„Młodzi geolodzy na Piekielnym Szlaku”

We wtorek,11 czerwca,w Zbrojowie odbyło się podsumowanie  projektu  „Młodzi geolodzy na Piekielnym Szlaku”. Z uczestnikami projektu spotkali się wójt gminy Mariusz Walachnia i prezes LGD „U Źródeł” Anna Leżańska. Projekt kwotą 18.835 zł dofinansowano w ramach PROW za pośrednictwem LGD. Łącznie w projekcie wzięło udział 45 uczniów i uczennic. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 18 835 zł.

Projekt podsumowali  Grażyna Kij, Halina Fidor i Tomasz Durlik Wręczono też nagrody uczestnikom konkurs plastycznego i fotograficznego.

W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zdobyli: Eryk Stopa i Kajetan Lisowski.  Drugie miejsce zajęły Lena Rot i Jagoda Jarosz, trzecie Mateusz Berus i Marcin Bernat. Wyróżnienia otrzymała Marta Tomaszewska.

W konkursie fotograficznym (warsztaty prowadził Andrzej Adamczyk), pierwsze  miejsce zajęła Zuzia Wąsik, drugie miejsce Agata Świat, trzecie Tosia Wrona.

Operacja pn. „Młodzi geolodzy na „Piekielnym Szlaku” mająca na celu promocje walorów turystycznych „Piekielnego Szlaku” wśród dzieci i młodzieży współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020

-W ramach projektu zostały zorganizowane warsztaty i wycieczki dla uczniów ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy: z Bliżyna, Sorbina i Mroczkowa. Uczestnicy projektu zapoznali się z atrakcjami turystycznymi występującymi przy Piekielnym Szlaku. Zwiedzili miejsca związane z formami geologicznymi w gminie Bliżyn występującymi przy Piekielnym Szlaku: Piekło Dalejowskie, Brama Piekła, w gminie Stąporków: Gagaty Sołtykowskie, Skałki Niekłań. Zorganizowany został wyjazd edukacyjny połączony z warsztatami do Geoparku w Kielcach – mówiła Grażyna Kij.

– W gminie Końskie i Ruda Maleniecka uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce „Piekielnym Szlakiem” do miejscowości: Piekło, Niebo, Piekło Szkuckie. W Maleńcu i Sielpi zwiedzili miejsca związane z przemysłem Staropolskiego Okręgu Przemysłowego -podk

Został ogłoszony konkurs – wykonanie albumów pt. „Atrakcje turystyczne i geologiczne przy Piekielnym Szlaku”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło na podsumowaniu projektu w miejscu rekreacji i wypoczynku w Zbrojowie w gminie Bliżyn.

Zostały zorganizowane warsztaty fotograficzne, które miały na celu zapoznanie uczniów z robieniem zdjęć, ich obróbką i drukowaniem. Podsumowaniem warsztatów fotograficznych będzie wystawa zdjęć promujących „Piekielny Szlak”, która planowana jest w szkole w Bliżynie.

– Bardzo się cieszę, że dzieci brały udział w wycieczkach i konkursach. Czasami było gorąco, ale zawsze wszyscy doszli do celu – podkreślała Halina Fidor, jedna z koordynatorek projektu.

– Warsztaty w geoparku w Kielcach poprowadził Michał Poros, który poświęcił dla was trzy dni, po to, żeby wam pokazać perełki naszej ziemi świętokrzyskiej i najciekawsze miejsca związane z Piekielnym Szlakiem. To, że spróbowaliśmy dotrzeć do tych ciekawych miejsc zaowocuje tym, że w przyszłości będziecie mogli pokazać też innym, że nie tylko Łysica i Święty Krzyż, ale w zasięgu ręki możemy pokazać atrakcyjne i ciekawie miejsca – mówił Tomasz Durlik, opiekun młodych geologów.

-Cieszę się, że poznaliście trochę „Piekielnego Szlaku”, jest co raz większe nim zainteresowanie. Mam nadzieję, że będziecie brać udział w następnych projektach.Zapraszam częściej na szlak z rodzicami, bawcie się i podziwiajcie nasze piękne tereny – mówiła Anna Leżańska, prezes LGD „U Źródeł”

Zbyszek Biber, zdjęcia: Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Tu się rodzi po ludzku

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze