Kupujemy płytki ceramiczne

Planując i remontując naszą wymarzoną łazienkę lub salon, nie każdy z nas decyduje się na projekt i zatrudnienie projektanta wnętrz, który dopilnuje aby nasze wnętrza były wyjątkowe.

Choć to rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane i wcale nie takie kosztowne, projekt jednego pomieszczenia z wybranej kolekcji płytek w naszej firmie to zaledwie 200zł. Biorąc pod uwagę koszty całego remontu (materiały, wykonawcy itp) koszt projektu stanowi niewielki udział. Pozwala natomiast uniknąć niepotrzebnego chaosu – nadmiaru dekoracji czy też kolorów i faktur jaki może powstać podczas samodzielnego projektowania wnętrza. – Aby jednak wybór glazury nie stanowił trudności dla tych, którzy decydują się zrobić to samodzielne, przedstawiamy co trzeba wiedzieć aby sprawiło nam to wiele przyjemności. Jedną z trudności, z którymi przychodzi nam się borykać przy urządzaniu, jest wybór glazury łazienkowej. Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę kupując płytki łazienkowe – mówi Agnieszka Strychalska – właścicielka Salonu 1000 płytek. Najprostszy sposób uniknięcia błędu to wybranie płytek z jednej serii (kolekcji) opracowanej przez producenta. Mamy wtedy pewność, że płytki będą do siebie pasowały. Jeżeli jednak mamy własną wizję wnętrza i czujemy się na siłach, aby ją zrealizować, powinniśmy poznać właściwości różnych typów płytek i postarać się dobrze je zestawić.

lazienki2

TO MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM PODEJMIESZ WYBÓR

Jakie płytki nadają się na podłogę w łazience?

Płytki podłogowe (terakota, gres) mają określoną przez producenta klasę ścieralności. Do łazienki ogólnej, do której wchodzi się w butach, trzeba wybrać płytki III lub IV klasy ścieralności. Do prywatnej łazienki przy sypialni wystarczy II klasa. Warto zwrócić uwagę, aby płytki nie były bardzo śliskie. Salon, hol, wiatrołap to pomieszczenia wymagające wyższej klasy ścieralności i tu powinniśmy wybrać płytki (gresy) IV klasy ścieralności.

Jakie płytki wybrać, żeby spoiny były mało widoczne?

Warto szukać płytek rektyfikowanych  (ich krawędzie są szlifowane po procesie produkcji). Mają idealnie proste krawędzie i jednolite wymiary, co pozwala układać je bezspoinowo. Są one dużo droższe, bo wymagają dodatkowej obróbki przy produkcji, co podnosi koszty. Można też kupić gres techniczny i dać go kamieniarzowi do oszlifowania  ale koszty będą jeszcze wyższe. Wiele osób uważa, że skoro płytki rektyfikowane zostały wyrównane, to mają dokładnie ten sam wymiar i nie wymagają spoinowania. Nie jest to prawda. Zobacz, dlaczego zaleca się, aby nawet równe płytki rektyfikowane były fugowane… Nawet w przypadku okładziny poddanej rektyfikacji producenci zalecają zastosowanie co najmniej 1,5-milimetrowej spoiny. Pozwala to uniknąć pękania płytek pod wpływem sił działających w głębszych warstwach ściany lub podłogi, pod okładziną ceramiczną. Jest to zalecane również z uwagi na możliwość późniejszego demontażu części płytek, na przykład z powodu ich uszkodzenia. Jeśli między płytkami zastosowano fugi, można delikatnie odspoić jedną z nich bez naruszania sąsiednich. Jeżeli ich nie ma, praktycznie niemożliwe jest usunięcie jednej płytki bez uszkodzenia innych.

Fugowanie i mocowanie płytek rektyfikowanych

Do fugowania płytek rektyfikowanych używa się takich samych materiałów jak do zwykłych. Podobnie jest z mocowaniem ich do podłoża  przeprowadza się to z użyciem tych samych środków co do płytek nierektyfikowanych. Bez wątpienia jednak układanie tego rodzaju produktów wymaga większej staranności  zastosowanie wąskiej fugi nie daje szansy ukrycia za jej pomocą niedociągnięć fachowca.

Co to jest kalibracja?

Płytki ceramiczne są materiałem naturalnym  do ich produkcji używa się gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Po wypaleniu płytki są kalibrowane, czyli sortowane wg ich wymiarów, a część z nich jest również rektyfikowana. Płytki rektyfikowane mają identyczne rozmiary i regularne brzegi. Czym jeszcze różnią się od płytek kalibrowanych? Sprawdź koniecznie…

Co warto wiedzieć o płytkach kalibrowanych?

Płytki ceramiczne, które wyjmuje się z pieca, mogą się różnić między sobą rozmiarem  wynika to ze specyfiki produkcji i jest dopuszczalne przez normy. Po wypaleniu są z reguły kalibrowane, czyli sortowane w partie o zbliżonych wymiarach. Warto zwracać na to uwagę i wybierać płytki tego samego kalibru. Jednak nawet wówczas może się zdarzyć, że elementy z jednego kartonu nie mają identycznych wymiarów, a różnica może być tym większa, im większy jest ich format. Dla płyt o rozmiarze 60 x 60 cm norma dopuszcza nawet 3-milimetrową różnicę między elementami pochodzącymi z jednego kartonu. Dodatkową cechą zwykłych płytek kalibrowanych jest ich niejednolita grubość  ze względu na sposób formowania przy brzegach są one cieńsze i mają lekko zaokrąglone krawędzie, co sprawia, że w przekroju przypominają poduszeczki.

Po co płytkom rektyfikacja?

Aby płytki ceramiczne miały regularne brzegi oraz identyczne rozmiary, poddaje się je procesowi rektyfikacji, który polega na mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów. Płytki rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie płytek kalibrowanych są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych  ostre. Nadaje to okładzinie nowocześniejszy charakter  płaszczyzny ułożone z takich płytek są bardziej jednolite, a krawędzie elementów mniej widoczne. Jako produkt poddany dodatkowej obróbce płytki rektyfikowane są zwykle droższe od kalibrowanych.

Czy płytki z różnych partii będą miały identyczny odcień?

Odcienie różnych partii produkcji nie zawsze są identyczne. Choć kolor jest mieszany według tej samej receptury, po wypaleniu w piecu może się minimalnie różnić odcieniem od innych partii. Na paczkach są więc również oznaczenia odcienia, czyli tonu – odcienia. Jeśli zabraknie nam płytek, dokupując, upewnijmy się, że ton jest ten sam co na poprzedniej partii. Określa się go różnie  literami, cyframi  ważne jest, żeby na pudełku w rubryczce TON – ODCIEŃ był dokładnie ten sam symbol.

 

cersanit

 

Czy można zestawiać płytki różnych producentów?

Lepiej nie łączyć płytek różnych producentów, zwłaszcza w jednej płaszczyźnie. Zawsze będą miały inną grubość (już producenci o to dbają) i inne wymiary. Można łączyć na przykład mozaikę szklaną i gres czy inne kontrastowe materiały, trzeba się jednak liczyć z utrudnieniami przy układaniu i niedopasowaniem wymiarów. Stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem przy takich połączeniach jest zmiana kierunku układania, na przykład gres na podłodze w karo a glazura na ścianie prosto.

Płytki klinkierowe (ceramika ciągniona)

To rodzaj płytek ceramicznych które przed wypaleniem zostały ukształtowane w procesie ciągnienia a nie prasowania. Przeznaczone są zarówno do środka jak i na zewnątrz pomieszczeń. Do głównych zalet tego materiału należy wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz możliwość kształtowania bardziej skomplikowanych kształtów takich jak stopnice z noskami lub kolanka. Minusem płytek klinkierowych jest mała dokładność wymiarów co wymaga stosowania szerszych fug niż w przypadki innych płytek.

Gresy polerowane

To płytki gresowe poddane obróbce mechanicznej polegającej na szlifowaniu powierzchni coraz drobniejszym ścierniwem aż do uzyskania połysku. Gresy polerowane są dość łatwe do zarysowania, nie należy ich stosować w miejscu narażonym na piasek oraz duże natężenie ruchu. Gresy polerowane należy impregnować w celu zabezpieczenia przed plamieniem się.

Gresy szkliwione

To płytki gresowe które pokryte są glazurą (szkliwem). Podobnie jak pozostałe materiały które na swojej powierzchni posiadają szkliwo, nie trzeba ich impregnować.

Gresy Lappato

W dosłownym tłumaczeniu lappato oznacza docieranie. Aby wytworzyć płytki lappato, poszczególni producenci mogą używać różnych technologii produkcji, zazwyczaj używają specjalnie zmodyfikowanych tarcz ściernych. Celem jest stworzenie mniej lub bardziej połyskującej powierzchni która wygląda jak gdyby była poprzecierana, wytarta, wyślizgana.

 

Wiadomości

Głośna Noc, Piękna Noc…. Koncert karnawałowy w „Dwójce”

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skarżysku –Kamiennej po raz 10 zaprosili społeczność lokalną na wyjątkowy koncert. Była to dziesiąta – edycja imprezy, organizowanej w...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Zatrzymaniem 24- latka zakończyła się wczorajsza kontrola, przeprowadzona w sąsiednich Kielcach przez wywiadowców z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Funkcjonariusze na mało uczęszczanej ulicy...
Hosting to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku osób, które dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność internetową. Usługa polega przede wszystkim na wydzieleniu przestrzeni dyskowej...
Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skarżysku –Kamiennej po raz 10 zaprosili społeczność lokalną na wyjątkowy koncert. Była to dziesiąta – edycja imprezy, organizowanej w...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze