Parafia w Bliżynie świętowała 100-lecie powstania

W niedzielę, 25 sierpnia, odbyło się wielkie święto w parafii Bliżyn – 100-lecie jej powstania. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.45 pod kościółkiem Św. Zofii, skąd nastąpił przemarsz do kościoła parafialnego Św. Ludwika. O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza św. Dziękczynna, Eucharystię celebrował Sekretarz Generalny Episkopatu Polski  Bp Artur Miziński wspólnie z Ordynariuszem Diecezji Radomskiej  Ks. Bp. Henrykiem Tomasikiem oraz kapłani związani z parafią bliżyńską. 
 
Tłumy wiernych wzięło udział w jubileuszu Parafii Bliżyn. Po Mszy Świętej ks. proboszcz Stanisław Wlazło zaprosił wszystkich na Piknik Parafialny, który odbył się w ogrodach przy parafii. Wcześniej odbyło się poświęcenie jubileuszowego dębu „Ludwik”, który został posadzony z okazji obchodów 100-lecia Parafii.
W święcie parafii udział wzięli m.in. posłanki Maria Zuba i Marzena Okła – Drewnowicz, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa, Anna Leżańska, wicestarosta skarżyski, Mariusz Walachnia, wójt gminy Bliżyn, Jacek Krzepkowski, przewodniczący Rady Gminy w Bliżynie,  radni Rady gminy Bliżyn, poczty sztandarowe Gminy Bliżyn, OSP Bliżyn i Wołów, Szkoły Podstawowej w Bliżynie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Obecni byli również przedstawiciele grup parafialnych, leśnicy, harcerze, a przede wszystkim parafianie.
To był wspaniały Jubileusz, dla gości przygotowano mnóstwo atrakcji. Już na samym początki gospodarz ks.Stanisław Wlazło zaprosił wszystkich na obiad i poczęstunek, a było co jeść. Dziczyzna (wydano blisko 800 porcji), bigos, pierogi, ciasta, chleb ze smalcem, zupa, kiełbaski z grilla, to tylko niektóre z potraw jakie serwowano, nikt nie wyszedł głodny.
Podczas Pikniku na scenie wystąpili artyści:  „Świętokrzyskie Scyzoryki”, „Bliżyńska Gromada”, Zespół Pieśni i Tańca Sorbin, Schola Astra Dei, Dariusz Bernatek (piosenki z lat 60 i 70), Zespół „MdN” Muzyką do nieba”. działający przy sanktuarium ostrobramskim w Skarżysku-Kamiennej. Wieczorem do zabawy zagrała kapela „Ciekoty” pod kierunkiem Grzegorza Michty.
100-lecie było doskonała okazją do podziękowań, ks. proboszcz wręczył podziękowania zasłużonym dla Parafii, którzy wspierają codzienną pracę parafii, w tym władzom samorządowym gminy, leśnikom, Radzie Parafialnej i Parafialnemu Zespołowi „Caritas”.
W przerwach między występami ciekawostki z historii Parafii i Bliżyna  opowiadał historyk Roman Falarowski, który promował również swoją książkę „Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Ludwika w Bliżynie”.  Były też konkursy z nagrodami dla najmłodszych i dla starszych, sprawdzano wiedzę o parafii i jej historii.
 Wśród innych atrakcji były darmowe dmuchańce i plac zabaw dla dzieci, samodzielne wybijanie monety pamiątkowej, kącik historyczny, wspólne śpiewnie, loteria, gdzie do wygrania był skuter i rower. Główną nagrodę (skuter) wylosował Szymon Buczek , rower trafił do Eweliny Jędrzejczyk.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnim akcentem rundy jesiennej czwartoligowych piłkarzy Granatu Skarżysko było spotkanie przed własną publicznością  z liderem ŁKS-em Probudex Łagów. Mecz zakończył się podziałem punktów po...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze