Skarżysko uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto obchodzone 1 marca od 2011 roku. W ten jeden dzień w roku oddajemy hołd bohaterom, którzy do końca swoich dni walczyli o wolną i niepodległą Polskę. W Skarżysku-Kamiennej odbyły się dwie uroczystości poświęcone wyklętym.

Pierwsza uroczystość odbyła się przy pomniku na osiedlu Zachodni, który został ufundowany przez Państwa Lenardów w 2010 roku, w hołdzie: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość oraz Bojownikom Podziemia Antykomunistycznego wiernym tradycji wolnościowej represjonowanym przez władze PRL.

W uroczystości uczestniczył ppłk. Janusz Sermanowicz  ,kpt. Genowefa Piotrowska , Aleksandra Milanowska, córka „Wilczura” oraz  młodzież z  Zespołu Szkół Technicznych z dyrektorem Januszem Maciejewskim, który przybliżył uczniom kim byli żołnierze wyklęci.

Uczestnicy spotkania odmówili modlitwę i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Odśpiewano również  hymn narodowy.  Po uroczystości uczestnicy odwiedzili Cmentarz przy ul.Cmentarnej gdzie oddano hołd pochowanym tam Żołnierzom WiN i AK.- 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to dzień nie przypadkowy, bo właśnie 1 marca, został postrzelony w tył głowy pułkownik Ciepliński, członek IV Komendy WIN. Znajdujemy się pod pomnikiem, którym honorujemy żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszania Wolność i Niezawisłość i innych bojowników, bo tych  organizacji antykomunistyczne było wiele – mówił Janusz Maciejewski, dyrektor ZST im. Armii Krajowej.

Cześć i Chwała Bohaterom

– Bardzo dziękuje Wam droga młodzieży za udział w uroczystości, jak również panu dyrektorowi, który zawsze pilnuje tych uroczystości i zawsze jesteście ze sztandarem Związku Inwalidów Wojennych. Z całego serca Wam dziękuje – mówiła Aleksandra Milanowska.

Wieczorem, pod pomnikiem Armii Krajowej przy Rondzie im. Antoniego Hedy „Szarego” odbyła się uroczystość zorganizowana przez Polski Korpus Drużyn Strzeleckich, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko Szaraków przy współpracy z kibicami Granatu Skarżysko i Widzewa Łódź, Patriotów Skarżyska oraz Harcerskiego Kręgu Seniorów.

Wszystkich przybyłych gości przywitał dowódca 13 Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich Leszek Steć, który podziękował zebranym za przybycie. Później Leszek Steć przypomniał kilka postaci, tych którzy walczyli i ponieśli najwyższą ofiarę.

– Bardzo powoli przebijała się do świadomości Polaków, szczególnie młodszego pokolenia , wiedza, o tym, że armia sowiecka, wkraczająca na nasze ziemie w 1945 roku, nie niosła Polsce ani wolności, ani pokoju. Początkowy okres współdziałania z Armią Krajową nie trwał długo – los Polski od dawna był przesądzony – mówił Leszek Steć. 
– Realizatorami postanowień w Jałcie stały się NKWD i Smiersz, ale przecież aparat rodzimej bezpieki posłuszny obcym rozkazom. Żołnierzy AK aresztowano, mordowano i zsyłano w głąb Rosji. Niszczono szczególnie inteligencję, aby jak najbardziej osłabić świadomy historii i tożsamości narodowej żywioł polski – podkreślał Leszek Steć. 

– Opór przeciwko sowieckiej dominacji przybrał od razu formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego, które trwało do końca lat 40-tych, a dla wielu znacznie dłużej. Ostatni żołnierz podziemia Józef Franczak ps. Lalek zginął w 1963 roku – zaznaczał.

– Dziś po upływie kilkudziesięciu lat od tamtych wydarzeń możemy już o tym mówić i pisać. Robimy to w imię obowiązku wobec tych, którzy zostali wymordowani i zamęczeni w łagrach i więzieniach, także wobec ich rodzin, które przez dekady musiały żyć z piętnem „wyklętych” – mówił Leszek Steć.Na koniec kibice Granatu i Widzewa Łódź odpalili race,  druhna Maria Wrzeszczewicz wyrecytowała wiersz poświęcony Antoniemu Hedzie.  Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy i odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.

Zbyszek Biber

Poprzedni artykułDzień kobiet z MCK
Następny artykuł„Fotografia-sztuka i pasja”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżyskim (stan na dzień 03.04.2020, godz. 14.00), według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej Liczba osób poddanych kwarantannie - 455 Liczba osób poddanych...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze