Wyciek amoniaku na terenie skarżyskiej ciepłowni

0
0
W środę, przed godz. 10:00 doszło do wycieku amoniaku na terenie ciepłowni w Skarżysku-Kamiennej. Nad zneutralizowaniem wycieku na miejscu pracują strażacy. 35 pracowników firmy Celsium zostało ewakuowanych. Na ulicach 11 listopada i Ekonomii ruch został wstrzymany na blisko godzinę. Na miejscu działają  strażacy i policjanci. Było też pogotowie ratunkowe. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

– Przed godziną 10.00  dostaliśmy zgłoszenie od pracownika firmy Celsium. Cały czas jesteśmy na miejscu. Do ciepłowni trafił transport wody amoniakalnej, choć w pierwszej informacji zgłoszenia usłyszeliśmy, że jest to amoniak. Okazało się, że jest to woda amoniakalna. Różnica jest taka, że woda ma dużo mniejsze stężenie, do 25% i jest dużo mniej szkodliwa. Jest dużo mniejsze oddziaływanie na środowisko i przede wszystkim  dla ludzi. Amoniak jest niebezpieczny jeżeli byśmy się nawdychali, można sobie poparzyć drogi oddechowe – powiedział bryg. Michał Ślusarczyk, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamiennej.
– Firma wykorzystuje wodę amoniakalną do czyszczenia i konserwacji instalacji. W zamówieniu przyjechało 25 zbiorników, każdy po 1000 litrów. Jeden z tych zbiorników podczas rozładunku rozszczelnił się, upadł na jezdnię drogi dojazdowej do Celsium i praktycznie cała zawartość pojemnika się wylała – zaznacza Michał Ślusarczyk.
– Do akcji została zadysponowana specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno – ekologicznego ze Skarżyska-Kamiennej, to były trzy pojazdy. Na miejscu są zastępca dowódcy jednostki jako dowodzący oraz zastępca  komendanta  bryg. Andrzej Pyzik.
– Jeśli chodzi o uszczelnianie tego zbiornika nie mieliśmy za dużo pracy, zabezpieczyliśmy studzienki kanalizacyjne, jednak cześć wody  dostała się do kanalizacji. Całe szczęście to nie stanowi aż tak dużego zagrożenia dla środowiska – mówi rzecznik prasowy skarżyskich strażaków.
– Nie było osób poszkodowanych jeśli chodzi o pracowników. W tej chwili kończymy działania,  na szczęście nie było tak dużego zagrożenia jakiego się spodziewaliśmy – zaznacza.
– Nasze działania polegały jedynie na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, aby nikt postronny nie dostał się z strefę zagrożenia. Wstrzymaliśmy ruch na ul. 11 listopada i Ekonomii. Strefa zagrożenia wydzielona  została na 100 metrów – powiedział asp. Jarosław Gwódź, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.