Autorskie spotkanie z prawnukiem Henryka Sienkiewicza

We wtorek, 10 września, w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie autorskiej z synem Juliusza i Aliny Sienkiewiczów oraz prawnukiem Henryka Sienkiewicza – Bartłomiejem Sienkiewiczem autorem książek: „Onegdaj w Krakowie”, „Państwo teoretyczne” oraz książki o Henryku Sienkiewiczu pt.: „Sienkiewicz z nami”. Autor promował swoją najnowszą książkę. 

Wszystkim zebranych przywitała dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej Iwona Kowaleska, która przedstawiła sylwetkę  Bartłomieja Sienkiewicza.

Bartłomiej Sienkiewicz podkreślał, że ze Skarżyskiem wiążą go więzi rodzinne. Już na początku podkreślał, że spotkanie nie jest spotkaniem wyborczym. – Nie będą mówił o polityce, ani nie będę odpowiadał na pytania dotyczące polityki – zaznaczał.

-Spotkanie jest poświęcone książce „Sienkiewicz z nami”. Podstawowym impulsem do napisania tej książki była obawa o to, że Henryk Sienkiewicz i jego pisarstwo przechodzi w archaizm ubiegłego wieku. Są dwa problemy, pierwszy to język, który jest XIX -wieczną polszczyzną, nieuchronnie starzejącą się, budującą barierę dla młodych pokoleń – podkreślał Bartłomiej Sienkiewicz.

– Drugi powód jest bardziej bieżący, otóż Henryk Sienkiewicz zaczyna być taką poręczną pałką na przeciwników ideowych. Polak – Katolik, Prawdziwi Polacy, Religa jako narzędzie różnicowania ludzi i określania, kto jest obcym i kto jest swój. Wyraźnie to widać w środowiskach prawicowych skrajnych, niekiedy w wypowiedziach hierarchów naszego kościoła. Problem polega na tym, że Henryk Sienkiewicz był piewcą wielonarodowej i wieloetnicznej Rzeczypospolitej – mówił prawnuk Sienkiewicza.

Z uproszczenia Sienkiewicza jako diagnosty społecznego i spłaszczenia dziedzictwa wielonarodowej Rzeczpospolitej, którą opisywał – to zwróciło moją uwagę w tej książce Uważałem, że powinienem opowiedzieć nieco inną historię niż się ona na co dzień zdarza.

Autor książki mówił o rzeczach zawartych  trylogii, które czynią z Sienkiewicza pisarza nowoczesnego. – Przełomem w jego twórczości była podróż do Ameryki. Sienkiewicz zobaczył tam nowoczesność, w tym najbardziej intensywnym wydaniu. Zobaczył rodzące się społeczeństwo masowe, które było poddawane zupełnie nowym formą kultury i przekazu. Widział powszechne czytelnictwo, co było dla niego szokiem. Prości ludzie czytający powieści, gazety. W czasach, których żył, analfabetyzm sięgał 80% społeczności – zaznaczał Sienkiewicz.

W drugiej części spotkania Bartłomiej Sienkiewicz odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników spotkania.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Zakaz grzybobrania dla…?

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy o zachowanie tzw. "bezpieczeństwa biologicznego" podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF), a więc...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Społeczność Suchedniowa zostawiała wiadomość dla przyszłych pokoleń. W środę na placu budowy nowej Sali gimnastyczne przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 w Suchedniowie  zakopano...
Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy o zachowanie tzw. "bezpieczeństwa biologicznego" podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF), a więc...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze