home

Jubileusz 55-lecia szkoły w Sorbinie

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Szkoła Podstawowa im. 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Sorbinie świętowała w sobotę, 14 października, Jubileusz 55-lecia powstania.…

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, która odbyła się w kościele parafialnym w Sorbinie, mszę odprawił ks. proboszcz Aleksy Kołsut. Kolejnym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 55-lecie powstania szkoły. Tablicę ufundowali mieszkańcy Sorbina, Nowek i Zbrojowa. Odsłonięcia dokonali: byli dyrektorzy szkoły Jan Pepaś i Henryk Żak, obecna dyrektor Bożena Święs, radna Halina Fidor oraz sołtys Monika Solarz.

Oficjalne uroczystości odbyły się na sali gimnastycznej. Jubileusz swoją obecnością uświetnili m.in. Henryk Żak, były dyrektor szkoły, posłanka Marzena Okla-Drewnowicz, absolwentka szkoły, prof. Aleksander Brzeziński, również jej absolwent, Danuta Wójcik z Zarządu Okręgu ŚZŻAK z Kielc, wójt gminy Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak, sekretarz gminy Barbara Stachera, radni Rady Gminy Bliżyn, radny powiatowy Mieczysław Bąk, Katarzyna Skarus, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektorzy szkół, obecni i byli pracownicy szkoły, sołtysi, prezesi Ochotniczych Straży Pożarnej, przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą.

Obchody 55-lecia były piękną uroczystością, pełną wspomnień i wzruszeń, pierwszy dyrektor szkoły Jan Pepaś opowiadał  o jego początkach pracy w Sorbnie i trudnościach jaki napotykał przy budowie szkoły. Licznie zebrani goście na ręce pani dyrektor Bożeny Święs składali kwiaty i życzenia, nie zabrakło również prezentów. Uczniowie szkoły przygotowali na tą okazję świetny program artystyczny, który przedstawiał 55-letnią historię szkoły z humorem. Goście byli zachwyceni.Podobnie było z występem Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali gromie – Sto Lat przy urodzinowym torcie.

– Trzeba pochylić czoła budowniczym tej szkoły, społeczeństwu trzech miejscowości Sarbin, Nowki, Zbrojów, bo to w większości Wasza zasługa, że ta szkoła powstała. Podziękować należy wszystkim pokoleniem nauczycieli i wychowawców tej szkoły. Tak naprawdę już prawie trzecie pokolenie zaczyna edukację w tej szkole, kolejne pokolenie nauczycieli i uczniów. Ta szkoła cały czas żyje, jest w szkołą rodziną, zawsze to podkreślam na każdym spotkaniu, takiej atmosfery jak tutaj nie spotyka się w innych placówkach.  Przetrwaliście trudne czasy, był taki moment że szkoła była zagrożona, wtedy postanowiliście sami podjąć trud jej prowadzenia, dzięki temu ta szkoła istnieje do dziś. Mam nadzieję, że te plany, które gmina ma w najbliższym roku będą realizowane czyli kapitalny remont tej szkoły, co pozwoli na kolejne lata funkcjonowania w lepszych warunkach – podkreślał wójt gminy Mariusz Walachnia. 

– Bywam w różnych miejscach, tak jak każdy z nas, kiedy ktoś mnie pyta o kształcenie, o szkołę, z wielką dumą zawsze mówię, że ukończyłam szkołę podstawową we wsi Sorbin, to jest wielka duma dlatego, że Sorbin zawsze miał coś wyjątkowego- niesamowitych ludzi. Siłą tej szkoły są ludzie. Ci wszyscy wspaniali ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, gdy szkoła miała być likwidowana, ona trwać będzie nadal. Dziękuję wszystkim tym, którzy mnie uczyli, to co wszyscy wynieśliśmy z tej szkoły, to nie jest tylko wiedza, to jest szacunek dla drugiego człowieka, pokora, pracowitość, to jest tak zwane wychowanie – zaznaczała absolwentka szkoły Marzena Okła Drewnowicz. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud