Spotkanie autorskie z Renatą Głasek – Kęską, autorką książek dla dzieci

flash

W czwartek, 14 marca br. w filii nr 2 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sezamkowej 23 w Skarżysku – Kamiennej odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Głosek – Kęską.

Pani Renata urodziła się i mieszka w Kielcach. Z wykształcenia jest teatrologiem, od wielu lat pracuje w Teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie pełni funkcję inspicjenta (suflera). Renata Głosek – Kęska od dwudziestu lat zajmuje się również twórczością literacką. Pisze książki zarówno dla najmłodszych czytelników, jak i dla dorosłych. Jest autorką kliku sztuk teatralnych dla dzieci, a jedna z nich – oparta na legendach świętokrzyskich „Cyrograf” – utrzymuje się w repertuarze teatru kieleckiego 2004 roku.

Podczas spotkanie autorka zaprezentowała swoje książki, skupiając się w głównej mierze na dwóch pozycjach dla najmłodszych tj. „Skrzaty domowe” i „ Wakacje w pałacu”.

„Skrzaty domowe” to opowieść dla młodych czytelników i ich rodziców. Książka opowiada historię współczesnej rodziny z miasta, których okoliczności zmuszają do przeprowadzki na wieś. Niezadowolone z decyzji swoich opiekunów dzieci Karol, Zbyszek i Ania, nie wiedzą, że w ich nowym domu od lat mieszkają skrzaty. Książka zdobyła 2013 roku nagrodę Scyzoryk Świętokrzyski w kategorii literatura-proza. Została również wyróżniona w II edycji ogólnopolskiego konkursu Książka Przyjazna Dziecku.

„Wakacje w pałacu” to skierowana do przedszkolaków opowieść o przygodach wakacyjnych dwóch czteroletnich bliźniaków. Bohaterów spotykają różne przygody, zarówno wesołe, jak i nieco straszne, dzięki którym poznają otaczający świat i dowiadują się mnóstwa interesujących rzeczy. Książka zawiera również Kącik Wesołej Twórczości, gdzie czytelnicy mogą rozwiązać wiele ciekawych zadań związanych bezpośrednio z przygodami opisanych bohaterów.

Głównymi uczestnikami spotkania były dzieci z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Skarżysku – Kam. Książki zaprezentowane przez autorkę cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzi czytelnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści oraz w skupieniu wysłuchali fragmentów książek przytaczanych przez autorkę.

 

Zbyszek Biber 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.