Uczcili pamięć Powstańców Styczniowych

W sobotę, 19 stycznia, w Skarżysku Kościelnym oraz w Kierzu Niedźwiedzim odbyły się obchody upamiętniające 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym spoczywa dwóch bohaterów walk powstańczych Franciszek Starachowski i Leon Porzeczkowski, co roku, w rocznicę wybuchu powstania styczniowego, władze gminy Skarżysko Kościelne, strażacy i mieszkańcy,  zapalają znicze i składają wiązanki na ich grabach. Tak było również w sobotę, 19 stycznia, społeczeństwo uczciło ich pamięć, w 156. rocznicę wybuchu powstania. Modlitwę odmówili mieszkańcy gminy Skarżysko Kościelne oraz poseł Krzysztof Lipiec, wójt Jacek Bryzik, radni Rady Gminy.  

Główne uroczystości związane z 156 rocznicą, miały miejsce przy Mogile Powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim, gdzie w drewnianym wygrodzeniu znajduje się mogiła ziemna z betonowym krzyżem, zawierającym płaskorzeźbę w koronie z napisem ” 1863. Wiernym synom Polski, poległym w walce o wolność Ojczyzny Powstańcom”.  Po nieudanym napadzie na Szydłowiec, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku grupa powstańców zmierzających w kierunku  Wąchocka pochowała tutaj synów naszej polskiej ziemi.
Na uroczystości zjawiły się poczty sztandarowe gminy, szkół i strażaków, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, rad sołeckich oraz mieszkańcy gminy Skarżysko Kościelne. Uroczystość poprowadził Stanisław Czubak, sołtys Kierza Niedźwiedziego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, Barbara Kocia, radna Powiatu Skarżyskiego, Małgorzata Nosowicz, sekretarz Powiatu Skarżyskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Szydłowiec, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów, sekretarz Ewa Kaniewska, wójt gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik, wójt gminy Jastrząb Andrzej Bracha, wójt gminy Mirów Artur Siwiorek, z-ca naczelnika wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku –  Andrzej Jasiński, z-ca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej – Andrzej Pyzik.

Po okolicznościowych przemówieniach gości odbyło się składanie wiązanek, kwiatów oraz zapalenie zniczy. Na koniec strażacy z Grzybowej Góry oddali trzykrotny salut armatni. Wszystkich gości i uczestników uroczystości zaproszono na poczęstunek.

– Powstanie styczniowe w 1863 roku,  jako największy zryw narodowy przeciwko zaborcy rosyjskiemu w XIX  wieku zasługuje na najwyższe uznanie w historii narodu polskiego. Heroiczna walka 200 tys. powstańców, którzy ruszyli do walki o niepodległość Ojczyzny z trzykrotnie silniejszą armią carską, dobrze przeszkolono i doskonale uzbrojoną, nie przyniosła zwycięstwa, ale Polacy pokazali, że gotowi są do najwyższych poświęceń, aby Polska była Polską – mówił Jacek Bryzik, wójt gminy Skarżysko Kościelne.

– Idee wolnościowe jakie zaszczepili powstańcy, były kultywowane i realizowane w Legionach Józefa Piłsudskiego w latach 1916-1918 i służyły odbudowaniu Państwa Polskiego. Wolność i niepodległość nie zostały nam dane raz na zawsze, ale zostały nam zadane. Obowiązkiem narodowym każdego z nas jest całym sercem służyć Ojczyźnie – zaznaczał Jacek Bryzik.

– My, którzy dziś tu się spotykamy, pragniemy uhonorować ich patriotyczne oddanie,  szlachetne poświęcenie w walce o wolną Polskę, w  imię Boga, Honoru i Ojczyzny. Oddając hołd Powstańcom Styczniowym, honorujemy całe pokolenie naszych Ojców walczących o wolność i niepodległość -powiedział wójt gminy Skarżysko Kościelne.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

W czwartek 16 stycznia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej 20 w Skarżysku -Kamiennej odbyło się spotkanie spotkanie autorskie z Grzegorzem...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę, 18 lutego,  w Hotelu Promień w Skarżysku-Kamiennej odbyła się studniówka uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych.  Na balu bawiło się około 90 osób.   Zanim...
W sobotę, 18 stycznia, w Suchedniowie, odbyły się uroczystości patriotyczne poświęcone 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.  Obchody rozpoczęły mszą świętą w kościelne...
W niedzielę 26 stycznia 2020 roku, W Mostkach odbędzie się Puchar Powstańców Styczniowych w zawodach rowerowych MTB oraz biegach terenowych - Półmaratonie i Dyszce....
W czwartek 16 stycznia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej 20 w Skarżysku -Kamiennej odbyło się spotkanie spotkanie autorskie z Grzegorzem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze