Obchody Święta Niepodległości w Skarżysku Kościelnym

  Mszą Świętą za Ojczyznę rozpoczęły się uroczystości 101. rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości  w Skarżysku Kościelnym. Msza została  odprawiona w Kościele pw. Świętej Trójcy.  Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik, Przewodniczący Rady Gminy Skarżysko Kościelne Andrzej Kwiatkowski i ks. Proboszcz Marian Czajkowski. 

Bezpośrednio po Mszy św. o godzinie 11.00, odbył się uroczysty przemarsz pod pomnik ofiar II wojny światowej w Skarżysku Kościelnym, gdzie delegacje szkół, sołectw” strażaków, złożyły wiązanki okolicznościowe i zapaliły znicze.

– Marszałek Józef Piłsudski, wybitny wódz, człowiek, który potrafił zjednoczyć wszystkich Polaków w walce o wolność i niepodległość naszego kraju kiedyś powiedział – „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie na prawa do przyszłości”. Nasz  udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Jest wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowiek, oddali swoje życie.  Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje  i szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim – mówił Jacek Bryzik, wójt gminy Skarżysko Kościelne

–  Dzisiejszy udział w uroczystości, to także praktyczna lekcja historii, którą wspólne tworzymy. Wolność i niepodległość są wartościami, których naród nie otrzymuje raz na zawsze, tych wartości trzeba strzec i mądrze je kształtować. Powinniśmy wciąż wołać i prosić Boga o mądrość i roztropność w zagospodarowaniu odzyskanej wolności – podkreślał wójt.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze