Będą zarzuty za budowlaną katastrofę?

Prowadzone postępowanie w sprawie katastrofy budowlanej, do której doszło pod koniec lipca 2019 roku, dobiega końca – dowiedział się TYGODNIK. – W sprawie zgromadzony został już praktycznie komplet materiału dowodowego – stwierdził Tomasz Rurarz, prokurator rejonowy.

– W najbliższych dniach, materiał o którym mowa, zostanie poddany szczegółowej analizie. Dopiero wówczas będziemy mogli podjąć ostateczną decyzję, co do stawiania zarzutów lub zakończenia postępowania w formie umorzenia – powiedział Tomasz Rurarz, szef skarżyskiej Prokuratury Rejonowej. Działania podjęte przez śledczych to efekt tego, co wydarzyło się kilka miesięcy temu.

Jedna ze ścian będącej w budowie hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych w Skarżysku-kam. zawaliła się. Zniszczenia powstały na skutek katastrofy okazały się poważne. Ściana zawaliła się na posesję sąsiadującą z placem budowy. Jak relacjonowali wówczas ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, uszkodzeniu uległ m.in garaż służący jako pomieszczenie gospodarcze oraz ogrodzenie posesji.

– Nasze działania polegały również na sprawdzeniu, czy pod gruzami nie znajdują się osoby poszkodowane. Na szczęście obyło się bez ofiar. Do zdarzenia doszło w niedzielę, a zatem w dniu, w którym na budowie nie odbywały się żadne prace – stwierdził bryg. Michał Ślusarczyk, rzecznik prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

– Materiał dowodowy został już w całości nadesłany do nas. Z pewnością jednym z kluczowych dokumentów jest opinia biegłego z zakresu budownictwa. De facto od niej zależy, w jakim kierunku potoczy się postępowanie – podkreślił prokurator Rurarz. Jakie informacje zawiera opinia i czy obciąża np. wykonawcę? – Na razie takowych informacji nie ujawniamy, do czasu wydania decyzji w tej sprawie – zaznaczył szef skarżyskich śledczych.

Wykonawcą inwestycji jest radomska firma Kombud. Koszt budowy obiektu to ok. 6,5 mln złotych.  Jolanta Jagiełło z samodzielnego stanowiska ds. kontaktów z mediami Starostwa Powiatowego, poinformowała: – Budowa hali sportowej przy II LO jest w trakcie realizacji. Już wykonane zostały konstrukcje z drewna klejonego, ściany zewnętrzne, dach. Wewnątrz natomiast wykonane są już instalacje, posadzki, tynki, stolarka okienna i drzwiowa. Zgodnie z umową wykonawca powinien zakończyć budowę hali do 30 kwietnia 2020 r. Na dzień dzisiejszy nie ma niebezpieczeństwa, aby termin ten był zagrożony.

W związku ze zdarzeniem na budowie, jakie miało miejsce 21 lipca 2019 r., przy realizowanej inwestycji powiat zlecił ekspertyzę wraz z oceną techniczną pozostałych robót. Ekspertyza nałożyła na Wykonawcę wykonanie projektu ściany, która uległa zniszczeniu, przedstawienie projektu inwestorowi i po akceptacji jej odbudowę. Zgodnie z zaleceniami ekspertyzy powiat przedłożył projekt do nadzoru budowlanego. Po akceptacji nadzoru, budowa została wznowiona.                       Rafał Roman

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że potwierdzone zostały 2 kolejne dodatnie wyniki zakażenia kornawirusem u personelu Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Wcześniej...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze