Zapraszamy na uroczystości na Borze

16 lutego obchodzić będziemy 80. rocznicę egzekucji dokonanej na 360 obywatelach polskich w lesie na skarżyskim Borze. Celem przeprowadzonej przez hitlerowców akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur organizacji „Orzeł Biały” oraz likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku-Kamiennej. Zamordowanych pochowano w miejscu kaźni, gdzie spoczywają do dziś.

Skarżyskie władze miasta, z prezydentem Konradem Krönigiem i przewodniczącym Rady Miasta Leszkiem Golikiem na czele zapraszają na tegoroczne obchody rocznicy kaźni. Jak co roku miasto jest wspierane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Tym razem, swój znaczący współudział w przedsięwzięciu mają Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna i Nadleśnictwo Suchedniów. Niejako dodatkowe wsparcie bierze się z faktu podjęcia przez tych pierwszych inicjatywy umieszczenia drewnianego krzyża na mogile. Około 7-metrowy krzyż ma nawiązywać do pierwotnego wyglądu mogiły.

Tegoroczne obchody zainauguruje msza święta w intencji pomordowanych, która odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bór. Początek o godz. 11. Około godz. 12.15 rozpocznie się przemarsz na mogiłę. Po odśpiewaniu hymnu państwowego dokonane zostanie poświecenie osadzonego wcześniej krzyża, a następnie zabrani pomodlą się w intencji ofiar egzekucji. Do uczestników uroczystości przemówi prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, a następnie głos zabierze współinicjatorka postawienia krzyża prof. Urszula Oettingen. Uroczystość zakończy składanie kwiatów.

 

DOJAZD NA UROCZYSTOŚCI NA BÓR

Na uroczystości na Bór będzie można dojechać autobusami kursowymi oraz dwoma dodatkowymi, które będą jechały według poniższego rozkładu:
– godz. 10.00 – wyjazd z Dolnej Kamiennej (Łyżwy), trasa będzie prowadziła ulicami: 1 Maja, 11 Listopada, Legionów, Niepodległości, Dworzec PKP, Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Paryska, Krakowska na Bór.
– godz. 10.20 – wyjazd z dworca PKP i dalej: ul. Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Metalowców, Legionów, Krakowska na Bór.
Oba autobusy po uroczystości będą wracały tymi samymi trasami.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że potwierdzone zostały 2 kolejne dodatnie wyniki zakażenia kornawirusem u personelu Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Wcześniej...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze