25 lat za zabójstwo 40-latka. Takiej kary chce prokuratura

Dobiega końca proces dwóch pochodzących z naszego regionu osób, których śledczy oskarżyli o przyczynienie się do śmierci mieszkańca powiatu skarżyskiego. 19 grudnia, w Sądzie Okręgowym w Kielcach ma zapaść wyrok w sprawie głośnego zabójstwa, do którego doszło w miejscowości Grzybowa Góra, w gminie Skarżysko Kościelne.

Tragedia, o czym informowaliśmy już kilkukrotnie na łamach zarówno TYGODNIK-a, jak i portalu skarżyski.eu, rozegrała się jesienią 2018 r. Z ustaleń funkcjonariuszy, a także Prokuratury Rejonowej wynika, iż w jednym z domów na terenie powiatu skarżyskiego doszło do zabójstwa 40-latka. Kiedy jego rodzina nie mogła nawiązać kontaktu z mężczyzną, postanowiła zwrócić się w tej sprawie do przedstawicieli organów ścigania. Rozpoczęto poszukiwania, które zakończyły się po kilku dniach.

W walizce

W mieszkaniu odnaleziono ciało 40-latka. Co istotne zwłoki owinięte były folią i umieszczone w walizce. Stróże prawa przypuszczali, że sprawca lub sprawcy w ten sposób chcieli zatrzeć ślady i przenieść je w inne miejsce. Na terenie województwa mazowieckiego, mundurowi zatrzymali dwie osoby: wówczas 33-latka pochodzącego z powiatu skarżyskiego, a także 32-latkę, jego konkubinę, pochodzącą z gminy Wąchock. Po przedstawieniu zarzutów, oboje zostali tymczasowo aresztowani.

– W sprawie zebrano kompletny materiał dowodowy, w postaci przede wszystkim wyników oględzin miejsca ujawnienia zwłok, sekcji zwłok, zeznań świadków, czy wreszcie opinii biegłych. Pozwolił na ustalenie, że główny oskarżony zadając pokrzywdzonemu liczne ciosy po całym ciele pozbawił go życia, a następnie wraz z 32-latką postanowili zatrzeć ślady przestępstwa i dodatkowo dokonali znieważenia zwłok – informował Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Jak ustalono w toku śledztwa, przyczyną śmierci pokrzywdzonego były liczne obrażenia w obrębie głowy. – Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Kobieta, której przedstawiono m.in. zarzut znieważenia zwłok jedynie częściowo. Mężczyźnie oskarżonemu o zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, 32-latce do 5 lat pozbawienia wolności – uzupełnił rzecznik Prokopowicz.

W oczekiwaniu na wyrok

W miniony poniedziałek (9 grudnia), w kieleckim Sądzie Okręgowym, gdzie toczy się proces strony (zarówno obrońcy oskarżonych, jak i prokurator) wygłosiły mowy końcowe. – Prokuratura Rejonowa w Skarżysku dla głównego oskarżonego domaga się kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności, a dla jego konkubiny, 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Oboje w przeszłości byli już karani – powiedział Tomasz Durlej, rzecznik prasowy ds. cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnych kieleckiego Sądu Okręgowego.

– Zdaniem obrońcy głównego oskarżonego, feralnego dnia doszło między mężczyznami do bójki. 33-latek działał w warunkach tzw. obrony koniecznej, przekraczającej jej granice. Stąd wniosek obrony o zmianę kwalifikacji prawnej czynu, z zabójstwa na spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego konsekwencją była śmierć. To przestępstwo opisane jest w art. 156 par. 3 Kodeksu Karnego, gdzie jego najniższa granica kary pozbawienia wolności jest mniejsza, niż w przypadku zbrodni zabójstwa – tłumaczył rzecznik Durlej.

Jak dodał, w przypadku oskarżonej, jej adwokat wnosił o oczyszczenie jej z zarzutu i uniewinnienie. – W mowach końcowych, zarówno kobieta jak i mężczyzna podzielili wnioski swoich pełnomocników – zaznaczył sędzia, kieleckiego Sądu Okręgowego.

Rafał Roman

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Świętokrzyscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową wymierzyli kolejny cios w nielegalny proceder. W poniedziałek na terenie osiedla Na Stoku w Kielcach funkcjonariusze zatrzymali 23- latka....
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Dużą uwagę mundurowi zwrócą...
Za jazdę pod wpływem alkoholu, a także środków odurzających przed skarżyskim Sądem Rejonowym odpowiadać będzie 21-letni mieszkaniec naszego regionu. W miniony czwartek (23 stycznia),...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze