home
Advertisement

Nadmierne prędkości, brak chodników i znaków

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

To zdaniem mieszkańców gm. Skarżysko Kościelne największe bolączki gminy. Swoje uwagi przekazali przedstawicielom policji podczas debaty o bezpieczeństwie, która odbyła się w miniony czwartek. Mł. insp. Jarosław Jasieńczuk, zastępca komendanta policji zapowiedział więcej patroli na ulicach.…

Jest lepiej niż przed rokiem

Mieszkańcy udowodnili, że sprawy bezpieczeństwa na terenie gminy nie są im obojętne. Na debacie poświęconej bezpieczeństwu pojawiło się blisko 30 osób. Głównym jej celem było odpowiedzenie sobie na pytanie co zrobić, by wszystkim żyło się bezpieczniej. Zanim głos zabrali mieszkańcy mł. insp. Jarosław Jasieńczuk przedstawił nieco statystyk. Okazuje się, że na tle całego powiatu gm. Skarżysko Kościelne nie wygląda tak źle. Jeśli chodzi o ruch drogowy od stycznia do 5 listopada na terenie gminy doszło do 34 zdarzeń drogowych – 30 kolizji i 4 wypadków, w których jedna osoba zginęła, 4 zostały ranne. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie doszło do 33 kolizji i 6 wypadków, gdzie 7 osób zostało rannych, jedna zginęła.

– Pomimo zwiększenia patroli kierowcy cały czas popełniają wykroczenia, nie pomagają liczne akcje edukacyjne – mówił Jarosław Jasieńczuk, zastępca komendanta powiatowego policji.

Pomaga mapa zagrożeń

Wiele problemów mieszkańcy zgłaszają za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Również i mieszkańcy gminy Skarżysko Kościelne z niej korzystają.

– Na 900 zgłoszeń ogółem w gminie zgłoszono 97, połowa się potwierdziła. Wiele spraw dotyczyło Lipowego Pola i Majkowa. W rejonie szkoły w Majkowie gromadzi się młodzież, która spożywa alkohol. Policja już tam jeździ i sprawdza teren – podkreślał asp. Damian Szwagierek.

Damian Szwagierek zachęcał wszystkich do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

– Mamy tam do wyboru 25 kategorii rożnych problemów. Co ważne jest ona zupełnie anonimowa i prosta w obsłudze. Dzięki niej możemy dowiedzieć się o lokalnych problemach i zagrożeniach, które widzą sami mieszkańcy. Chcemy być skuteczni i profesjonalni, ale do tego potrzebna jest wymiana informacji między społeczeństwem a policją – podkreślał.

Najczęściej zgłaszane zdarzenia za pomocą Mapy w powiecie to: spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 232, przekraczanie dozwolonej prędkości – 197,  nieprawidłowe parkowanie – 76, miejsca grupowania się małoletnich – 4.8

Wałęsające się psy, brawura kierowców, brak chodników, niszczenie szyb na przystankach

Nie wszystkie zgłaszane przez mieszkańców problemy mogli rozwiązać funkcjonariusze policji, ale wszystko dokładnie zapisywali, by sprawę przekazać do odpowiednich organów. Mieszkańcy domagają się m.in. zwiększenia patroli koło szkoły w Lipowym Polu, postawienia znaków w pobliżu tamtejszej szkoły informujących o tym, że w pobliżu jest szkoła i trzeba uważać na dzieci, ograniczenia prędkości w tym rejonie. Po raz kolejny zaapelowano o budowę chodnika, bez którego teraz mieszańcy czują się zagrożeni. W samym Skarżysku Kościelnym widzieliby przejście dla pieszych w pobliżu sklepu przy ul. Iłżeckiej, częstszych kontroli parkujących samochodów na terenie urzędu gminy i poza nim, czy zamontowania tzw. śpiącego policjanta przy ul. Polnej.

– Na całej ulicy Polnej stoją chyba ze trzy znaki z ograniczeniem prędkości do 40 km/h a wszyscy jeżdżą za 140. Nie ma chodnika, nie ma poboczy, trzeba do szkoły wozić dzieci bo strach poszczać je same – mówił mieszkaniec. – Problemem też są motory i quady. Dobrze by było zwracać uwagę kierowcom, którzy wjeżdżając i wyjeżdżając z ronda nie sygnalizują manewru – dodał.

Mieszkańcy Lipowego Pola zgłosili także problem wałęsających się psów.

– Na Lipowym Polu, na przeciwko straży pożarnej wałęsają się dwa psy, które mają swoich właścicieli, a straszą mieszkańców. Są niebezpieczne, trzeba coś z tym zrobić – mówiła Renata Kępa.

Tu również policja obiecała pomóc.

– Możemy ustalić właściciela, wstępnie pouczyć, a jeśli to nie pomoże będziemy karać mandatami – zapewniła policja.

Bedzie więcej policji

Tak zapewnił zastępca komendanta.

– Skierujemy więcej policjantów, by poprawić sytuację i w różnych godzinach dniach będziemy kierować służby. Jesteśmy od tego żeby pomagać – zapewnił.

od stycznia do października rok 2016 2017 rok
wypadki 75 59
ranni 88 73
liczba ofiar śmiartelnych 4 5

 

Ilość wykroczeń ujawnionych od stycznia do października 2016 rok 2017 rok
wykroczenia porządkowe 101 871
przeciwko bezpieczeństwie w ruchu drogowym 494 544
przeciwko mieniu 264 200
przeciwko ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi 494 544

 

Ilość zabezpieczonyc narkotyków od stycznia do paździwrnika
narkotyk
amfetamina
marihuana
extasy

 

przestępstwa kryminalne od stycznia do października 2016 rok 2017 rok
uszkodzenie mienia 50 37
uszczerbek na zdrowiu 7 23
rozbój i wymuszenia rozbójnicze 48 9
bójka i pobicia 16 13
kradzież z włamaniem 85 45
kadziez mienia 154 89

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud