home
Advertisement

Nowa wystawa w skarżyskim muzeum

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

„Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” to tytuł wystawy , która została przygotowana na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek KARTA przy współpracy Domu Spotkań z Historią na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na wystawie prezentowane są zdjęcia i teksty dokumentujące atak na Polskę dwóch sąsiednich, potężnych państw, w których panowały odmienne i wydawałoby się wzajemnie wrogie…

„Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” to tytuł wystawy , która została przygotowana na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek KARTA przy współpracy Domu Spotkań z Historią na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na wystawie prezentowane są zdjęcia i teksty dokumentujące atak na Polskę dwóch sąsiednich, potężnych państw, w których panowały odmienne i wydawałoby się wzajemnie wrogie systemy totalitarne – niemiecki nazizm i komunizm sowiecki. W piątek, 25 sierpnia, w Muzeum Orła Białego odbył się wernisaż wystawy. 

– Wystawa nie obrazuje całej historii, pokazuje obrazy z września 1939 roku, na dwudziestu planszach jest zawarte ponad trzydzieści dni, podczas których Polska stawiała opór Niemcom, a od 13 września Rosji. W tamtym czasie Polska miała dosyć  silną armię, ale mimo wszystko nie sprostała uderzaniu dwóch największych potęg militarnych świata – mówił kustosz wystawy Artur Buńko. 

– Wystawa zawiera wspomnienia ludzi, zarówno mieszkańców Polski, jak i żołnierzy wszystkich stron. Czytając tablice można wczuć się w atmosferę tamtych dni – powiedział kustosz.

Zwiedzający z obaczy jak wyglądał początek wojny z perspektywy polityków, żołnierzy, jak również zwykłych, nieznanych ludzi. Na wystawie znajdziemy fragmenty relacji i wspomnień okraszone zdjęciami i dokumentami z wielu archiwów polskich i zagranicznych oraz kolekcji prywatnych.

Najbardziej dojmującym zdjęciem tej wystawy jest fotografia wykonana 13 września przy ul. Ostroroga w Warszawie przez amerykańskiego reportera Juliena Bryana, który przyjechał do Warszawy 4 września ostatnim pociągiem i był jedynym zagranicznym korespondentem, który relacjonował przebieg walk w Polsce. Bryan wyjechał z Polski 21 września 1939 roku, zabierając ze sobą tysiące fotografii i filmów dokumentujących życie ludzi w walczącej Warszawie. Zdjęcie, o którym mowa, przedstawia dwunastoletnią Kazimierę Mikę z domu Kostewicz, płaczącą nad ciałem zabitej w nalocie starszej siostry Andzi. Julien Bryan spotkał się z nią ponownie w 1958 roku, kiedy wspólnie z jedną z gazet poszukiwał bohaterów ówczesnych wrześniowych zdjęć. Po zrobieniu zdjęć Bryan przytulił Kazimierę, co zostało uwiecznione przez jednego z jego pomocników.

Wystawę można zwiedzać od 25 sierpnia do 19 listopada 2017 r. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud