Uroczystości patriotyczne w Mroczkowie

W niedzielę, 3 lutego, w Mroczkowie, odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 75. rocznicę pacyfikacji członków rodzin Janasów i Dobrowolskich oraz poległych w walce partyzantów ze zgrupowania „Robota” Stefana i Zygmunta Majewskich. Upamiętniono również  72. rocznicę mordu dokonanego przez UB na Marianie Jandule.

Przed nabożeństwem, na mogile Janasów i Dobrowolskich,  przedstawiciele władz gminy Bliżyn złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Feliksa Janasa i jego rodzinę wspominała siostrzenica „Sołtyka” Genowefa Piotrowska, która podziękowała również władzom gminy za pamięć o jej rodzinie.

Po złożeniu wiązanek, uczestnicy uroczystości udali do kościoła w Mroczkowie, gdzie odprawiona została msza w intencji zamordowanych rodzin.

Mszę odprawił ks. proboszcz Krzysztof Sieczka. Sylwetkę Feliksa Janasa przybliżył dr Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.  Nabożeństwo uświetnił Chór Klubu Seniora.

W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe XIII Korpusu Świętokrzyskiego Polskich Drużyn Strzeleckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze Skarżyska-Kamiennej i Bliżyna, SP Mroczków oraz OSP Mroczków oraz  wójt gminy Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Jacek Krzepkowski, radny powiatowy Mieczysław Bąk, radne Monika Gruszczyńska Genowefa Supernat, prezes OSP Jan Sztab, dyrektor szkoły Sylwester Koziński, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Armii Krajowej w Skarżysku Janusz Maciejewski oraz mieszkańcy Mroczkowa  i okolic.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę upamiętniającą śmierć Mariana Janduły, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorami uroczystości byli: Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy AK „Szaracy” w Skarżysku-Kamiennej oraz Wójt Gminy Bliżyn i XIII Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Pirackie zapędy, wybiją im z głowy. Powstaje grupa „Speed”

Speed, co po angielsku oznacza prędkość – taką nazwę nosić będzie złożona z doświadczonych funkcjonariuszy drogówki, policyjna grupa, która na terenie naszego regionu zajmować...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę, 3 sierpnia o godz. 15.00 odbędą się uroczyste obchody 70. rocznicy powstania OSP w Lipowym Polu Plebańskim. Zapraszamy!

Konkurs fotograficzny

W związku z jubileuszem 25 lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR". Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich osób pełnoletnich. Celem konkursu jest przedstawienie piękna polskiej wsi i...
Po urodzeniu żywego chłopca, kobiety wspólnie umieściły dziecko w wiadrze z nieczystościami, a następnie w worku foliowym, co doprowadziło do śmierci noworodka – najprawdopodobniej właśnie tak wyglądał scenariusz dramatu, jaki rozegrał się kilka miesięcy temu w jednej z miejscowości...
Świętokrzyscy podatnicy od wielu lat wspierają nie tylko fundacje działające na rzecz dzieci, seniorów czy osób niepełnosprawnych, ale również na rzecz zwierząt. Dlatego według wstępnych danych wynika, że liczba podatników, przekazujących swój 1% podatku wzrosła o 15.5 tysiąca. Padła też...
Speed, co po angielsku oznacza prędkość – taką nazwę nosić będzie złożona z doświadczonych funkcjonariuszy drogówki, policyjna grupa, która na terenie naszego regionu zajmować się będzie ściganiem piratów drogowych. Już jutro (18 lipca) na terenie placu alarmowego Oddziału Prewencji...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze