Budowa domu: z prefabrykatów czy murowany? Porównanie kosztów i czasu budowy

Czynniki brane pod uwagę podczas budowy domu można podzielić generalnie na te związane z czasem budowy oraz kosztem. W zależności od tego, który z tych czynników jest dla nas ważniejszy, można zdecydować się na dom murowany lub z prefabrykatów.

Domy prefabrykowane to takie, które budowane są z elementów składowych wytwarzanych w fabryce, np. gotowych ścian lub fragmentów stropów, a także dużych paneli. Ich odmianą są domy modułowe, które zestawia się z części będących nawet całym pomieszczeniem. Z kolei dom murowany to taki, który stawia się np. z cegieł. Jako że własne cztery kąty to inwestycja na całe życie, warto dokładnie przestudiować projekty domów – jak znaleźć ten idealny dom, w którym można się zestarzeć?

Cechy domów prefabrykowanych

Największą zaletą domów prefabrykowanych jest krótki czas budowy, a właściwie montażu – wynika to min. z wykorzystania gotowych elementów oraz z tego, że pogoda ma niewielki wpływ na prace. Minimalne jest ryzyko opóźnień, gdyż robotnicy są wyspecjalizowani w tej technologii i wszyscy należą do jednej ekipy. Taki dom dużo łatwiej jest przygotować w wersji „pod klucz”. Dom z prefabrykatów to również mniej formalności (nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru) oraz prac porządkowych. Firmy budujące takie domy dysponują gotowymi projektami. Nierzadko jednak chętnie korzystają z pomysłów przedstawionych przez klienta, które dostosowują do swoich własnych możliwości i technologii. Jednak koszt budowy domu z prefabrykatów jest bardzo wysoki. Wadą jest również to, że trzeba najpierw wynająć inną ekipę, która zbuduje odpowiednie fundamenty, co oznacza dodatkowy wydatek. Nie da się też rozłożyć budowy na etapy, co oznacza kłopot w przypadku chwilowej utraty płynności finansowej.

Domy murowane

Budowa domu murowanego trwa niestety długo i jest uzależniona od pogody. Wymaga też znalezienia kilku kompetentnych ekip budowlanych do różnych zadań oraz samodzielnego doglądania budowy, aby na bieżąco monitorować prace i na bieżąco rozwiązywać problemy. Jeśli zaś chodzi o zalety, to należy do nich koszt budowy domu murowanego, znacznie niższy niż prefabrykowanego. Poza tym budowę można prowadzić etapami, co daje możliwość przerwania prac np. jeśli nie dysponuje się całą potrzebną kwotą.

Wybór właściwego domu wymaga więc rozważenia szeregu czynników. Aby choć trochę ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z pomocy firm takich jak Domowe Klimaty, którzy oferują projekty domów dostosowanych do dowolnych niemal potrzeb.

(Artykuł sponsorowany)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżyskim (stan na dzień 03.04.2020, godz. 14.00), według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej Liczba osób poddanych kwarantannie - 455 Liczba osób poddanych...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze