Parafia w Bliżynie świętowała 100-lecie powstania

W niedzielę, 25 sierpnia, odbyło się wielkie święto w parafii Bliżyn – 100-lecie jej powstania. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.45 pod kościółkiem Św. Zofii, skąd nastąpił przemarsz do kościoła parafialnego Św. Ludwika. O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza św. Dziękczynna, Eucharystię celebrował Sekretarz Generalny Episkopatu Polski  Bp Artur Miziński wspólnie z Ordynariuszem Diecezji Radomskiej  Ks. Bp. Henrykiem Tomasikiem oraz kapłani związani z parafią bliżyńską. 
 
Tłumy wiernych wzięło udział w jubileuszu Parafii Bliżyn. Po Mszy Świętej ks. proboszcz Stanisław Wlazło zaprosił wszystkich na Piknik Parafialny, który odbył się w ogrodach przy parafii. Wcześniej odbyło się poświęcenie jubileuszowego dębu „Ludwik”, który został posadzony z okazji obchodów 100-lecia Parafii.
W święcie parafii udział wzięli m.in. posłanki Maria Zuba i Marzena Okła – Drewnowicz, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa, Anna Leżańska, wicestarosta skarżyski, Mariusz Walachnia, wójt gminy Bliżyn, Jacek Krzepkowski, przewodniczący Rady Gminy w Bliżynie,  radni Rady gminy Bliżyn, poczty sztandarowe Gminy Bliżyn, OSP Bliżyn i Wołów, Szkoły Podstawowej w Bliżynie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Obecni byli również przedstawiciele grup parafialnych, leśnicy, harcerze, a przede wszystkim parafianie.
To był wspaniały Jubileusz, dla gości przygotowano mnóstwo atrakcji. Już na samym początki gospodarz ks.Stanisław Wlazło zaprosił wszystkich na obiad i poczęstunek, a było co jeść. Dziczyzna (wydano blisko 800 porcji), bigos, pierogi, ciasta, chleb ze smalcem, zupa, kiełbaski z grilla, to tylko niektóre z potraw jakie serwowano, nikt nie wyszedł głodny.
Podczas Pikniku na scenie wystąpili artyści:  „Świętokrzyskie Scyzoryki”, „Bliżyńska Gromada”, Zespół Pieśni i Tańca Sorbin, Schola Astra Dei, Dariusz Bernatek (piosenki z lat 60 i 70), Zespół „MdN” Muzyką do nieba”. działający przy sanktuarium ostrobramskim w Skarżysku-Kamiennej. Wieczorem do zabawy zagrała kapela „Ciekoty” pod kierunkiem Grzegorza Michty.
100-lecie było doskonała okazją do podziękowań, ks. proboszcz wręczył podziękowania zasłużonym dla Parafii, którzy wspierają codzienną pracę parafii, w tym władzom samorządowym gminy, leśnikom, Radzie Parafialnej i Parafialnemu Zespołowi „Caritas”.
W przerwach między występami ciekawostki z historii Parafii i Bliżyna  opowiadał historyk Roman Falarowski, który promował również swoją książkę „Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Ludwika w Bliżynie”.  Były też konkursy z nagrodami dla najmłodszych i dla starszych, sprawdzano wiedzę o parafii i jej historii.
 Wśród innych atrakcji były darmowe dmuchańce i plac zabaw dla dzieci, samodzielne wybijanie monety pamiątkowej, kącik historyczny, wspólne śpiewnie, loteria, gdzie do wygrania był skuter i rower. Główną nagrodę (skuter) wylosował Szymon Buczek , rower trafił do Eweliny Jędrzejczyk.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pochodząca z miasta nad Kamienną, 61-latka wpadła w sidła zastawione przez zuchwałego oszusta. Stary, doskonale znany sposób działania sprawcy, po raz kolejny okazał się niezwykle...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze