Przemienniki częstotliwości a zużycie energii elektrycznej. Co warto wiedzieć?

Silniki elektryczne są bardzo powszechnymi maszynami, które napędzają wiele urządzeń. Mają one zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w urządzeniach typowo domowych. Do działania potrzebują jednak prądu. W zależności od urządzenia, jakie napędza silnik, potrzeba odpowiedniej ilości prądu, a utrzymanie jej na odpowiednim poziomie umożliwia przemiennik częstotliwości.

Czym jest przemiennik częstotliwości?

Silnik elektryczny zasilany jest często prądem przemiennym. Przemiennik częstotliwości umożliwia zmianę częstotliwości i napięcia prądu przemiennego, aby móc regulować obroty silnika. Ze względu na ścisłe warunki pracy poszczególnych urządzeń, jest bardzo ważnym elementem. Często nazywany jest również falownikiem.

Jak działa przemiennik częstotliwości?

W pierwszej kolejności prąd przemienny z sieci podawany jest do prostownika, gdzie zamieniany jest na prąd stały. Następnie jego przebieg jest wygładzany poprzez podanie go na kondensatory. Dzięki temu możliwe jest ponowne wytworzenie prądu przemiennego, lecz tym razem o określonej częstotliwości. Prąd stały trafia więc do falownika, który zamienia go znów na prąd zmienny. Przemiennik częstotliwości jest wyposażony w układy, które obliczają, jakie napięcie oraz prąd są wymagane przez konkretny silnik.

Jak przemiennik częstotliwości wpływa na zużycie energii?

Przemiennik częstotliwości umożliwia urządzeniu optymalne wykorzystanie potrzebnej mu energii. Reguluje prąd i napięcie tak, aby silnik elektryczny dostawał tyle energii, ile potrzebuje. Dzięki niemu pobór prądu jest minimalny, bo silnik elektryczny pobiera z sieci tylko tyle prądu, ile jest mu potrzebne.

Przemiennik częstotliwości a falownik

Przemienniki częstotliwości często są również nazywane falownikami. W gruncie rzeczy są to jednak nieco inne urządzenia. Falowniki to urządzenia, które zamieniają prąd stały na prąd przemienny o regulowanej wartości napięcia oraz częstotliwości. Falowniki są zresztą jednym z elementów omawianych przemienników częstotliwości.

(Artykuł sponsorowany)

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżyskim (stan na dzień 03.04.2020, godz. 14.00), według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej Liczba osób poddanych kwarantannie - 455 Liczba osób poddanych...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze