3 największe zagrożenia dla upraw zbóż

Uprawa zbóż nie należy do najłatwiejszych. Podczas pracy rolnicy borykają się z różnymi problemami. Do trzech największych zagrożeń związanych z uprawą zbóż z pewnością możemy zaliczyć suszę, różnego rodzaju choroby i oczywiście chwasty.

Zbyt mało wody

Nie trudno odgadnąć, że długi czas bez opadów deszczu jest niezwykle szkodliwy dla wszelkiego rodzaju upraw. Niedobór wody sprawia, że plony są dużo mniejsze. Niesie to za sobą kolosalne skutki dla każdego z nas. Niewielkie zbiory to nie tylko mniejsze pieniądze dla rolników, ale także ryzyko znacznego poniesienia cen artykułów, do produkcji których zboże jest potrzebne.

Choroby

Choroby pszenicy ozimej i każdego innego rodzaju zboża to bardzo częste zjawisko. Do tych najpopularniejszych zaliczymy: plamistość brunatną, septoriozę i ostrą plamistość oczkową. Większość grzybów wywołujących te choroby żeruje na zbożu i zabiera mu istotne składniki odżywcze. W rezultacie rośliny usychają, bądź wydają bardzo małe plony. Niektóre choroby mogą doprowadzić do zmniejszenia zbiorów nawet o 50%. W związku z powyższym bardzo istotne jest, by możliwie wcześnie interweniować. Ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod zasiewy. Nie da nam to jednak gwarancji sukcesu. W wielu przypadkach należy użyć specjalnie dobranych oprysków. Dobrym pomysłem może być zastosowanie fungicydów. Środki te radzą sobie z różnymi rodzajami grzybów.

Nieproszeni goście

Trzecim istotnym zagrożeniem przy uprawie zbóż są oczywiście chwasty. Lista popularnych w Polsce chwastów jest bardzo długa. Znajdziemy na niej z pewnością jaskra polnego. Roślinę tę charakteryzują żółte, drobne kwiaty. Rolnicy robią wszystko, by pozbyć się tej rośliny, ponieważ stanowi ona duże zagrożenie, szczególnie dla zbóż ozimych. Jaskra można uniknąć już na etapie zasiewania. Ziarna tego chwastu często znajdują się w nasionach zbóż, co sprawia, że są one wysiewane razem z uprawianą rośliną. Ważne jest więc to, by zawsze korzystać z nasion wysokiej jakości. Jeśli jednak problem już się pojawi i będziemy potrzebowali oprysku, najlepiej będzie wybrać ten z grupy herbicydów.

(Artykuł sponsorowany)

Poprzedni artykułStrzelanie (nie)zakazne
Następny artykułŚwiątecznych zakupów czas

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżyskim (stan na dzień 03.04.2020, godz. 14.00), według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej Liczba osób poddanych kwarantannie - 455 Liczba osób poddanych...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze