Spór o sylwestrową noc w świetlicy

Społeczność Skarżyska Kościelnego ubolewa i pyta, dlaczego wyremontowana i użytkowana przez mieszkańców świetlica wiejska nie może służyć wedle ich uznania? A chcieli w niej witać Nowy Rok…

Jak czytamy w nadesłanym do redakcji Tygodnika liście, budynek po byłym Banku Spółdzielczym oraz Kółku Rolniczym w Skarżysku Kościelnym stał przez kilka lat i był bardzo zniszczony. W sierpniu 2005 roku została spisana umowa użyczenia pomiędzy ówczesnym wójtem gminy a prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego GROM. Część nieruchomości o pow. 560 m.kw. przy ul. Kolonia 7 wraz z budynkiem o pow. 124 m.kw. została przekazana do bezpłatnego użytkowania na rzecz GROMU, który zobowiązał się do  ponoszenia opłat za korzystanie z mediów.

Członkowie GLKS GROM wspólnie z radami sołeckimi własnymi środkami, które mieli ze sprzedaży złomu, makulatury remontowali budynek. Pomagali nam też dobrzy ludzie jak prezes Styrpolu z Suchedniowa, który za przysłowiową złotówkę załatwił nam płyty warstwowe na dach. Sami założyliśmy światło i zrobili instalację elektryczną, ocieplili ściany, wymienili okna, zrobili instalację sanitarną itp. Pomagali wójt gminy Zbigniew Celski i sekretarz gminy Woźniak, ponieważ budynek miał służyć mieszkańcom na spotkania integracyjne, rozgrywki sportowe – czytamy w liście. – Było tak do tej pory. Teraz nowy Wójt nie użyczył dla społeczeństwa obiektu na sylwestrowe spotkanie integracyjne i turniej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości„.

Ponoć na początku grudnia nie było ku temu sprzeciwu ze strony wójta. Sytuacja jednak zmieniła się diametralnie z dnia na dzień, kiedy to pracownik gminy zadzwonił i oznajmił, iż wójt zmienił zdanie i nie ma zgody na urządzenie Sylwestra.

 Pracownik ten już wcześniej robił problemy a nawet były odwoływane przez niego turnieje (cyt. pismo o nieudostępnieniu świetlicy przy ul Kolonia 7 w dniu 12.11.2016 roku dla Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Skarżysko Kościelne Grom na turniej tenisa stołowego z okazji Święta Niepodległości). Dodam, że jest to nie pierwszy raz, gdzie mamy problemy z udostępnieniem świetlicy na imprezy zarówno kulturalne, jak i sportowe.

Argumentem przemawiającym przeciwko udostępnieniu świetlicy miał być rzekomo uszkodzony stół bilardowy, co jest absurdalne, gdyż jak czytamy w piśmie – stół jest na stanie GROMU ponieważ 10 lat temu został zakupiony nie nowy przez klub. Przeciw przemawiają także skargi od mieszkańców, dotyczące petard. Ale kto i kiedy skarżył, mieszkańcy nie dowiedzieli się.

Jak dodają mieszkańcy, duża część wyposażenia świetlicy pochodzi z pieniędzy Rad Sołeckich wsi Skarżysko Kościelne, które doposażały świetlicę i własnymi środkami często usuwały jakieś usterki. W budynku tym mają swoją siedzibę: Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Skarżysko Kościelne Grom Jak i Zespołu Pieśni Tańca i Rozrywki Romano, które to stowarzyszenia mają osobowość prawną.

– Premier Morawiecki tyle mówi, aby społeczeństwo się integrowało, koła gospodyń, by miały, gdzie działać dlatego mają być dla nich pieniądze a w naszej gminie wójt wyrzuca członków stowarzyszeń z ich pomieszczeń nie dając nic w zamian, czyli już na początku swojej działalności niszczy to co przez lata było budowane – podsumowują.

Jacek Bryzik, wójt gminy Skarżysko Kościelne zdecydowanie się z tym nie zgadza. Jak mówi wie, kto remontował świetlicę i ma wielki szacunek i uznanie dla tych osób, które o nią dbają, ale jako wójt czuje się odpowiedzialny za pewne sprawy i nie może pozwolić na organizację tak dużej imprezy.

– Jako młody włodarz po prostu boję się zezwolić na taką dużą, niekontrolowaną imprezę – mówi J. Bryzik. – Świetlica działa do godz. 22.00 dopóki jest ochrona i w tych godzinach służy wszystkim mieszkańcom bez żadnych ograniczeń. To nie jest tak, że cokolwiek uniemożliwiam mieszkańcom, bo możliwości w zakresie spędzenia nocy sylwestrowej jest wiele. Takie duże, masowe przedsięwzięcie musi mieć odpowiednie zabezpieczenie, ochronę. To wiąże się również z potencjalnymi stratami, za co za ja na wypadek różnych okoliczności, które mogą się zdarzyć w taką noc nie chce brać odpowiedzialności – dodał wójt.

e

2 KOMENTARZE

  1. Ludziom igrzysk trzeba ,sadzawka bez wody,Plac zabaw bez dzieci.Wieje smutkiem..Budynki szkolne dwa.Glucho wszedzie,cicho ,wszedzie .Dyskoteki nie ma..Wiosna,wiosna-widmo niesie 21 -szy wiek

  2. Rada gminy powinna zająć się pracą na rzecz gminy a nie burzyć społeczeństwo, popieram Pana Wójta, podjął słuszną decyzję,

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze

%d bloggers like this: