home
Advertisement

Szybciej ze Skarżyska do Sandomierza, Radomia i Kozłowa

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Dobre wieści dla mieszkańców Skarżyska i całego województwa świętokrzyskiego przywieźli przedstawiciele PKP S.A., PKP PLK oraz Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Przekazali je na konferencji „Przyjazne sąsiedztwo kolei”.…

Chcemy otworzyć się na świat

Konferencja „Przyjazne sąsiedztwo kolei” odbyła się w Skarżysku-Kamiennej. Gospodarzem spotkania była poseł Maria Zuba, przyjechali na nią Krzysztof Mamiński, Prezes PKP S.A., Włodzimierz Żmuda, Członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Izabela Popek, Zastępca Dyrektora Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

– Chcemy otworzyć się na świat, żeby nie mówili, że jesteśmy wykluczeni. Otwarcie na północ jest ważne – mówił obecny na spotkaniu poseł Krzysztof Lipiec.

Podczas konferencji mówiono o inwestycjach, które PKP S.A. i PKP PLK realizują wzdłuż przebiegających przez woj. świętokrzyskie linii nr 8 i 25, w tym również modernizacji dworca w Skarżysku-Kamiennej czy budowy wiaduktu w Suchedniowie. Podkreślano też rolę jaką kolej odgrywa w rozwoju regionu.

– Jednym z najważniejszych zadań jakie postawiliśmy sobie jako świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości w kadencji Sejmu 2015-2019, jest przywrócenie znaczenia gospodarczego i transportowego dla linii kolejowych województwa świętokrzyskiego – podkreśla Maria Zuba. – Jasne plany dotyczące prac na liniach 8 i 25 wskazują, że nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty – dodała.

Kolej w obliczu zmian

O planach Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa mówiła Izabela Popek.

– Polska klej stoi w obliczu zmian. Mamy ogromne środki i chcemy poprawić stan infrastruktury kolejowej – podkreślała. – W województwie świętokrzyskim mamy do zrealizowania 9 projektów o wartości ok. 1 mld 600 mln zł. Większość jest na etapie opracowania dokumentacji. Największy dotyczy linii kolejowej nr 8 od Skarżyska-Kamiennej przez Kielce do Kozłowa. Będziemy kontynuować prace na linii 25 Skarżysko-Kam. – Sandomierz – mówiła.

Co ważne po modernizacjach podróżni będą szybciej docierać do Sandomierza

– Na terenie województwa świętokrzyskiego realizujemy projekty w ramach Krajowego Programu Kolejowego za prawie 1,4 mld zł. Wykorzystamy środki m.in. z programu Polska Wschodnia i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Efektem będą krótsze podróże koleją w regionie i między dużymi ośrodkami. Po modernizacji linii nr 25 odcinek Skarżysko- Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski będzie można pokonać w około 28 min krócej, w czasie 26 min, a po zakończeniu prac na linii nr 8 czas podróży w relacji Skarżysko-Kamienna – Kozłów skróci się o ok. 20 min z ok. 1h 50 min do ok. 1h 30 min – mówi Włodzimierz Żmuda, Członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na trasie Skarżysko – Kozłów planowana jest przebudowa torów, urządzeń sterowania ruchem, dostosowane zostaną przejścia i przystanki dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak zapowiedział Włodzimierz Żmuda, po modernizacji linii 25 na trasie Skarżysko – Suchedniów (do 2021 roku) czas przejazdu może się skrócić nawet do godziny.

Dworzec w Skarżysku zmieni oblicze

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego mają się rozpocząć prace przy modernizacji dworca w Skarżysku.

– W obecnej perspektywie unijnej zmodernizujemy dworzec w Skarżysku-Kamiennej. W ramach prac planujemy gruntowną przebudowę obiektu oraz terenu przyległego. Zostanie odnowiona elewacja, zmieni się wnętrze dworca, wymieniony zostanie dach, pojawi się nowa stolarka okienna. Pojawi się także parking na 120 miejsc. Teren będzie monitorowany – podkreśla Krzysztof Mamiński, Prezes PKP S.A. Po zakończonej inwestycji, dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów budynek, stanie się wizytówką miasta. Nasze działania są skoordynowane z przebudową układu torowo-peronowego i budową tunelu, realizowaną przez PKP PLK oraz przebudową układu drogowego realizowaną przez władze samorządowe – mówi Krzysztof Mamiński – W listopadzie 2016 r. odbyły się warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań i pomysłów dotyczących planowanej modernizacji dworca. W tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej. W czwartym kwartale 2018 roku dworzec zostanie oddany do użytku. Koszt inwestycji to 19,5 mln zł, dofinansowanie wynosi ok 85%  – dodaje.

Inwestycje dworcowe w województwie świętokrzyskim mają być zrealizowane do 2023 roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud