home

Biblioteka w Suchedniowie świętowała swoje 70-lecie

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

– Spotkanie z książką to wielka przygoda, każda z nich posiada własną duszę. Jubileusz to doskonała okazja do wspomnień – mówiła Małgorzata Wiśniewska, dyrektor suchedniowskiej biblioteki podczas uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w „Kuźnicy”. Była to okazja do podziękowań, głównie wytrwałym i wzorowym Czytelnikom.…

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II świętowała jubileusz 70.lecia działalności 12 października. Sala kinowa Suchedniowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się miłośnikami czytelnictwa. Pojawiły się dyrektorki bibliotek z Bodzentyna, Skarżyska-Kamiennej, Wąchocka, Pawłowa, Mirca, Skarżyska Kościelnego, były władze miasta, radni miejscy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych.

Przybyłych na to wydarzenie wspólnie powitali burmistrz Cezary Błach oraz dyrektor biblioteki Małgorzata Wiśniewska. Małgorzata Winkler z Wojewódzkiej Biblioteki w Kielcach przedstawiła zgromadzonym rys historyczny bibliotekarstwa w województwie i Suchedniowie. Okazuje się, że początki bibliotekarstwa w Suchedniowie sięgają 1906 roku. Wtedy też Towarzystwo Macierzy Biblioteki zgromadziło 600 woluminów.

– Biblioteka w Suchedniowie jest jednym z ulubionych moich miejsc. Życzę wam więcej etatów, rozwinięcia komputeryzacji, żebyście byli doceniani, bo na to zasłużyliście – mówiła Małgorzata Winkler.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej goście dowiedzieli się o przeszłości i teraźniejszości placówki, która organizuje wiele różnorodnych imprez, spotkań z ciekawymi ludźmi, wystaw. Swymi wspomnieniami podzielił się jeden z najstarszych czytelników Józef Odzimek, szczególnie ciepło wspominając pierwszą kierownik placówki Kazimierę Ludwikowską.

– Od 1945 roku patrzyłem jak zmienia się biblioteka. Od kiedy w szkole pojawiła się Kazimiera Ludwikowska zaczęto mówić o książkach. Kiedy byłem w IV klasie powstało Koło Przyjaciół Książki, później Koło Przyjaciół Biblioteki. Wiele osób pracowało, by biblioteka powstała – wspominał pan Józef.

Szczególnie zasłużonych czytelników Teresę Bujnowską, Natalię Styczeń oraz Józefa Odzimka dyrektor Wiśniewska uhonorowała listami gratulacyjnym, a Piotr Karbownik, właściciel firmy „Teldom” nagrodami rzeczowymi.

Jak przystało na urodziny był tort i lampka szampana. Wieczór uświetnił recital Piotra Salaty.

Obecnie biblioteka liczy 44 tys. woluminów, ma 1,5 tys. czytelników, rocznie odwiedza ją 3 tys. osób.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud