VII Kiermasz Wielkanocy z pasztetem w tle

W niedzielę, 7 kwietnia, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łącznej odbył się VII Kiermasz Wielkanocny. Podczas kiermaszu prezentowane były ozdoby wielkanocne wykonane przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, grupy, podmioty, twórców ludowych i osoby indywidualne z gmin powiatu skarżyskiego, starachowickiego i kieleckiego. Odbył się  również konkurs na potrawę wielkanocną, którego tematem przewodnim był pasztet. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Łączna. 

– Do naszego  kiermaszu zgłosiło się dwanaście podmiotów, bardzo się cieszę, że są wśród nas nie tylko przedstawiciele stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, ale również przedstawiciele szkoły i firm, które działają na naszym terenie – podkreślała koordynatorka kiermaszu Jolanta Żaczek.

W kiermaszu udział wzięli : Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej, KGW Ekobabki z Cedzyny, KGW Skorzeszyce, KGW Aktywne Kobiety z Zagórza,  KGW Zagórzanki, GKW Łącznianie, KGW Gózd oraz Renata Wójcik i Izabela Matysek, Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolny w Łącznej, Justyna Syzdół, Anna Staszewska, Magdalena Staszewska.

Do konkursu na potrawę wielkanocną przystąpiło siedem podmiotów. W konkursie mogły wziąć udział koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz inne zainteresowane podmioty i grupy z gmin obszaru  powiatu skarżyskiego, kieleckiego i starachowickiego.

Celem konkursu było zaprezentowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. wymiana doświadczeń i przepisów  oraz promocja regionalnego rynku oraz inicjatyw lokalnych.

Potrawy wielkanocne oceniane były  w trzech obszarach: tradycja (pochodzenie produktów, wykorzystanie składników regionalnych, szczególne elementy receptury nawiązujące do lokalnych tradycji), sposób zaprezentowania produktu (estetyka, dekoracja) oraz smak.

Potrawy smakowała i oceniała komisja w składzie:  Romuald Kowaliński, wójt gminy Łączna (przewodniczący), Alicja Miernik, skarbnik gminy Łączna, i Stanisław Czubak, przedstawiciel Państwowego Zespołu Doradztwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Komisja oceniająca nie miała łatwego zadania, wszystkie przygotowane potrawy były bardzo smaczne , a wybór tej najlepszej nie należał do łatwych.

Po burzliwych naradach poznaliśmy werdykt Jury: Pierwsze miejsce dla  Koła  Gospodyń Wiejskich EKOBABKI z Cedzyny, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej, trzecie miejsce dla „Zagórzanek” z Zagórza. Wyróżnienia otrzymali: KGW Skorzeszyce, Aktywne Kobiety , KGW Gózd i KGW Łącznianie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Czy się wysypiasz? W okresach podwyższonej zachorowalności na grypę i inne choroby dużo mówi się o wzmacnianiu odporności organizmu. Wprost nieoceniony wpływ na kondycję...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze