Wypadek na lodowisku. Kto bierze odpowiedzialność?

flash Gorące tematy Rozmaitości

Czy na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia na lodowisku możemy rościć odszkodowanie i od kogo? Co z osobami nietrzeźwymi, które „kręcą” piruety na lodzie? To warto wiedzieć!

Na zakończenie tegorocznych ferii w Lodowisku Miejskim w Skarżysku-Kam. doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Dorosły mężczyzna po czterdziestce, podczas jazdy na lodzie stracił równowagę i upadł, uderzając głową w taflę lodu. Na chwilę stracił przytomność. Kiedy się ocknął, o własnych siłach zszedł z lodowiska. Istniało jednak ryzyko urazu i uszczerbku na zdrowiu, dlatego wezwano pogotowie, które zabrało człowieka na badania kontrolne do szpitala.

Było to pierwsze nieszczęśliwe w tym sezonie zdarzenie. Nie da się jednak ukryć, że zimowe sporty na lodzie niosą za sobą ryzyko i przykre w skutkach zdarzenia. Jak wygląda nasze bezpieczeństwo na lodowisku? Czy i od kogo możemy rościć odszkodowanie w razie wypadku?

– Lodowisko, podobnie jak inne obiekty Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kam. (pływania, hala sportowa) podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. To jest ta sama polisa, której podlega Urząd Miejski – wyjaśnia Janusz Sztompke, dyrektor MCSiR. – Jeśli doszło do wypadku z naszej winy (wadliwy, uszkodzony sprzęt), wówczas można się ubiegać o odszkodowanie. Ubezpieczenie nie obejmuje takich zdarzeń, jak np. ktoś się pośliznął, upadł i złamał rękę czy nogę. W takich sytuacjach możemy się ubiegać o rekompensatę z tytułu uszczerbku na zdrowiu u ubezpieczyciela, z którym mamy podpisaną umowę. Większość z nas jest ubezpieczona w  pracy czy w szkole – dodaje dyrektor.

Nietrzeźwi mają zakaz

Wątpliwości i kontrowersje wśród naszych Czytelników budzi również fakt osób nietrzeźwych na lodowisku, które niestety także się zdarzają i narażają innych na niebezpieczeństwo. Jak się ustrzec przed takim osobnikami?

– Osoby nietrzeźwe (pod wpływem alkoholu) mają zakaz korzystania z lodowiska (podobny zakaz obowiązuje na basenie). Przy takiej ilości osób, które niekiedy korzystają z lodowiska, pracownikom trudno jest sprawdzić, ocenić i wychwycić z tłumu osoby nietrzeźwe. Wszystko zależy od stopnia nietrzeźwości. Jeśli pracownik widzi, że ktoś pił albo czuć od niego alkohol, ma obowiązek odmówić wejścia na lodowisko. Alkomatu w obiekcie nie mamy. Ale jeśli są przypuszczenia, pracownicy mogą wezwać policję lub ochronę GT, która sprawdzi stan trzeźwości człowieka. Badanie rozwieje wszelkie wątpliwości – dodaje dyrektor.

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.