„Góry z natury”. Jak gmina chce przyciągnąć nowych turystów? [zdjęcia]

Nowy szlak turystyczny „Góry z natury” prowadzi po czterech gospodarstwach w gminie Bodzentyn. To propozycja dla turystów, którzy chcą zobaczyć świętokrzyską wieś od innej strony. Podczas wyprawy jest czas na poznanie pracy w pasiece, a nawet na naukę tkania na krosnach.

„Góry z natury” to nowy produkt turystyczny, który może sprawić, że gminę Bodzentyn będzie odwiedzać więcej turystów.

Jak informuje Marcin Sikorski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie chodziło o połączenie w jednej wycieczce czterech miejsc, dzięki którym turyści mogą poznać specyfikę świętokrzyskiej wsi i związanych z nią tradycji. Do stworzenia produktu wraz z M-GCKiT przystąpili: Stowarzyszenie Świętokrzyskie Tkaczki, CEMI Pracownia Ceramiki Regionalnej we współpracy z Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Na trasie wycieczki znalazły się pasieka w Świętej Katarzynie, agroturystyka „Na Górce” w Wiącce, „Lniana Ostoja” w Ściegni oraz „Pierogarnia u Oli” w Wilkowie. W ciągu pięciu godzin turyści mogą poznać specyfikę każdego z miejsc.

W pasiece dowiedzą się o życiu pszczół i spróbują kilku rodzajów miodów. „Na Górce” dowiedzą się co to takiego lalki Motanki, zobaczą proces młócenia lnu i zjedzą pyszny chleb wyjęty prosto z pieca. W „Lnianej Ostoi” panie ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Szwaczki  opowiedzą o powstawaniu świętokrzyskich zapasek, przeprowadzą przez każdy etap tradycyjnego tkania na starych krosnach i poczęstują drożdżowym ciastem. Na zakończenie na zalewem w Wilkowie poznają smak domowej regionalnej kuchni, a pierogi z różnorodnymi farszami zaserwuje im gospodyni Aleksandra Gawrońska.

Jak informuje Monika Iwan z Pracowni Ceramiki Regionalnej wycieczki odbywać mają się w każdą środę. Potrzebna jest do tego grupa 15 osób. W planie są również oferty edukacyjne dla grup szkolnych połączone z warsztatami w każdym z miejsc. W minioną sobotę odbył się pierwszy objazd, w którym udział wzięli zaproszeni gości związani z promowaniem świętokrzyskiej turystyki.

Wojciech Purtak

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...
3 września na Targach Kielce rozpocznie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który od 27 lat jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Dzięki współpracy, nawiązanej pomiędzy Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej a Targami Kielce, w czasie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze