home

Zespół Szkół Ekonomicznych świętował 90-lecie istnienia

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Uczniowie, absolwenci, kadra pedagogiczna Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej dzień 3 listopada zapamiętają na długo. Tego dnia w Miejskim Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody jubileuszowe.…

Uroczyste obchody rozpoczęły się od Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej w intencji wszystkich osób związanych ze szkołą. Później goście spotkali się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury.

Jubileusz rozpoczęła Jolanta Nowicka, dyrektor szkoły, która przybliżyła między innymi, wydarzenia i fakty z kart historii. Przez te 90 lat zmieniały się nazwy i siedziby szkoły.

– Rok 1927 uważa się za moment narodzin szkół ekonomicznych w mieście. Zaczęła funkcjonować wtedy, powołana przez zarząd Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Średniej, Szkoła Handlowa, potem Rzemieślniczo-Przemysłowa – przypominała Jolanta Nowicka. – Pierwszym dyrektorem szkoły był Andrzej Bałtruszajtis, który pełnił obowiązki do 1930 roku. W 1971 r. zakończono budowę obecnej siedziby Zespołu Szkół Ekonomicznych. To szkoła z bogatą tradycją, która pracuje na rzecz młodzieży. Od lat, według rankingu Perspektyw, znajdujemy się w grupie 25 najlepszych szkół technicznych w województwie, w powiecie jesteśmy pierwsi. To cieszy i motywuje do pracy. Uczniowie osiągają sukcesy na ogólnopolskich olimpiadach, osiągają wysokie wyniki egzaminu zawodowego. Napawają nas dumą, są naszym najlepszym prezentem. Stawiamy na rozwój zainteresowań i zdolności we własnym stylu i tempie – podkreślała pani dyrektor.

W Zespole Szkół Ekonomicznych kształcą się technicy ekonomii, informatyki, hotelarstwa, organizacji ruchu, handlowcy, spedytorzy. Na kształcenie zawodowe poza granicami kraju szkole udało się do tej pory pozyskać 1.200.000 euro. Placówka współpracuje z Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

– Oferujemy stabilną perspektywę pracy w kraju i za granicą – zapewniała dyrektor.

Jubileusz był doskonałą okazją do wręczenia nauczycielom medali i nagród przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Medal Komisji Edukacji Narodowej odebrała Halina Stradowska i Beata Trojanowska, nagrody starosty skarżyskiego: Ilona Mrówka, Halina Stradowska, Marlena Cybulska, Edyta Madej. Kilkunastu nauczycieli otrzymało nagrody dyrektora szkoły. Specjalne podziękowania przekazał także na ręce emerytowanych już nauczycieli Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Na zakończenie części oficjalnej wszyscy goście mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów ZSE pod kierunkiem Małgorzaty Stefańskiej i Jacka Wojdata.

Na Miejskim Centrum Kultury uroczystości się nie zakończyły. Goście w towarzystwie gospodarzy udali się do szkoły, gdzie wspomnieniami powrócili do lat spędzonych w szkolnych ławach. Ku pamięci minionych 90 lat istnienia placówki została opracowana i wydana monografia szkoły. By ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość przygotowano specjalną wystawę zatytułowaną „Dawniej i dziś”, publikacje, zdjęcia. Było wiele wzruszeń i radości. Można było odszukać nazwiska nauczycieli, uczniów.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Ogłoszenia drobne

Ogłoszenia promowane:
Treść ogłoszenia: Kontakt