home

Nowa wystawa w skarżyskim muzeum

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

„Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” to tytuł wystawy , która została przygotowana na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek KARTA przy współpracy Domu Spotkań z Historią na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na wystawie prezentowane są zdjęcia i teksty dokumentujące atak na Polskę dwóch sąsiednich, potężnych państw, w których panowały odmienne i wydawałoby się wzajemnie wrogie…

„Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” to tytuł wystawy , która została przygotowana na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek KARTA przy współpracy Domu Spotkań z Historią na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na wystawie prezentowane są zdjęcia i teksty dokumentujące atak na Polskę dwóch sąsiednich, potężnych państw, w których panowały odmienne i wydawałoby się wzajemnie wrogie systemy totalitarne – niemiecki nazizm i komunizm sowiecki. W piątek, 25 sierpnia, w Muzeum Orła Białego odbył się wernisaż wystawy. 

– Wystawa nie obrazuje całej historii, pokazuje obrazy z września 1939 roku, na dwudziestu planszach jest zawarte ponad trzydzieści dni, podczas których Polska stawiała opór Niemcom, a od 13 września Rosji. W tamtym czasie Polska miała dosyć  silną armię, ale mimo wszystko nie sprostała uderzaniu dwóch największych potęg militarnych świata – mówił kustosz wystawy Artur Buńko. 

– Wystawa zawiera wspomnienia ludzi, zarówno mieszkańców Polski, jak i żołnierzy wszystkich stron. Czytając tablice można wczuć się w atmosferę tamtych dni – powiedział kustosz.

Zwiedzający z obaczy jak wyglądał początek wojny z perspektywy polityków, żołnierzy, jak również zwykłych, nieznanych ludzi. Na wystawie znajdziemy fragmenty relacji i wspomnień okraszone zdjęciami i dokumentami z wielu archiwów polskich i zagranicznych oraz kolekcji prywatnych.

Najbardziej dojmującym zdjęciem tej wystawy jest fotografia wykonana 13 września przy ul. Ostroroga w Warszawie przez amerykańskiego reportera Juliena Bryana, który przyjechał do Warszawy 4 września ostatnim pociągiem i był jedynym zagranicznym korespondentem, który relacjonował przebieg walk w Polsce. Bryan wyjechał z Polski 21 września 1939 roku, zabierając ze sobą tysiące fotografii i filmów dokumentujących życie ludzi w walczącej Warszawie. Zdjęcie, o którym mowa, przedstawia dwunastoletnią Kazimierę Mikę z domu Kostewicz, płaczącą nad ciałem zabitej w nalocie starszej siostry Andzi. Julien Bryan spotkał się z nią ponownie w 1958 roku, kiedy wspólnie z jedną z gazet poszukiwał bohaterów ówczesnych wrześniowych zdjęć. Po zrobieniu zdjęć Bryan przytulił Kazimierę, co zostało uwiecznione przez jednego z jego pomocników.

Wystawę można zwiedzać od 25 sierpnia do 19 listopada 2017 r. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud