Andrzej Szejna z wizytą w Skarżysku, spotkał się z prezydentem miasta

W środę, 18 września, w Skarżysku – Kamiennej gościł Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący  Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz kandydat  do Sejmu RP. Na skwerze przy pomniku generała Władysława Sikorskiego mówił o programie lewicy, później spotkał się z prezydentem Skarżyska Konradem Kronigiem, by porozmawiać o problemach samorządu skarżyskiego.

Mecenas Andrzej Szejna na początku omówił bieżącą sytuację polityczną w kraju oraz program lewicy.

Filarami programu SDL jest godna płaca, godna praca i inwestycję w ochronę zdrowia. W ogłoszonym   programie dla polskiej służby zdrowia  najważniejszymi punktami są leki, które nie będą kosztowały więcej niż 5 złotych, dla seniorów, kobiet w ciąży, dla osób po przeszczepach, emerytów i rencistów, dla osób niepełnosprawnych będą one bezpłatne.

SLD przewiduje zwiększenie nakładów na służbę zdrowia oraz zwiększenie liczby lekarzy w ciągu kilku lat o 50 tysięcy oraz zwiększenie liczby miejsc na wydziałach lekarskich. Oczekiwanie do lekarza specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 30 dni.

– Będziemy wspierać lekarzy, którzy wybiorą specjalizację szczególne, zależy nam na geriatrii, pediatrii , onkologii i psychiatrii – zaznaczał Andrzej Szejna.

Jak zapowiadał mecenas Szejna praca minimalna od 1 stycznia 2020 roku, będzie  w Polsce wynosić, jeśli rządzić będzie lewica, 2700 złotych. –Chcemy, żeby były podniesione prawa pracownicze poprzez zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, czy kwestie zawiązane z wynagrodzeniem za okres chorobowego powinno być wypłacane w pełnej wysokości – zaznaczał.

-Pacjent, obywatel, nie może być karany za to, że jest chory. To nie jest jego wina – dodaje.

Polityk odniósł się do pakietu dotyczącego praw kobiet. Pakiet ten dotyczy równego prawa do równej pracy, płacy, w stosunku do mężczyzn, równouprawnieni jeśli chodzi o zasiadanie w spółkach skarbu państwa i w urzędach państwowych.

Andrzej Szejna mówił też o dostępie do darmowej antykoncepcji, o prawidłowej ochronie ginekologicznej, bez klauzuli sumienia, bez upokorzenia u lekarzy, którzy mają inne przekonania polityczne.

-Przede wszystkim walczymy o prawa kobiet, które dotyczą  in vitro. Opowiadamy się za swobodną decyzją kobiety o usunięciu ciąży do 12 tygodnia ciąży

– Nie walczymy z wiarą ani z katolikami. Sam jestem  katolikiem, mam dwoje dzieci. Ale będę się upominał o prawa kobiet, o prawa osób innej orientacji seksualnej i praca pracownicze.

Po konferencji na skwerze Sikorskiego Andrzej Szejna udał się do skarżyskiego magistratu, gdzie spotkał się z  Konradem Kronigiem, prezydentem Skarżyska-Kamiennej. W luźnej rozmowie pytał włodarza miasta  w jaki sposób może pomóc, gdy zostanie posłem, zadeklarował również współpracę

-Problemów mamy wiele, jak wszystkie miasta tej wielkości, nie tylko w regionie, ale i w Polce.  Najbardziej martwimy się o przyszły rok, czeka nas ograniczenie dochodów samorządów, zmniejszenie udziału gmin w podatkach będzie kosztować Skarżysko aż 5,3 miliona złotych, to są olbrzymie środki, których zabraknie nam w budżecie – zaznaczał Konrad Kronig.

-Zaplanowane są podwyżki dla nauczycieli, ja te podwyżki popieram, tylko problem polega na tym, że rząd nie finansuje tych podwyżek w stu procentach, a skąd mamy wziąć pieniądze skoro zmniejsza na się budżety – mówił prezydent.

Prezydent o to aby nowy parlament rozsądnie i rzetelnie podszedł do zarządzania finansami. My z perspektywy samorządów patrzymy na to co się dzieje z bardzo daleko idącym zaniepokojeniem – zaznaczał włodarz Skarżyska.

Samorządowiec apelował też o wsparcie w walce o „Szybką Szprychę” dla Skarżyska oraz pomoc w  staraniach o wybudowanie zbiornika retencyjnego  Bzin.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę, 25 stycznia, w auli Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej odbył się XXI Bal Charytatywny, organizowany przez Komitet Honorowy przy Sanktuarium Matki Bożej...
W sobotę, w restauracji Aramis w Skarżysku-Kamiennej odbył się bal studniówkowy Zespołu Szkół Samochodowo - Usługowych im. Władysława "Oseta" Wasilewskiego. Na balu bawiło się...
Wiesław Wydra 52-latek z Radoszyc (w sąsiednim powiecie koneckim) zmaga się z rakiem mózgu. Jedyną szansą jest nowoczesna terapia Optune. Miesięczny koszt to ponad...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze