Zabudowany taras: dodatkowa przestrzeń pełnego komfortu

Sposób, w jaki tworzymy miejsca mające stanowić nasze miejsce do życia znamionuje pewien paradoks. Z jednej strony chcemy korzystać z wszelkich technicznych i architektonicznych udogodnień, z drugiej jednak tym, do czego tęskno każdemu z nas, jest kontakt z naturą. Taras stanowiący wygodne miejsce odpoczynku, a jednocześnie pozwalający cieszyć się otwartą przestrzenią, jest tego przykładem. Niekiedy jednak wymaga pewnego przeobrażenia.

Pogoda już nam nie straszna

Nasz klimat ma to do siebie, że panujące w nim warunki, choć z reguły nie stanowią żadnego ekstremum, to jednak są bardzo zmienne i zróżnicowane. Konstrukcje naszych domów muszą być więc tworzone w sposób podporządkowany maksymalnej energooszczędności, a jednocześnie zapewniać komfort w warunkach letnich i opierać się najróżniejszym zjawiskom pogodowym.

Często więc dochodzimy do wniosku, że towarzyszący zajmowanemu przez nas budynkowi taras jest miejscem, którym w pełni cieszyć możemy się tylko przez krótkie okresy w roku. Pojawia się zatem pomysł jego zabudowy.

Jej koncepcje mogą być bardzo różne, od najprostszych zadaszeń, pozwalających co najwyżej w pewnym stopniu nie martwić się opadami, po takie, dzięki którym przestrzeń ta staje się integralnym elementem wnętrza. Rozwiązaniem cieszącym się coraz większą polarnością są zabudowy tarasów konstrukcją przeszkloną, jaką oferuje na naszym rynku np. firma BTM-Eurolinx. Wówczas możemy przede wszystkim cieszyć się nieograniczonym dostępem naturalnego światła, umożliwiającym stworzenie słonecznego salonu, jadalni, kącika do pracy umysłowej, czy miejsca o dowolnym innym przeznaczeniu.

Bardzo ważne są jednak rzetelne prace projektowe i wysoki poziom wykonania, zwłaszcza, że szkło nie jest przecież lekkie. Jakiekolwiek problemy z trwałością takiej zabudowy, np. obniżające jej szczelność, mogą sprawić, że zamiast radości i komfortu będzie to powód utrapienia, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Dlatego, choć zadanie takie nie wydaje się skomplikowane, warto powierzać je fachowcom zdolnym pochwalić się odpowiednim doświadczeniem.

Jakim formalnościom trzeba sprostać?

Dbałość o to, by prace takie zostały wykonane przez kompetentnych specjalistów, to jedna z istotnych kwestii. Drugą rzeczą budzącą wątpliwości inwestorów są zagadnienia prawne. Jak wiemy, każde prace budowlane wymagają uzyskania pozwolenia. Za takie uważa się także roboty polegające na przebudowie czy rozbudowie obiektu.

To, czy planowana przez nas inwestycja będzie podlegała tej definicji, zależy od charakteru zastosowanych rozwiązań. Definicje obecne w prawie budowlanym nie są zbyt ścisłe, orzecznictwo zaś wskazuje, że fakt powstania nowego pomieszczenia użytkowego i zwiększenia powierzchni lokalu, a więc zmiany jego parametrów użytkowych, wystarcza do zakwalifikowania takich robót jako rozbudowy.

Z drugiej strony, okolicznością mogącą przemawiać za inną interpretacją, może być nietrwały charakter konstrukcji, jaki niekiedy przypisać zabudowie szklanej.

Warto więc przed podjęciem prac zasięgnąć opinii stosownego organu administracji architektoniczno-budowlanej, by uniknąć przykrej w skutkach decyzji nakazującej rozbiórkę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Hosting – świetny wybór dla początkujących

Hosting to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku osób, które dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność internetową. Usługa polega przede wszystkim na wydzieleniu przestrzeni dyskowej...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W ostatnim czasie policjantki ze Skarżyska Kamiennej spotkały się z najmłodszymi słuchaczami. Podczas wizyty w Publicznym Przedszkolu nr 3 oraz Publicznym Przedszkolu nr 2,...
Zatrzymaniem 24- latka zakończyła się wczorajsza kontrola, przeprowadzona w sąsiednich Kielcach przez wywiadowców z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Funkcjonariusze na mało uczęszczanej ulicy...
Hosting to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku osób, które dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność internetową. Usługa polega przede wszystkim na wydzieleniu przestrzeni dyskowej...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze