Akcja „EDWARD” na ulicach Skarżyska

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej, w środę, 19 września, prowadzili akcję pod kryptonimem EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drodze). W tym dniu taką akcję prowadzili policjanci ze wszystkich krajów Europy.

 

To był symboliczny dzień na symboliczną akcję o ponad krajowym przesłaniu. Policjanci wszystkich krajów realizowali projekt  „wizja zero” czyli zero ofiar śmiertelnych i wypadków drogowych na drogach Europy. Tego typu działania organizowane są pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku.

Policjanci ze  skarżyskiej działania w ramach akacji EDWARD prowadzili na ulicach miasta, gdzie ruch był najbardziej wzmożony (m.in. Krakowska,  Piłsudskiego, Legionów). Tu realizowali zadania wynikające ze wspomnianych założeń pn. EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drodze. „Drogówka”  ograniczała  wszelkie  zdarzenia na skarżyskich drogach.

Pomysłodawcy tego projektu wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drodze jest zmiana negatywnych zachowań ich użytkowników.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Dlatego też TISPOL chciałby, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz  postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Z.B

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze