home
Advertisement

Odrestaurowana mogiła w Kierzu

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Gmina niedawno odrestaurowała mogiłę powstańczą znajdującą się w Kierzu Niedźwiedzim. Jak zapowiedział wójt gminy Skarżysko Kościelne kolejna do remontu będzie figurka w Skarżysku Kościelnym.…

Ziemna mogiła, na której położono betonowy krzyż zawierający tablicę metalową z płaskorzeźbą orła w koronie oraz napisem 1863 Wiernym Synom Polski Poległym w Walce o Wolność Ojczyzny Powstańcom znajduje się przy leśnej drodze w Kierzu Niedźwiedzim. Przy tej powstańczej mogile co roku odbywają się uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe, dbają o nią uczniowie szkoły w Kierzu, którzy porządkują grób przed Dniem Wszystkich Świętych.

Nie tak dawno mogiła została wyremontowana. Gmina zakończyła realizację zadania pn.: „Remont mogiły powstańczej z 1863 roku w Kierzu Niedźwiedzim”. Projekt urządzenia obiektu wykonał Dariusz Kowalik, wykonawcą robót renowacyjnych była firma Krzysztofa Skorek ze Skarżyska Kościelnego.

Zakres prac obejmował m.in.: nowe obramowanie krawężnikowe mogiły z piaskowca, oczyszczenie nawierzchni z piaskowca, wymianę uszkodzonych elementów ogrodzenia, impregnowanie elementów z piaskowca, renowację krzyża na postumencie mogiły, renowację płyty memoratywnej, renowację krzyża żeliwnego z elementami ozdobnymi, konserwację elementów ogrodzenia mogiły, montaż nowego krzyża brzozowego przy mogile.

– W następnej kolejności zostaną poprawione napisy na figurce, która znajduje się w Skarżysku Kościelnym – mówi wójt Zdzisław Woźniak.

Mogiła powstańcza w lesie w Kierzu Niedźwiedzim wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków jak również do ewidencji grobów wojennych zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych.
Na odnowienie mogiły gmina otrzymała dotacją celową Wojewody Świętokrzyskiego w wysokości 3.000 zł.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud