Skarżysko bez dojazdu do portu lotniczego

flash Skarżysko

Ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Niestety, mimo posiadanego węzła kolejowego Skarżysko-Kam., znalazło się poza „szóstą szprychą”, która dawałaby takie możliwości. Dlaczego?

Wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne spółki Centralny Port Komunikacyjny z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Ministerstwem Infrastruktury nabiera coraz większych rumieńców. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma być otwarty w 2027 roku. Wraz z budową nowego lotniska między Warszawą i Łodzią ma powstać sieć kolejowa o łącznej długości 1,6 tys. km. Twórcy CPK planują dziesięć tzw. szprych, czyli linii kolejowych z różnych części kraju, które mają się zbiegać w projektowanym węźle przesiadkowym w Baranowie i w Warszawie. Ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do CPK w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Niestety nie ma wśród nich Skarżyska-Kam., które ma węzeł kolejowy.
– CPK poinformował o budowie 10 odnów kolejowych do Centralnego Portu Lotniczego. Tzw. „Szprycha nr 6” z Radomia przez Iłżę i Ostrowiec Świętokrzyski do Rzeszowa pomija nasze miasto. Czy władze miasta, powiatu mogą poczynić starania o dołączenie Skarżyska-Kam.? – sugeruje pan Marek, nasz Czytelnik.
Szprycha nr 6 obejmująca Radom i woj. podkarpackie obejmuje takie miejscowości, jak Grójec – Warka – Radom – Iłża – Ostrowiec Św. – Stalowa Wola – Łętownia – Rzeszów – Sanok.

Szprycha nr 7 obejmująca natomiast Kielce i Tarnów:

– Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Kraków – Podłęże – Nowy Sącz/Chabówka

– WMŚ – Czechowicz-Dziedzice – Jastrzębie Zdrój – granica państwa

– WMŚ – Katowice

– CMK – Opoczno – Końskie – Kielce – Busko Zdrój – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna

Jak wynika z powyższego ani jedna ani druga linia kolejowa nie uwzględnia Skarżyska-Kam. Co zamierzają władze lokalne, by nie zaprzepaścić takiej szansy dla miasta?

– Jesteśmy bardzo zawiedzeni takimi działaniami i pominięciem Skarżyska – miasta z kolejarskimi tradycjami i dużym węzłem kolejowym – w projektowaniu szybkich korytarzy kolejowych. To wyklucza nie tylko samych mieszkańców Skarżyska, ale cały obszar zamieszkiwany przez około 200 tysięcy osób – poinformowała Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Skarżysku-Kam.

Jak podkreśla Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej, skarżyski samorząd nie pozostanie wobec takich rozwiązań bierny.

– O planowanych działaniach będziemy mogli szczegółowo poinformować wkrótce – dodała rzeczniczka.

Podobnie jak nasz Czytelnik, także Samorząd Powiatu Skarżyskiego, zadaje sobie to niezrozumiałe z logicznego punktu widzenia pytanie, dlaczego Skarżysko-Kam. miasto, gdzie usytuowany jest największy węzeł kolejowy północnej części regionu świętokrzyskiego zostało pominięte w planach modelu budowy infrastruktury kolejowej CPK?

– Inwestycja polegająca m.in. na wybudowaniu w ramach Programu CPK pajęczyny nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy tzw. 10 szybkich „szprych” planowana jest do realizacji najwcześniej na rok 2021, dlatego też Samorząd Powiatu Skarżyskiego nie zamierza być bierny w tym temacie – poinformował starosta Artur Berus. – W związku z tym, iż Starachowice również zostały pominięte przy uwzględnieniu w budowie i modernizacji linii tzw. szybkich „szprych” oba samorządy – Powiat Skarżyski i Powiat Starachowicki zamierzają wspólnie interweniować do przedstawicieli Spółki CPK, PKP Polskie Linie Kolejowe i Ministerstwa Infrastruktury o ponowne przeanalizowanie tras tzw. 10 szybkich „szprych” oraz wystosować apel z prośbą o uwzględnienie w ich przebiegu obu miejscowości – Skarżysko-Kamienna i Starachowice.

 

ewan

1 Komentarz dla “Skarżysko bez dojazdu do portu lotniczego

  1. Przez małą miejscowość Iłżę szlak poprowadzi ale ominie 50 tysięczne miasto wiadomo dlaczego tamte to województwo mazowieckie bogatsze a świętokrzyskie biedoty niech se gniją….

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.