Chcesz wyróżnić swój dom spośród innych? Postaw na sztukaterię elewacyjną!

Sztukateria to doskonała ozdoba mieszkań i domów utrzymanych w stylu klasycznym. Podkreśla ich wyjątkowość, pozwala na pokazanie indywidualnych upodobań właścicieli, a dodatkowo jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Podczas gdy ozdoby przeznaczone do eksponowania we wnętrzach święcą triumfy, praktycznie w ogóle nie słyszy się o sztukaterii zewnętrznej, czyli elewacyjnej. Powód jest prosty: wielu ludzi obawia się, że delikatna struktura ozdób może zostać uszkodzona przez zmienne warunki atmosferyczne. Czy jednak jest się czego bać? Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się sam!

Czym tak naprawdę jest sztukateria zewnętrzna? Poznaj jej główne cechy

Kiedyś, aby ozdobić elewację domu albo kamienicy, stosowało się kamień, cegłę klinkierową lub odlewy z betonu. Przymocowywało się je na obramowaniu drzwi czy okien na dwa sposoby: wpuszczano bezpośrednio w ścianę bądź przyklejano na wierzchu. Druga opcja była bardziej ryzykowna, gdyż wykonane z powyższych materiałów elementy dekoracyjne groziły odpadnięciem, zniszczeniem albo korozją. Dziś technologia poszła do przodu, czego dowodem jest sztukateria elewacyjna oferowana przez firmę Abakus Team. Poszczególne detale są wykonane z gipsu, dlatego wyróżniają się niezwykłą lekkością i trwałością. Taką sztukaterię można wykorzystywać do dekoracji ścian stojącego już jakiś czas domu. Świetnie nadaje się też do ukrycia drobnych pęknięć tynku albo uszkodzonych, oryginalnie zamieszczonych ozdób.

Ile wytrzyma nowoczesna sztukateria elewacyjna? To zależy od materiałów

Współczesne firmy oferujące wykonywanie sztukaterii korzystają z gipsu albo ze styropianu. Oba te rozwiązania mają swoje plusy: należy do nich przede wszystkim lekkość i łatwość montażu każdego elementu. Dodatkowo nie absorbują one wilgoci, niestraszny im więc zacinający deszcz albo leżący przez dłuższy czas śnieg. Skąd taka umiejętność? Eksperci z Abakus Team wyjaśniają, że sztukateria zrobiona z gipsu powlekana jest specjalnym środkiem do hydrofobizacji, natomiast ta ze styropianu – masą wyprodukowaną na bazie żywicy akrylowej. Dzięki temu Twoja ulubiona dekoracja domu poradzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a o jej atrakcyjny wygląd zadbasz w niezwykle prosty sposób. Każdą sztukaterię możesz bowiem malować silikonową albo akrylową farbą elewacyjną, która zapobiegnie mikropęknięciom i innym uszkodzeniom. Obawiasz się, że ozdoby po pewnym czasie odpadną? Spokojnie. Jeżeli zlecisz przymocowanie sztukaterii specjalistom, zastosują oni najwyższej jakości klej przeznaczony do stosowania na zewnątrz budynków, odporny na wilgoć i mróz.
(Artykuł partnerski)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pochodząca z miasta nad Kamienną, 61-latka wpadła w sidła zastawione przez zuchwałego oszusta. Stary, doskonale znany sposób działania sprawcy, po raz kolejny okazał się niezwykle...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze