80 lat temu w lesie na Borze rozstrzelano 360 osób. Mieszkańcy Skarżyska i okolic pamiętają

W niedzielę, 16 lutego, na osiedlu Bór w Skarżysku-Kamiennej odbyły się obchody 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 360. osób związanych z organizacją „Orzeł Biały”.

W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych: przedstawiciele powiatu skarżyskiego, miasta Skarżyska i ościennych gmin. Jak co roku licznie zgromadzili się także przedstawiciele związków kombatanckich, związków zawodowych, zakładów pracy, policji, straży pożarnej, harcerze, młodzież szkolna wraz z wychowawcami, mieszkańcy Skarżyska i okolic.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji pomordowanych, odprawionej w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy,  dalsza część odbywała się przy mogile  w lesie na Borze.

Uroczystości  przed mogiłą rozpoczęły się od hymnu państwowego, później poświęcono krzyż, który po kilku latach wrócił na mogiłę. Po wspólnej modlitwie, głos zabrał prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig. W krótkim przemówieniu przypomniał o wydarzeniach z lutego 1940 roku.

Głos zabrała również współinicjatorka postawienia krzyża prof. Urszula Oettingen. Doradca wojewody świętokrzyskiego Maria Zuba odczytała okolicznościowy list od Zbigniewa Koniusza.

– Tragedia, której świadkiem był ten las 80 lat temu miała niewyobrażalny rozmiar. Życie z rąk niemieckiego okupanta straciło 360 osób, Byli to członkowie organizacji „Orzeł Biały” i inne osoby zaangażowane w działania ruchu oporu. Społeczna i intelektualna elita naszego  miasta, prawdziwi patrioci, ludzie wierni ideałom. Aresztowano ich, przesłuchiwano, torturowano i poniżano, Zapadły natychmiastowe i niesprawiedliwe wyroki. Skazańcy przywożeni byli do tego młodego wówczas lasu, od 12 lutego 1940 roku. Tu przez kilka kolejnych dni odbywały się masowe egzekucje – mówił Konrad Krönig,, prezydent miasta.

– Każdego roku w rocznicę tej masowej zbrodni spotykamy się by oddać hołd rozstrzelanym i przypomnieć wydarzenia, które stanowią nie tylko naszą lokalną historię, są częścią historii II wojny światowej. Największej wojny światowej w dziejach, która pochłonęła życie kilkudziesięciu milionów ludzi.  W tym roku uroczystości mają szczególny wymiar, mogiła odzyskała swój pierwotny wygląd, dzięki krzyżowi, który po wielu latach, ponownie został tu ustawiony – zaznaczał prezydent Skarżyska-Kamiennej.

– Dziękuje za tą inicjatywę Stowarzyszeniu Siekierno Nasza Ojczyzna i przedstawicielom lokalnej społeczności, a także Instytutowi Pamięci Narodowej i Nadleśnictwu Suchedniów. Dziękuje osobom, które odwiedzają mogiłę regularnie by zapalać tu znicze pamięci. Cieszę się widząc zaangażowanie mieszkańców oraz młodzieży szkolnej.  Jest to wyraz poszanowania historii, ale także pokory oraz wdzięczności – powiedział Konrad   Krönig.

Podczas uroczystości wspomniano pamięć zmarłego ppłk. Henryka Czecha. Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej zawsze brał udział w lutowych uroczystościach dając innym przykład pamięci o zamordowanych patriotach.

Na zakończenie uroczystości delegacje  władz miasta i powiatu,  parlamentarzyści,  przedstawiciele gmin, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy miasta złożyły  wiązanki  kwiatów.

Uroczystość uświetnił występ  uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej.

Uroczystości przygotowane zostały przez Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze