„Biblioteka cyfrowa – biblioteką jutra”

flash Oświata

W marcu wiele bibliotek, e-księgarni i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Został on zainicjowany 13 lat temu przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna również włączyła się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej. Z tej okazji 8 marca 2019r. w Czytelni na ul. Towarowej zorganizowano zajęcia edukacyjne dla młodzieży pt. „Biblioteka cyfrowa – biblioteką jutra”.

Zajęcia były wzbogacone prezentacją multimedialną przedstawiającą biblioteki cyfrowe w Polsce, ich zbiory oraz zasady korzystania z nich. Wskazaliśmy, jak może wyglądać nieskrępowana przepisami i nakazami wolność czytania oraz jaki może być nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (tradycyjnej, elektronicznej tzw. e-booków czy audiobooków), a co za tym idzie również do biblioteki cyfrowej.

Poza prezentacją multimedialną zapoznano uczniów z księgozbiorem naszej biblioteki, bowiem gromadzi ona i udostępnia swoim czytelnikom audiobooki, e-booki oraz książkę tradycyjną czyli drukowaną.

Na lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie są biblioteki cyfrowe w Polsce, jak funkcjonują oraz w jaki sposób można z nich korzystać. Mieli możliwość zastosowania tej wiedzy w zajęciach praktycznych – wyszukiwali interesujące ich dokumenty cyfrowe (zdjęcia, plakaty, starodruki) oraz inne materiały biblioteczne (pełne teksty lektur, opracowania, biografie autorów).

Opr. Z.B

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.