Żywa lekcja historii podczas spaceru po Rejowie

flash Galeria Kultura

W sobotę, 2 lutego, mieszkańcy Skarżyska wzięli udział w żywej lekcji historii czyli spacerze  po Rejowie– Szlakiem wydarzeń z 1863 roku.  Spacer odbył się dokładnie 156. lat od dramatycznych wydarzeń jakie się rozegrały w okolicy dzisiejszego Muzeum im. Orła Białego.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku, pomysłodawcą spaceru był Piotr Kołodziejski, historyk, pracujący w skarżyskiej placówce. Spacer zorganizowano również w ramach jubileuszu Muzeum, które w tym roku obchodzi 50-lecie powstania.Wszystkich spacerowiczów przywitała Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektorka Muzeum.

–  Spacer po Rejowie, śladami Powstania Styczniowego odbył się w rocznicę jaki miały tutaj miejsce w 1863 roku. Te dramatyczne wydarzenia mają swoje odzwierciedlenie w źródłach. Takim bardzo cennym wręcz unikatowym źródłem z którego dowiadujemy się, co się tutaj stało jest kronika prowadzona przez zawiadowcę Huty Adama Waligórskiego. On zapisał dokładnie te wydarzenia. Z nich dowiadujemy się co się tutaj stało, jakie walki miału miejsce i jakie były zniszczenia w samym Rajowie – powiedział Piotr Kołodziejski. 

– Postanowiliśmy pójść śladami tych zapisków, przygotowaliśmy trzy przystanki podczas naszego spaceru. Pierwszy przystanek znajdował się w Muzeum im. Orła Białego, przy  domu zawiadowcy Huty. Drugi przystanek był w lesie, gdzie znajduje się pomnik poświęcony powstańcom styczniowym, tam oddaliśmy hołd powstańcom zapalając znicze. Towarzyszyła nam grupa rekonstrukcyjna, odział powstańczy, wystawiony przez Stowarzyszenie Historyczne – Grot. Grupa wystawiła wartę honorową przy pomniku i oddała salwę honorową, oczywiście Grupa spacerowała razem z nami – podkreślał Piotr Kołodziejski. 

– Ostatnim przystankiem była Huta Rejów, czyli ruiny wielkiego pieca. Przy tych ruinach spotkaliśmy się przy ognisku, zaprosiliśmy uczestników na ciepłą herbatę i pyszną strawę przygotowaną przez restaurację Myśliwska.Były tez opowieści o uzbrojeniu powstańców, można było przyjrzeć się uzbrojeniu prezentowanym przez Stowarzyszenie Grot, porozmawiać i usłyszeć tą historię, która wydarzyła się tutaj 156 lat – zaznacza.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji, na szczęście dopisała nam pogoda, jest pięknie, słonecznie, cieszymy się z tego bardzo. Mamy nadzieję i liczymy na to, że będzie taka frekwencji również przy okazji kolejnych spacerów tematycznych, które planujemy przedsięwziąć. A tych tematów naprawdę jest sporo. Jeśli ktoś z państwa, ma takie pomysły, gdzie możemy odkrywać wspólnie razem ciekawe miejsca, ciekawe historie lokalne, zapraszamy do Nas, jesteśmy otwarci na współpracę – mówił Piotr Kołodziejski. 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.