home

Rozlał sie kwas solny

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

W pracowni chemicznej w skutek nieostrożności osób dorosłych doszło do uwolnienia niewielkiej ilości kwasu solnego w gimnazjum w Suchedniowie. Jedna z pracownic szkoły doznała delikatnego poparzenia przedramienia od oparów kwasu solnego.…

Wylanie się kwasu spowodowało duże zagrożenie dla użytkowników obiektu. Musiała zainterweniować straż pożarna.

– Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej ze Skarżyska-Kamiennej, w tym specjalistyczny pojazd ratownictwa chemiczno-ekologicznego ze sprzętem przeznaczonym do działań z udziałem substancji chemicznych – informuje mł. bryg. Michał Ślusarczyk z KP PSP Skarżysko-Kam. – Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażaków ze Skarżyska stwierdzono, że w pracowni chemicznej w budynku Gimnazjum zostały stłuczone 2 butelki z kwasem. Na podłogę wykonaną z drewnianego parkietu wylało się w sumie ok. 0,5 litra kwasu solnego. W obiekcie znajdowały się 33 osoby – 15 pracowników szkoły i 18 pracowników firmy remontowej, które na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi zostały ewakuowane na zewnątrz budynku – dodaje.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzielili pierwszej pomocy pracownicy szkoły, która doznała lekkiego poparzenia przedramienia. Założyli jej opatrunek hydrożelowy. Kobietę  przekazano następnie przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego.

– W tym samym czasie przygotowano rotę w lekkich ubraniach i aparatach ochrony dróg oddechowych celem wejścia do pomieszczenia, gdzie został rozlany kwas. Substancja została sprawdzona za pomocą papierków wskaźnikowych i usunięta przy pomocy neutralizatora i sorbentu. Następnie powstała mieszanina została zebrana do szczelnego pojemnika i przywieziona do jednostki celem dalszej utylizacji. Pomieszczenie pracowni chemicznej zostało przewietrzone. Na koniec dokonano pomiarów przy pomocy rurek wskaźnikowych – pomiary nie wykazały stężeń niebezpiecznych – podsumowuje Michał Ślusarczyk.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud