„Dwójka Cyrańskiego dla Świętokrzyskiego” czyli „Świętokrzyski Okręg Przemysłowy”

Utworzenie specjalnego rządowego programu „Świętokrzyski Okręg Przemysłowy” z budżetem o wartości 10 miliardów złotych postuluje poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówił parlamentarzysta, pieniądze byłyby przeznaczone na budowę dróg ekspresowych S73 i S74 oraz założenie w Obciach strefy inwestycyjnej.

– Całe nasze województwo powinno działać jak dobrze naoliwiona maszyna, której wszystkie składowe maksymalizują swoje możliwości. Żeby to osiągnąć potrzebujemy lepszej infrastruktury drogowej oraz wsparcia przemysłu. Wtedy będziemy mogli stworzyć Świętokrzyski Okręg Przemysłowy, który pozwoli nam konkurować na ogólnopolskim rynku.

– Mój program jest prosty, aby wszyscy z determinacją mogli wspierać te działania. Propozycja opiera się na dwóch filarach: drogi oraz inwestycje. Województwo pozyskuje 10 miliardów złotych na dwa równolegle napędzające się projekty: budowę dróg ekspresowych S74, S73 oraz krajowej „42”, a także uczynienie z terenu w Obicach, gdzie miasto Kielce posiada 600 hektarów nieruchomości, inkubatora przedsiębiorczości. Funkcjonujące na tych terenach przedsiębiorstwa stymulowałyby rozwój gospodarczy województwa – mówił Adam Cyrański.

Zdaniem posła należy zacząć od spersonalizowania potrzeb regionu. – Walczmy o pieniądze tak jak Śląsk, który zapewnił sobie 40 miliardów złotych na rozwój. Zacznijmy od 10 miliardów. Za te pieniądze skomunikujemy region z węzłami autostradowymi i rozkręcimy tereny w Obciach. Tego typu działania przyczynią się do tego, że mieszkańcy będą mieć większe płace, zapobiegnie to też wyludnianiu się województwa. Musimy się rozwijać. Nie można czerpać korzyści tylko z transferów socjalnych, musimy budować przemysł i nowe miejsca pracy – podkreślił Adam Cyrański.

Parlamentarzysta przypomniał, że w 2015 roku jako pierwszy poseł ze Świętokrzyskiego postulował utworzenie w Obciach strefy inwestycyjnej zamiast planowanego przez ówczesnego prezydenta Kielc portu lotniczego. Adam Cyrański dodał, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości z regionu przez cztery ostatnie lata nic nie zrobili dla Świętokrzyskiego, a sam region jest traktowany przez rząd po macoszemu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W poniedziałkowy poranek na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Akcja miała na celu ujawnianie i eliminowanie z dróg nietrzeźwych...
Tragiczny mógł być finał zdarzenia, jakie stróże prawa z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kam. odnotowali w niedzielne (20 października) popołudnie. Zgromadzony...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze