Na co zwrócić uwagę decydując się na kostkę brukową?

Taras, podjazd a może ciągi pieszo-jezdne koło domu? Nosisz się z zamiarem urządzenia twardej przestrzeni? Ireneusz Gronostaj z firmy Centrum Budowlanego MAJSTER w Starachowicach służy radą przy wykładaniu placu kostką brukową.

– Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak będzie użytkowany teren, na którym chcemy położyć kostkę. Czy będzie to taras, czy też ogród po którym będziemy wyłącznie chodzić, być może podjazd, który będzie służył dla ruchu samochodowego. To ważne, nawet jeśli kilka razy do roku ma podjechać pod dom samochód z opałem. Do chodzenia wystarczy cieńsza kostka (może być grubości 4 cm). Do jazdy samochodem musi być grubsza – min. 6 – 8 cm.

– A co z doborem kolorystyki?

– Kolor kostki ma wyłącznie walor estetyczny. Bogata gama kolorystyczna zapewnia nieograniczone możliwości wykonania wielu kompozycji. Ponadto w naszej ofercie znajdują się kostki szlachetne – płukane (z posypką na wierzchu), obijane a nawet postarzane. Jeżeli zaś po kostce mają jeździć samochody sugerowałbym ułożenie kostki w ciemniejszych kolorach, gdyż mniej widać na nich zabrudzenia (na przykład ślady opon).

– Na rynku jest mnóstwo wzorów kolorów, producentów. Które produkty wybrać i jak jet rozmieścić, by efekt by zadowalający?

– W naszej firmie mamy produkty najwyższych marek, jak: Galabeton, Bruk-Bet, Jadar, Polbruk czy Vivabruk. Wszystkie polecamy naszym klientom. Na życzenie możemy wykonać projekt ogrodu, tarasu, czy podjazdu, służymy pomocą na miejscu. Projektant dokona pomiarów w terenie, doradzi dobór kostki, przedstawi wizualizację i kosztorys. Na tej podstawie można łatwo i szybko złożyć zamówienie, bez konieczności zakupu całej palety. Kupujemy tylko tyle metrów, ile nam potrzeba na wyłożenie placu.

– A co z dodatkami?

– Dodatki są bardzo ważne ważne, gdyż sama kostka nie wystarczy. Konieczna jest odpowiednia podbudowa (oferujemy do tego odpowiednie kruszywa, np. kliniec – mieszanka kruszywa z gliną, piasek i tym podobne) oraz elementy wykończeniowe, jak obrzeża, krawężniki, palisady…

– Czy na każdym podłożu kostka się sprawdza?

– W zasadzie tak, ale nie warto jej kłaść na grząskim podłożu. Przed położeniem w takim miejscu, ściąga się miękką warstwę i stabilizuje grunt kruszywami, by było twardo. Wtedy mamy gwarancję na lata. Przy tej okazji warto zainwestować w impregnaty do kostki. Po ich zastosowaniu kostki nie tracą koloru oraz nie zarastają mchem i nie porastają trawą.

– A czy to prawda, że po położeniu kostki należy ją zasypać piaskiem? Czemu to służy?

– Bezwzględnie. Kostkę zasypuje się piachem, by wypełnić szczeliny. To służy stabilizacji kostki. Piach wnika w szczeliny i kostki klinują się między sobą, zapewniając stabilne podłoże.

– A czy jest jakaś alternatywna dla kostki brukowej?

– W ofercie mamy płyty tarasowe, w różnych formatach (również bardzo dużych) i kolorach (jasne, ciemne, melanże). Ponadto szereg galanterii betonowej, jak gazony, kwietniki, palisady, mury łupane. Bardzo modne ostatnio stało się łączenie kotki brukowej z kruszywami dekoracyjnymi, których mamy duży wybór. Dzięki temu z pewnością uzyskamy efekt, o jakim marzymy. A stanowić to będzie doskonałe dopełnienie do przestrzeni zielonej.

QUAD DO WYGRANIA
Firma MAJSTER ogłasza konkurs dla swoich KLIENTÓW. Do wygrania pojazd terenowy typu quad. Wystarczy zrobić zakupy. O szczegół pytaj w Salonie.

Rozmawiała Ewelina Jamka

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Łańcuszki, piramidy, superoferty, zbiórki... Podczas epidemii uaktywnili się oszuści. Wabią konsumentów wysokimi zyskami bez ryzyka, ofertami produktów lub usług mających stanowić panaceum na koronawirusa, czy...
Firma Wtórpol i Fundacja Eco Textil przekazały szpitalowi w Starachowicach 30 specjalistycznych łóżek medycznych i 30 materacy przeciwodleżynowych. Ich wartość to 120 tysięcy złotych. Wtórpol...
Interwencja patrolu rozminowania saperskiego była niezbędna po tym, co wydarzyło się w sobotnie (28 marca), wczesne przedpołudnie. Ok. godz. 13, przy ul. Towarowej w Skarżysku-Kam....

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze