OSP w Nowym Odrowążku ma 50 lat

W sobotę, 11 maja, w Nowym Odrowążku odbyły się uroczystości związane z 50-leciem powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Odrowążku.  Jubileusz rozpoczął się od Mszy Świętej w intencji strażaków w Kościele Przemienienia Pańskiego w Odrowążku. 

Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli na plac OSP Nowy Odrowążek w asyście Parafialnej Orkiestry Dętej „Perły Wincentego”

Jednostka OSP Nowy Odrowążek została założona w 1969 roku, z inicjatywy Ś.P Kazimierza Głowali . Podczas uroczystości krótki rys historyczny przedstawił Krzysztof Krzepkowski, Naczelnik OSP w Nowym Odrowążku.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in: poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, st.bryg. Marcin Machowski, Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej, bryg. Andrzej Pyzik, zastępca Komendanta Powiatowego PSP, radni Rady Gminy Bliżyn Dorota Cukrowska, Krzysztof Olczyk, Aneta Smulczyńska, Genowefa Supernat, Monika Lisowska, sołtys Nowego Odrowążka, Katarzyna Skarus , dyrektor GOK w Bliżynie.

Obecne były poczty sztandarowe OSP Bliżyn, OSP Sorbin, OSP Wołów, OSP Mroczków, OSP Nowki, OSP Odrowąż, OSP Szałas.

Za swą działalność w ochronie życia, zdrowia i mienia jednostka z Nowego Odrowążka została uhonorowana wręczeniem Srebrnego Medalu „Za zasługi dla pożarnictwa”. Takie odznaczenie przysługuje na okoliczność  co najmniej 50-letniej działalności, odznaczenie nadaje Prezydium Zarządu Głównego ZSOP RP.  Stosowną uchwałę dotyczącą odznaczenia odczytał Ireneusz Żak, Wiceprezes ZOW ZSOP RP w Kielcach. Później nastąpiło odznaczenie sztandaru, którego dokonał wiceprezes Ireneusz Żak. Poczet Sztandarowy OSP Nowy Odrowążek reprezentowali Krzysztof Lisowski, Mateusz Krzepkowski i Mateusz Okła.  Po odznaczeniu nastąpiła oficjalna prezentacja sztandaru.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie  obiektu OSP i przecięcie wstęgi w nowo wybudowanym garażu. Na realizację prac remontowych i na dobudowę boksu garażowego, tylko w latach 2012-2018 wydano z budżetu gminy  183 tysiące. Wszystkie prace realizowane były z udziałem środków funduszy sołeckiego.

Później odbyło się wręczenie odznaczeń i odznak osobom wyróżniającym się w działalności społecznej.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP nadało Złote medale ” Za zasługi dla pożarnictwa” druhom:

Krzysztof Krzepkowski, Waldemar Kołodziejczyk, Krzysztof Mościński, Czesław Olejarz, Marek Szcześniak, Paweł Ściegienny.

Srebrne medale ” Za zasługi dla pożarnictwa” druhom:

Arkadiusz Lisowski, Grzegorz Lisowski, Dariusz Sitko – prezes OSP Wółów, Jerzy Zgrzebnicki 

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: posłanka Marzena Okła-Drewnowicz,  Ireneusz Żak, Wiceprezes ZOW ZSOP RP w Kielcach, st.bryg. Marcin Machowski, Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej, bryg. Andrzej Pyzik, zastępca Komendanta Powiatowego PSP odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy oraz Aneta Smulczyńska, radna Rady Gminy Bliżyn i Katarzyna Skarus, dyrektor GOK Bliżyn.

-Bardzo dziękuje za zaproszenie mnie na uroczystość  jubileuszową 50-lecia istnienia jednostki. Napawa mnie dumą, że można na was zawsze liczyć, że jesteście dużą strażacką rodziną pożarniczą, gdzie nasz wspólny cel to pomoc drugiemu człowiekowi – mówił Ireneusz Żak.

-Chcę Wam podziękować bardzo serdecznie za każdy dzień waszej służby, za to co robicie. Wiem , że narażacie swoje życie, żeby ratować życie drugiego człowieka. Jak jest dobrze, to jest dobrze, ale nigdy nie wiemy, kiedy w tej akcji pożarniczej coś złego może się wydarzyć. Wy jesteście ludźmi dobrze przygotowanymi, dobrze wyposażonymi, a do tego macie wielkie serca. Za waszą służbę z całego serca dzisiaj dziękuje – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz. 

-Życzę wam, żebyście zawsze wracali do swoich domów i rodzin, żeby zawsze w waszych domach i rodzinach panowało szczęście, spokój i radość – podkreślała posłanka.

– Jesteśmy tutaj wspólnie we dwóch, ja i mój zastępca, dlatego żeby wyrazić Wam szacunek. My służby mundurowe jesteśmy braćmi w doli i niedoli, razem narażamy życie i zdrowie. Każda akcja niesie za sobą duże ryzyko, musimy sobie z tego zdawać sprawę, jesteśmy służbą profesjonalną, ale to ryzyku zawsze istnieje – mówił Marcin Machowski, komendant PSP w Skarżysku-Kamiennej.

– Gratuluje jednostce otrzymania tak wspaniałego odznaczenia, druhom OSP z terenu gminy  medali złotych, srebrnych, brązowych. Dziękuje władzom gminy, powiatu, za środki finansowej przeznaczone na funkcjonowanie jednostek na terenie waszej gminy. My jako Państwowa Straż Pożarna również otrzymujemy dotację , które przekazujemy na jednostki OSP. Ale bez środków gminy nie było możliwe tak wspaniałe święto jak dzisiejsze – podkreślał komendant Marcin Machowski.

W części artystycznej wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego”, Zespół Ludowy „Kuźniczanki” oraz Tomasz Miernik.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Świąteczny koncert

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze