home

Międzynarodowo w Skarżysku

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Goście z ponad 10 krajów, m.in. z USA, Belgii, Francji, Włoch, Irlandii, Niemiec, Grecji, Mołdawii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji, a także przedstawiciele biznesu i samorządy z Polski wzięli udział w Forum Inwestycyjnym, które odbyło się w miniony weekend. Towarzyszyło mu wiele spotkań, prelekcji ekspertów, dyskusje panelowe i prezentacje.…

Skarżysko-Kamienna przez dwa dni – w piątek i sobotę było gospodarzem II Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego, wydarzenia, którego celem jest promocja potencjału inwestycyjnego miasta i regionu, a także pomoc w nawiązywaniu kontaktów między przedsiębiorcami.

Konferencję prowadził znany dziennikarz telewizyjny Maciej Orłoś. Zebranych powitał gospodarz Forum – prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig oraz Adam Jarubas, marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Głos zabrał również Jerzy Żmijewski, starosta skarżyski.

Prezydent przypomniał, że ubiegłoroczne forum przyniosło efekty, które widać gołym okiem – mieszkańcy znajdują zatrudnienie, do Skarżyska trafia coraz więcej zewnętrznych inwestorów.

Po powitaniu gości zaprezentowano materiał filmowy dotyczący parku tematyczno-edukacyjnego przy zalewie Bernatka, inwestycji, która może odmienić Skarżysko. Poznaliśmy szczegółowe plany i wizualizacje parku tematycznego, który zostanie wybudowany przez prywatnego inwestora. Zapowiedział, że symboliczne wbicie łopaty odbędzie się za rok.

– Zależy nam na walorze edukacyjnym. Stworzymy kompleks poświęcony nauce, wypoczynkowi i rekreacji – podkreślał Mirosław Hejduk, inwestor, prezes Zarządu Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej. – Liczymy, że pocztą pantoflową rozejdzie się wiadomość, że w Skarżysku jest fajne miejsce do spędzania czasu wolnego – dodał.

– Wierzę, że w skali kilku lat obiekt ten stanie się wizytówką Skarżyska i będzie robił duże wrażenie przyciągając turystów także z zagranicy – podsumował wizualizację prezydent.

Forum towarzyszyła także Pracownia Miast – akcja społeczna „Gazety Wyborczej”. Przedsiębiorcy z kraju i zagranicy, eksperci, organizacje pracodawców oraz samorządowcy dyskutowali m.in. o tym, jak w obecnych realiach skutecznie prowadzić biznes. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. jeden z czołowych polskich ekonomistów, profesor Witold Orłowski, Wiesław Żółtowski, wiceszef BCC oraz kanclerz BCC loża Chicago i inni przedstawiciele biznesu krajowego oraz międzynarodowego. Mariusz Goraj, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach mówił o pozyskiwaniu funduszy unijnych na działania ekologiczne, a Robert Szczepaniak, dyrektor ds. marketingu strategicznego Kolporter S.A. opowiadał o tym jak zbudować potęgę i markę firmy.

Tegorocznemu Forum Forum towarzyszyły także liczne wydarzenia dodatkowe, m.in. targi pracy,Turniej piłki nożnej TEVOR, Mecz siatkarski między drużynami SPOŁEM Kielce i Zaksa Kędzierzyn Koźle, Street Food Festival.

Arka Noego na Bernatce
Na Forum zaprezentowano wyczekiwaną inwestycję na Bernatce, która długo owiana była tajemnicą. Przedstawiono wizualizację. Główną atrakcją parku będzie Arka Noego – nowoczesny obiekt ekspozycyjny.
– Obiekt będzie przypominał Arkę, ale nie będzie jej rekonstrukcją – wyjaśnia architekt, Janusz Gruszczyński. – Obiekt wielkością niewiele będzie się różnił od wymiarów arki z przekazów biblijnych. Będzie miał 135 metrów długości, 24 metry szerokości i od 12 do 16 metrów wysokości. Będzie to powierzchnia około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek będzie miał cztery kondygnacje – dodaje architekt.
W arce znajda się powierzchnie wystawiennicze, m.in. wystawa na temat biosfery, poświęcona wpływowi człowieka na środowisko naturalne oraz muzeum historii Biblii. Będą także sale dydaktyczne, stanowiska multimedialne dla zwiedzających, centrum szkoleniowe, zaplecze biurowe i gastronomiczne, a także 12 pokoi hotelowych i kawiarnia z tarasem.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud