Sportowe podsumowanie 2017 roku

• Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Za nami rok 2017, rok, który przyniósł wiele ciekawych sportowych wydarzeń, tytułów mistrzowskich na szczeblu miejskim, powiatowym, wojewódzkim, ale również na arenie Polski i Europy. Wybraliśmy najważniejsze (naszym zdaniem) wydarzenia i sukcesy sportowców z powiatu skarżyskiego, które wydarzyły się w minionym roku

Rok 2017 tradycyjnie rozpoczął się o meczu noworocznego, w którym Kawalerowie zmierzyli się z Żonatymi , mecz wygrała ekipa Kawalerów 8:2. Autorem pierwszej bramki był Michał Chrzan.

W styczniu nowym trenerem Orlicza Suchedniów został Bogusław Dąbrowski, który prowadzi zespół do dziś. Drużyna dziewcząt z Gimnazjum nr 1 i chłopcy z Gimnazjum nr 2 zostali mistrzami Skarżyska w koszykówce. 360 zawodników z całej Polski wzięło udział w Biegu Powstańców Styczniowych, który odbył się w Mostkach koło Suchedniowa.

Luty

W lutym zakończyła się 18. edycja Zimowej Akademii Karate organizowanej przez SKSW Skarżysko – Kamienna, w Akademii wzięło udział blisko 200 dzieci. W dniach 6-10 lutego MKS Orlicz Suchedniów zorganizował obóz sportowy, w którym udział wzięło 50 młodych zawodników suchedniowskiego klubu. Wiktoria Dąbczyńska została mistrzynią Węgier w badmintonie, złoty krążek wywalczyła w grze mieszanej w parze z Robertem Cybulskim.

Mistrzem Suchedniowskiej Ligi Futsalu została drużyna Drew Rut. Wiktoria Dąbczyńska zadebiutowała w drużynie narodowej seniorów w badmintonie, podczas Mistrzostw Europy drużyn mieszanych, które odbyły się w Lublinie. Mistrzami Suchedniowa z tenisie stołowym zostali Edyta Adamiec i Sylwester Lefek.

Marzec

W Suchedniowie, po raz trzeci odbył się bieg „Nie cyckamy się z rakiem”. W imprezie wzięło udział 260 kobiet. Mistrzem Międzyszkolnej Ligi Piłki Nożnej zorganizowanej przez UKS Celsium została drużyna Orzełki. Dziewczęta z I LO zostały mistrzyniami Skarżyska w piłce nożnej. Oliwa Fornal zdobyła złoty medal podczas Mistrzostw Polski Makroregionu Południowego w karate. Piłkarze Granatu Skarżysko (rocznik 2003) zajęli drugie miejsce w turnieju Granat Cup 2017 o puchar prezydenta. Dziewczęta I LO zostały mistrzyniami Skarżyska w piłce ręcznej, chłopcy z Erbla zdobyli tytuł mistrzowski w piłce nożnej. Wiktoria Kuklińska i Paulina Matracka z UKS Relaks zdobyły srebrne medale na Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów w kickboxingu. Zuzanna Glijer, Izabela Pajek i Wiktoria Dąbczyńska zostały powołane do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w badmintonie. Justyna Salwa z Klubu Olimpiad Specjalnych „Tornado” zdobyła złoty medal podczas Igrzysk Olimpiad Specjalnych , które odbyły się w Austrii.

Kwiecień

Mistrzem Halowej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej została  drużyna ZEORK, wicemistrzem została ekipa Straży Pożarnej, na trzecim miejscu ligę zakończyli piłkarze Dzików.

Roksana Dargiel i Paulina Matracka zdobyły złote medale na mistrzostwach Polski w kickboxingu, które odbyły się w Kartuzach.  Podczas Zimowych Igrzysk Wsi Kieleckiej gmina Bliżyna zajęła wysokie trzecie miejsce. Zygmunt Tarabasz został nowym prezesem Amatorskiego Towarzystwa Piłkarskiego. Milica Erbel została mistrzem XI edycji Amatorskiej Ligi Koszykówki. Rafał Czarnecki, trener STS Skarżysko wygrał III Maraton Gdański. Wiktoria Dąbczyńska z deblową partnerką Aleksandrą Goszczyńską zdobyły brązowe medale podczas mistrzostw Europy Juniorów w badmintonie. Osiem medali mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców w badmintonie zdobyli zawodnicy Orlicza Suchedniów.

Maj

Zwycięzcą XVI edycji Koszykarskiej Ligi Trójek została reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 13. Koszykarska drużna chłopców I LO im.J.Słowackiego zajęła trzecie miejsce w finale wojewódzkim Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Koszykówce. W Skarżysku odbył się po raz pierwszy Bieg Konstytucji, w którym zwyciężyli Ewa Kucharska z Pszczyny i Łukasz Woźniak ze Strawczyna. W 40. derbach powiatu skarżyskiego Granat Skarżysko pokonał w Suchedniowie tamtejszy Orlicz 0:3. Jakub Bilski, zawodnik UKS Relaks zdobył mistrzostwo Polski podczas Mistrzostw Polski Kadetów i Juniorów w Kickboxingu. Zawodniczki Orlicza Suchedniów Julia Pajek i Julia Pająk zdobyły złote medale podczas mistrzostw Polski Młodzików Młodszych w badmintonie. Odbył się XIII Suchedniowski Rajd Rowerowy, w którym wzięła udział rekordowa ilość uczestników – 312.

Czerwiec

Zakład Linii Kolejowych ze Skarżyska – Kamiennej wywalczył mistrzostwo Polski kolejarzy w lekkiej atletyce. Drużyna chłopców I LO im.J.Słowackiego i dziewczęta z II LO im.A.Mickiewicza zwyciężyli w Mistrzostwach Powiatu Skarżyskiego w Biegach Przełajowych. Ponad 300 uczestników wzięło udział w XVIII Skarżyskim Rajdzie Rowerowym. Juniorzy Starsi Orlicza Suchedniów zdobyli mistrzostwo ligi okręgowej Juniorów Starszych i awansowali do Świętokrzyskiej Ligi Juniorów. Wiktoria Dąbczyńska, najbardziej utytułowana badmintonistka Orlicza Suchedniów zdobyła mistrzostwo Polski Eity.

Piłkarze Granatu Skarżysko na trzecim miejscu zakończyli rozgrywki ligi okręgowej, o czwartą ligę walczyli w barażach z Unią Sędziszów, w dwumeczu lepsi okazali się rywale , którzy ostatecznie pozostali w 4. lidze.

Lipiec

W niedzielę, 2 lipca, odbył się II Wtórpol Triathlon Świętokrzyski, w którym udział wzięło 369. zawodników z całej Polski. Z funkcji trenera Granatu Skarżysko zrezygnował Mariusz Arczewski, zastąpił go Dominik Rokita, 36 – letni radomianin. Zdzisław Włodarczyk z Suchedniowa i Grzegorz Mirkowski ze Skarżyska – Kamiennej zdobyli brązowe medale podczas XXVII Mistrzostw Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce. Odbył się Jubileuszowy XX Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej o mistrzostwo Skarżyska – Kamiennej – Dolna Kamienna 2017. Najlepsi okazali się Ajax Dziki, FC Sternicy i CLS.

Sierpień

Od zwycięstwa rozpoczęli rundę jesienną piłkarze Granatu Skarżysko, podopieczni trenera Dominika Rokity pokonali w meczu inauguracyjnym Świt Ćmielów 2:1. Orlicz Suchedniów w swoim pierwszym ligowym spotkaniu pokonał u siebie Piasta Stopnicę 4:0.

W niedzielę, 20 sierpnia, odbył się XVII Półmaraton Wtórpol oraz I Dych Wtórpol. Zwycięzcą Półmaratonu został kenijczyk Rop Abel Kibet. Pierwszą edycję biegu na 10 kilometrów zwyciężył Adam Nowicki.  Drużyna Flo – Cars zwyciężyła w I edycji Pucharu Ligi ATP, w finale pokonali ZEORK 5:1.

W Suchedniowie odbył się V Bieg o Puchar Kruka, w biegi wzięła rekordowa ilość zawodników – 202. Na dystansie 11 kilometrów zwyciężyli Olga Pietrzak i Michał Bąk, dystans 5 kilometrów najszybciej pokonali Małgorzata Czarnota i Aleksander Dragan. Ponad 100. osób wzięło udział w VIII edycji Letniej Akademii Karate.

Wrzesień

Skarżyszczanin Rafał Oleś, członek grupy Hurom oraz STC został górskim mistrzem Polski w kolarstwie w kategorii M30. Reprezentacja Zakładu Linii Kolejowych ze Skarżyska – Kamiennej zajęła 3. miejsce na XVIII Mistrzostwach Polski Kolejarzy w Bowlingu.

Mariusz Lelonek i Sylwester Sikora zostali mistrzami powiatu skarżyskiego w brydżu sportowym.W Suchedniowie powstał nowy klub sportowy STS 1924 Orlicz, który przystąpił do II ligi tenisa stołowego. Na zalewie Rejów odbyły się po raz pierwszy w historii miasta Regaty Match Race TSK Sailing.

230 zawodników uczciło pamięć Krzysztofa Wolińskiego, w sobotę 23. września, na byłym stadionie Ruchu odbył się już po raz dziewiąty Memoriał im.K.Wolińskiego. Skarżyscy kolejarze zdobyli wicemistrzostwo Polski w biegach przełajowych.

Oliwa Fornal z SKSW Skarżysko zdobyła kwalifikację do mistrzostw Europy kadetów i młodzieżowców w Kielcach.

Październik

W hali sportowej przy ul. Sienkiewicza 34 odbyła się III edycja Międzynarodowego Turnieju Karate  Skarżysko – Kamienne Cup 2017. Podopieczni trenera Zbigniewa Zaborskiego zdobyli 26. medali i pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

W Bliżynie zakończyła się Gminna Liga Piłki Nożnej, mistrzem została drużyna Bliżyn, wicemistrzem BadBoys, trzecie miejsce dla Kordiana Bliżyn.

Drużyna dziewcząt ZSSU wywalczyła mistrzostwo Skarżyska – Kamiennej w tenisie stołowym. Po blisko czterech latach przerwy do Skarżyska wróciła siatkówka na drugoligowym poziomie, dzięki umowie podpisanej przez miasto i ŚZPS reaktywowana została drużyna Skórzani Skarżysko.

Mistrzem Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej została drużyna ZEORK-u, wicemistrzostwo zdobyła drużyna skarzysko24.p, trzecie miejsce zajęła ekipa Dzików.

Listopad

W siatkarskich derbach powiatu Orlicz Suchedniów pokonał STS Skarżysko 3:2. 120 zawodników wzięło udział w II Biegu Niepodległości, który zorganizowało Starostwo Powiatowe w Skarżysku – Kamiennej. Zawodniczka SKSW Skarżysko Oliwia Fornal zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów i Młodzieżowców w karate, które odbyły się w Kielcach. Drużyna Dana Gameb Skarżysko Kościelne zwyciężyła w III Ogólnopolski Turnieju Piłki Siatkowej Amatorów, który odbył się w Skarżysku – Kamiennej. Reprezentacja chłopców I LO im.J.Słowackiego została mistrzami Skarżyska w koszykówce. W 41. derbach powiatu skarżyskiego Granat Skarżysko rozgromił Orlicz Suchedniów 6:0.

Grudzień

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7 ze Skarżyska zajęła 3. miejsce w finałach wojewódzkich mini piłki nożnej dziewcząt szkół podstawowych. I LO im. J.Słowackiego (dziewczęta) i Zespół Szkół Technicznych (chłopcy) zwyciężyli we Współzawodnictwie Sportowych o Puchar Starosty Skarżyskiego. Zakład Linii Kolejowych ze Skarżyska zdobył wicemistrzostwo Polski w futsalu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 Karol Jankowski i Damian Siuda zostali mistrzami Skarżyska w tenisie stołowym szkół podstawowych. W kategorii dziewcząt zwyciężyły Weronika Osóbka i Wiktoria Skarbek z SP 7. Badmintoniści Orlicza Suchedniów zdobyli 10. medali Mistrzostw Polski w badmintonie w kategorii juniorów i młodzików młodszych.