Balkon pięknie urządzony

O czym trzeba pamiętać urządzając balkon? Jakie rośliny warto na nim hodować? W co zainwestować, by uzyskać imponujący efekt? Cennych rad dla amatorów ogrodnictwa w balkonowych warunkach udziela właściciel centrum ogrodniczego w Starachowicach.

Jak na niewielkim balkonie stworzyć sobie namiastkę raju na ziemi? Jest to możliwe. Wystarczy odrobina chęci i wiedzy, która jest niezbędna do zagospodarowania kilku metrów kwadratowych w profesjonalny sposób. Przystępując do aranżacji balkonowej przestrzeni trzeba określić kierunek stron świata. Czy balkon usytuowany jest na północ czy też na południe. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia hodowli roślin, które różnie się zachowują w różnych warunkach.

Balkon południowy

To typowo nasłonecznione miejsce, gdzie wszelkie rośliny wymagają zdecydowanie więcej zabiegów i zaangażowania. Polecane do hodowli rośliny w narażonym na intensywne nasłonecznienie miejscu to m.in. lawenda, pelargonie w odmianach (stojące i wiszące) oraz bratki (przy odpowiednim drenażu). W warunkach balkonu południowego doskonale adaptują się także surfinie i petunie, pod warunkiem, że nie ma przeciągów i zadbamy o odpowiednią wilgotność tych roślin. Możemy hodować tu również różne odmiany kocanki, komarnice czy trawy ozdobne. Są to rośliny jednoroczne. Do nich należą pnącza, jak groszek pachnący, fasola ozdobna czy kobea, którą możemy często zobaczyć na balkonach.

Oprócz kwiatów do aranżacji balkonu można wykorzystać rośliny iglaste karłowe, jak tuje, jałowce, formy szczepione na roślinach w formie drzewka i całą gamę ziół: tymianek, mięta w doniczkach, oregano, bazylia, które można wysiać lub kupić gotowe sadzonki.

Drenaż i nawożenie

Przed przystąpieniem do sadzenia należy pamiętać o stworzeniu roślinom odpowiednich warunków. Zasadniczy jest drenaż, gdyż powodzenie utrzymania się roślin w dużej mierze zależy od podłoża oraz przepuszczalności. W tym celu dno doniczki można wysypać drobnymi kamieniami, grubym piaskiem. Doskonale sprawdza się tu również karamzyt czy wernikulit.

Odpowiednio dobrane podłoże to połowa sukcesu. Niektóre rośliny wymagają odpowiedniego, specjalistycznego nawożenia, o czym również należy pamiętać .Do wyboru są nawozy długodziałające, które miesza się z podłożem, nawozy w formie pałeczek (działają ok. 2 miesiące), lub takie, które rozpuszcza się w wodzie do podlewania.

Podczas pielęgnacji należy obrywać, wycinać przekwitłe kwiatostany, uschnięte części pędów lub zmienione chorobowo. Warto zadbać również o środki przeciwko szkodnikom. Dostępne na rynku są formy oprysków ekologicznych, środki ochrony roślin przeznaczone specjalnie do roślin balkonowych lub środki owadobójcze, doglebowe.

Pielęgnacja roślin balkonowych to także wyściółkowanie doniczek, co pozwala na prawidłowe utrzymanie wilgotności, utrudnia rozmnażanie się szkodników, stanowi element estetyczny. W tym przypadku sprawdza się kora, zrębki kolorowe, dekoracyjne oraz karamzyt.

Balkon północy

Daje nieco więcej możliwości, że względu na mniejsze zaangażowanie w utrzymanie imponującego efektu. Tu pięknie rosną niecierpki w odmianach, begonie (zwisające i przewieszone), paprocie ozdobne, bluszcze zimozielone, karłowe azalie, rododendrony, niezapominajka, lobelia czy kokoryczka.

Polecane na balkon północy iglaki, są te same, jak w przypadku nasłonecznionych miejsc. Na zacienionym balkonie można też z powodzeniem sadzić pelargonie oraz bratki.

Sadzić czy siać?

Na to nie ma reguły. Są tacy, którzy wolą siać z nasion (należy do tego przystąpić już w styczniu, lutym, w warunkach domowych), by na wiosnę mieć kwiaty nadające się na balkon. Inni wolą gotowe sadzonki. Warto pamiętać o jednym, że każda roślina wymaga pewnych zabiegów i pielęgnacji. By zdrowo i pięknie rosły, tak samo jak o odpowiednim nawodnieniu trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu ich na wypadek nadmiernego słońca (rolety, markizy, duże parasole, tam gdzie się da), ulewnych deszczy czy zwierząt domowych, które niszczą rośliny. Tam, gdzie są małe dzieci, warto dopytać, czy dana roślina nie jest uczulająca, niektóre mogą być nawet trujące.

e

Wiadomości

PILNE: Powiększa się liczba zakażonych, już 17 pozytywnych testów

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że po wykonaniu kolejnych 46 badań potwierdzony został 1 nowy przypadek zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że dziś w godzinach nocnych i rannych wpłynęła kolejna tura wykonanych 99 badań na zakażenie koronawirusem. Tym razem...
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że po wykonaniu kolejnych 46 badań potwierdzony został 1 nowy przypadek zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze