Uczcili pamięć Powstańców Styczniowych

W sobotę, 19 stycznia, w Skarżysku Kościelnym oraz w Kierzu Niedźwiedzim odbyły się obchody upamiętniające 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym spoczywa dwóch bohaterów walk powstańczych Franciszek Starachowski i Leon Porzeczkowski, co roku, w rocznicę wybuchu powstania styczniowego, władze gminy Skarżysko Kościelne, strażacy i mieszkańcy,  zapalają znicze i składają wiązanki na ich grabach. Tak było również w sobotę, 19 stycznia, społeczeństwo uczciło ich pamięć, w 156. rocznicę wybuchu powstania. Modlitwę odmówili mieszkańcy gminy Skarżysko Kościelne oraz poseł Krzysztof Lipiec, wójt Jacek Bryzik, radni Rady Gminy.  

Główne uroczystości związane z 156 rocznicą, miały miejsce przy Mogile Powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim, gdzie w drewnianym wygrodzeniu znajduje się mogiła ziemna z betonowym krzyżem, zawierającym płaskorzeźbę w koronie z napisem ” 1863. Wiernym synom Polski, poległym w walce o wolność Ojczyzny Powstańcom”.  Po nieudanym napadzie na Szydłowiec, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku grupa powstańców zmierzających w kierunku  Wąchocka pochowała tutaj synów naszej polskiej ziemi.
Na uroczystości zjawiły się poczty sztandarowe gminy, szkół i strażaków, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, rad sołeckich oraz mieszkańcy gminy Skarżysko Kościelne. Uroczystość poprowadził Stanisław Czubak, sołtys Kierza Niedźwiedziego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, Barbara Kocia, radna Powiatu Skarżyskiego, Małgorzata Nosowicz, sekretarz Powiatu Skarżyskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Szydłowiec, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów, sekretarz Ewa Kaniewska, wójt gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik, wójt gminy Jastrząb Andrzej Bracha, wójt gminy Mirów Artur Siwiorek, z-ca naczelnika wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku –  Andrzej Jasiński, z-ca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej – Andrzej Pyzik.

Po okolicznościowych przemówieniach gości odbyło się składanie wiązanek, kwiatów oraz zapalenie zniczy. Na koniec strażacy z Grzybowej Góry oddali trzykrotny salut armatni. Wszystkich gości i uczestników uroczystości zaproszono na poczęstunek.

– Powstanie styczniowe w 1863 roku,  jako największy zryw narodowy przeciwko zaborcy rosyjskiemu w XIX  wieku zasługuje na najwyższe uznanie w historii narodu polskiego. Heroiczna walka 200 tys. powstańców, którzy ruszyli do walki o niepodległość Ojczyzny z trzykrotnie silniejszą armią carską, dobrze przeszkolono i doskonale uzbrojoną, nie przyniosła zwycięstwa, ale Polacy pokazali, że gotowi są do najwyższych poświęceń, aby Polska była Polską – mówił Jacek Bryzik, wójt gminy Skarżysko Kościelne.

– Idee wolnościowe jakie zaszczepili powstańcy, były kultywowane i realizowane w Legionach Józefa Piłsudskiego w latach 1916-1918 i służyły odbudowaniu Państwa Polskiego. Wolność i niepodległość nie zostały nam dane raz na zawsze, ale zostały nam zadane. Obowiązkiem narodowym każdego z nas jest całym sercem służyć Ojczyźnie – zaznaczał Jacek Bryzik.

– My, którzy dziś tu się spotykamy, pragniemy uhonorować ich patriotyczne oddanie,  szlachetne poświęcenie w walce o wolną Polskę, w  imię Boga, Honoru i Ojczyzny. Oddając hołd Powstańcom Styczniowym, honorujemy całe pokolenie naszych Ojców walczących o wolność i niepodległość -powiedział wójt gminy Skarżysko Kościelne.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Świąteczny koncert

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze