Gminne Święto Plonów w gminie Łączna

W niedzielę, 11 sierpnia w Łącznej, na placu przed urzędem gminy zorganizowno „Gminne Święto Plonów”, tradycyjne dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Łącznej. Następnie uczestnicy w barwnym dożynkowym korowodzie przeszli na plac przed gminę, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości.

. Organizatorem dożynek była Gminna Biblioteka Publiczna oraz Wójt Gminy Łączna. Na gminnym święcie plonów gościli znakomici goście, wśród nich m.in.: posłanka Maria Zuba, wojewoda świętokrzyski  Agata Wojtyszek, Starosta Skarżyski Artur Berus, radni Powiatu Skarżyskiego Krzysztof Ligowski, Zbigniew Miernik, przewodnicząca Rady Gminy Monika Pająk, wójt Gminy Romuald Kowaliński, Radni Gminy Łączna, Zastępca  Komendanta PSP w Skarżysku Kamiennej bryg. Andrzej Pyzik oraz Sołtysi i mieszkańcy gminy.

Uroczystości dożynkowe otworzył wójt Gminy. Starostami dożynek w tym roku byli Danuta Krzciuk i Roman Krzciuk. Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się ceremonia chleba, którym Wójt i sołtysi podzielili się z mieszkańcami.

-Dożynki to piękna Polska tradycja, która sięga 16 wieku, tradycja która charakteryzował się tym ,że wszyscy dziękowali panu Bogu, ale również rolnikom za trud włożony w to, abyśmy mieli chleb na stole. Gmina Łączna jest gminą, która zmienia troszeczkę strukturę i mamy coraz mniej, niestety, rolników. Ale od wielu już lat ta piękna tradycja jest przez nas pielęgnowana i mam nadzieję, że tak zostanie na dłużej – mówił  Romuald Kowaliński, wójt gminy Łączna.

-Rok 2019 obfitował w różne kataklizmy i dotykał rolników bardzo dużymi szkodami, w naszym regionie rolnicy nie doświadczyli tak dużych szkód. To co dzisiaj zebrali, to co jest już w stodołach, z tych najpiękniejszych kłosów uwili wieniec i dziękowali Bogu za te plony, które zebrali. A ramach solidaryzowania się z nimi jesteśmy, aby świętować ten moment dziękczynienia za te zbiory – podkreślała posłanka Maria Zuba.

Święto plonów dla rolników jest bardzo wyjątkowe i szczególne. Dzięki pracy rolników możemy my wszyscy mieć na stole, za który serdecznie dziękuje. Dziękuje wszystkim rolnikom za trud, za ciężką pracę, którą państwo wkładają codziennie, aby zebrać później te piękne plony – zaznaczała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

– Spotykamy się dziś z okazji święta plonów, na uroczystościach dożynkowych. Dożynkowe święto plonów to czas radości i podziękowań. Podziękowań panu Bogu za plony, a rolnikom za trud. Pomimo, że w naszej gminie jest już coraz mniej rolników, staramy się podtrzymywać tą piękną tradycję, mam nadzieję, że ta tradycja będzie jeszcze przez wiele wiele lat kontynuowana.  Dziękuje za obecność i życzę państwu, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach najważniejszego symbolu dożynek czuli chleba – powiedziała Monika Pająk, przewodnicząca Rady Gminy.

Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącznej podziękowała wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie gminnego święta plonów  (Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy, radni, pracownicy urzędu). – Mam nadzieje, że program, który przygotowaliśmy, jest bogaty, że będzie to udany i miły dzień – podkreślała Magdalena Kowalik.

Na scenie pojawili się: Kapela Ciekoty, zespół Karpowicz Family, zespół Kristars, Alberto Amati, który wykonał włoskie przeboje. Gwiazdą wieczoru był zespół DEJW.  Na zakończenie odbyła się dyskoteka pod gwiazdami.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze