home

Suchedniowianie o Suchedniowie

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Ukazał się drugi tom „Zeszytów suchedniowskich. Historia”. Nowością jest nowy dział obejmujący wspomnienia, eseje, wywiady opracowane przez suchedniowian z wykorzystaniem archiwów rodzinnych. W minioną niedzielę odbyło się spotkanie z autorami tekstów.…

Rok temu ukazał się pierwszy tom Zeszytów i tak jak planowano w tym roku udało się wydać następny. Został wydany w ramach projektu „Suchedniowski Tryptyk Obywatelski. Kobiety – artyści – Seniorzy”, który ma za zadanie wzmacniać rolę mieszkańców w rozwoju lokalnym i zachęcić do partycypacji społecznej. Został podzielony na 4 działy – artykuły, materiały, sprawozdania i omówienia oraz wspomnienia, wywiady, eseje. Napisali je: Marcin Janakowski, Krzysztof Karbownik, Piotr Kardyś, Krzysztof Zemeła, Marcin Medyński, Tadeusz Wojewoda, Sebastian Piątkowski, Paweł Zubiński, Agata Pajdo, Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, Żaneta Okła, Halina Radziejewska, Iwona i Piotr Berlińscy, Karolina Gałczyńksa – Szymczyk, Małgorzata Łukomska – Jamrozik, Helina Ferguson, Andrzej Grabkowski, Ewa Kołomańska, Kacper Wikło.

Jak podkreślają członkowie Grupy Inicjatywnej Pod Prąd Zeszyty są świadectwem determinacji, konsekwencji i systematyczności pracy Stowarzyszenia. Nie tylko udało się zebrać kolejny zestaw ciekawych i bogatych poznawczo tekstów, ale częściowo zrealizować postulat badawczy dotyczący sięgnięcia do okresu dawniejszego niż XIX wiek.

Nowością drugiego Zeszytu jest pojawienie się nowego działu „Wspomnienia, wywiady, eseje”. Obejmuje on teksty o charakterze literackim, opracowane przez suchedniowian z wykorzystaniem archiwów rodzinnych, często osobiste i subiektywne. Teksty te nie są naukowe i praktycznie nie były poddawane obróbce redakcyjnej.

Niedzielne spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Grupy Inicjatywnej Pod Prąd. Mieszkańcy jak zwykle nie zawiedli i cała sala Suchedniowskiego Ośrodka Kultury Kuźnica wypełniła się osobami, które chcą poznać lokalną historię.

Na spotkaniu obecni byli autorzy tekstów, choć nie wszyscy. Pojawili się m.in.: Marcin Medyński, Marcin Janakowski, Paweł Zubiński, Agata Pajdo, Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, Tadeusz Wojewoda, Halina Radziejewska, Karolina Gałczyńska Szymczyk. Każdy z nich powiedział parę słów na temat powstania swojej części Zeszytów.

Podczas spotkania każdy otrzymał nieodpłatnie egzemplarz drugiego numeru „Zeszytów Suchedniowskich. Historia”. Była także okazja do wsparcia finansowego kolejnego numeru planowanego na rok 2018 poprzez udział w zbiórce publicznej.

Wznowienie publikacji \”Zeszytów Suchedniowskich\” to przedsięwzięcie Grupy POD PRĄD. Pierwszy i jedyny numer Zeszytów ukazał się w roku 1987. Zgodnie z planem \”Zeszyty Suchedniowskie\” będą ukazywać się co najmniej raz w roku, a do ich tworzenia zapraszani są mieszkańcy Suchedniowa.
Wydanie obecnego tomu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2017, ze środków Województwa Świętokrzyskiego, a także dzięki darowiznom przekazanym przez mieszkańców Suchedniowa.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud