaplanowanych przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie będzie przebiegała przez miasto Skarżysko-Kamienna, gdzie jest jedna z czterech stacji kolejowych w Polsce posiadających status stacji rozrządowej i jednocześnie jeden z większych kolejowych węzłów towarowych w kraju – zaznaczała Marzena Okła-Drewnowicz.

– Jak mieliśmy do czynienia z inwestycjami kolejowymi Skarżysko było zawsze na pierwszym miejscu tych planów inwestycyjnych. Teraz stało się zupełnie inaczej – dodaje.

W odpowiedzi na interpelację posłanki jasno wynika, że tej „szprychy” przebiegającej przez Skarżysko nie będzie.  Jest ich zaplanowanych 10 w skali całego kraju, w tym dwie mają przebiegać przez województwo świętokrzyskie.

– Zapytałam wprost czy jest szansa, żeby któraś z nich przebiegała przez nasze miasto. Dostałam odpowiedź wymijającą, że z punktu widzenia skomunikowania Powiatu Skarżyskiego szczególnie istotne jest przewidziane w ramach ciągu nr 7 szybkie połączenie kolejowe Skarżyska-Kamiennej z węzłem CPK, a za jego pośrednictwem  ze wszystkimi regionami kraju – mówi posłanka.

Zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji połączenie to zostanie zapewnione z wykorzystaniem zelektryfikowanej na całej długości linii kolejowej nr 25 wraz nową łącznicą CMK.

– Nam chodzi o to, żebyśmy się nie przesiadali, tylko, żebyśmy tak jak inne miasta, mieli możliwość bezpośredniego połączenia. Dlatego dzisiaj z wielką determinacją i przyjemnością złoże ten pierwszy podpis, żeby ten głos wszystkich skarżyszczan i nie tylko był słyszany u pana ministra – podkreśla parlamentarzystka.

– Zbiórka będzie trwała do odwołania, tzn, do momentu aż zbierzemy odpowiednią w naszej ocenie liczbę podpisów. Będzie przeprowadzona we wszystkich miejskich jednostkach, a mieszkańców, którzy chcą złożyć podpis, zapraszam do Biuro Obsługi Interesantów w skarżyskim Urzędzie Miasta – powiedział Konrad Kronig. 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze